Telefon komórkowy bez baterii, który działa!

Naukowcy stworzyli pierwszy telefon komórkowy bez potrzeby zasilania baterią, przez który można rozmawiać na Skypie!

Battery Free Phone - działający telefon komórkowy bez baterii (UW. luty 2017)

Dwa amerykańskie zespoły naukowców z Wydziału Elektrotechniki na Uniwersytecie Waszyngtona (Computer Science & Engineering, University of Washington) oraz Szkoły Informatyki i Inżynierii Allena zaprojektowały i wykonały pierwszy telefon komórkowy, który działa pomimo, że nie żadnego akumulatora ani baterii.

Prototyp telefonu bez baterii pozwala póki co na wykonywanie połączeń głosowych za pomocą komunikatora internetowego Skype. Urządzenie nie jest zbyt skomplikowane i ma bardzo małe rozmiary, mierzy bowiem 1,7 na 3,1 cala.W istocie jest to cienka zielona płytka z niezbędnymi podzespołami bez żadnej obudowy. Oczywiście nie posiada także wyświetlacza, diod ani elementów świecących, które wymagą energii elektrycznej – wyposażono go jedynie w stację bazową.

Innowacyjny i minimalistyczny telefon nie zużywa energii do konwertowania sygnału analogowego na cyfrowy, ponieważ wykorzystano do tego celu wibracje mikrofonu lub głośnika, które wytwarzane są przez rozmówcę podczas połączenia. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie zużywa tylko 3,5 µW (mikrowata).

Energia potrzebna do pracy pobierana jest natomiast z analogowej transmisji fal RF emitowanych przez bazę znajdującą się w odległości nie większej niż 9 m. Dodatkowym źródłem zasilania jest malutkie ogniw fotowoltaniczne wbudowane w telefon. Dzięki niemu można zwiększyć zasięg od stacji bazowej prawie dwukrotnie (ok. 15 m).

Budowa telefonu komórkowego bez baterii
Budowa telefonu komórkowego bez baterii

Naukowcy uważają, że ich wynalazek mógłby być wykorzystywany, gdyby wszystkie hotspoty czy wieże telekomunikacyjne miały zamontowany analogowy nadajnik sygnału RF.

Przeczytaj także: Twórca baterii litowo-jonowej opracował lepszą technologię

Póki co jest to tylko, albo aż wynalazek, który działa i na pewno znajdzie swoje zastosowanie. Zobacz poniższy film przestawiający działanie telefonu komórkowego, który do rozmowy nie potrzebuje baterii ani codziennego ładowania znanego wszystkim użytkownikom smartfonów:

Więcej szczegółów na temat wykorzystanej technologii i budowy telefonu bez baterii znajdziesz w publikacji naukowej: Battery Free Cellphone – Vamsi Talla, Bryce Kellogg, Shyam Gollakota, Joshua R. Smith
IMWUT, February 2017
(pdf, 3,5 MB)

Zespół naukowców, który stworzył „Battery Free Phone”
Zespół naukowców, który stworzył „Battery Free Phone”

źródło: batteryfreephone.cs.washington.edu via Technogadżet