Nowe prognozy: z sieci 5G będziemy korzystać w 2022 roku?

Najnowsze prognozy dotyczące sieci 5G przewidują, że z nowej generacji sieci komórkowej będziemy korzystać masowo dopiero w 2022 roku.

W dzisiejszych czasach mobilne połączenia internetowe z wykorzystaniem standardu 4G są obecnie dużo szybsze niż połączenia internetowe po kablu, które wiele osób ma w domu. Prędkości, które były nie do pomyślenia we wczesnych latach internetu mobilnego, teraz są rzeczywistością. Przesyłanie wideo jakości HD lub strumienowe pobieranie muzyki, aplikacji i gier podczas podróży bez połączenia z siecią Wi-Fi nie stanowi już problemu w czasach gdy mamy szybki internet mobilny w sieci komórkowej. Teraz, gdy z sieci 4G mogą korzystać wszyscy, kolejna generacja połączeń bezprzewodowych 5G jest już na horyzoncie.

Standard sieci komórkowej 5G przyniesie kolejny znaczny wzrost prędkości transmisji danych komórkowych, co będzie miało duże firmy telekomunikacyjne i producenci urządzeń już przygotowują się do kolejnego etapu komunikacji mobilnej.

Na początku bieżącego roku Samsung zaprezentował router 5G do użytku domowego, który osiągał prędkość do 4 gigabitów na sekundę (czyli 500 megabajtów na sekundę). Dla porównania, w 4. kwartale 2016 roku średnia prędkość transmisji za pośrednictwem internetu domowego w USA wynosiła 17,2 megabitów na sekundę (2,15 megabajta) (według Akamai). Zobacz także zestawienie średnich prędkości internetu 4G/LTE w poszczególnych krajach (dane na koniec 2016 r.). Polska znalazła się na 44. miejscu ze średnią prędkością 20,79 Mb/s.

Firma Apple w swoich laboratoriach również pracuje nad dostępnością standardu 5G – wniosek firmy z Cupertino o licencję, złożony w FCC, został opublikowany w zeszłym tygodniu. W treści wniosku Apple prosi o eksperymentalną licencję, która umożliwiłaby firmie przeprowadzenie testów, które dostarczą danych inżynieryjnych związanych z eksploatacją przyszłych urządzeń w sieciach bezprzewodowych 5G.

Zatem, kiedy możemy spodziewać się, że sieć 5G stanie się rzeczywistością i będziemy z niej powszechnie korzystać? Według szacunków firmy Ericsson (Traffic Exploration), minie co najmniej cztery lata, zanim nowy standard osiągnie znaczącą liczbę użytkowników na świecie. Ericsson spodziewa się, że globalna liczba użytkowników 5G osiągnie poziom 203 milionów w 2021 roku i 545 milionów w 2022 roku. Dla porównania w 2014 r. w sieci 4G było aktywnych 500 milionów subskrypcji. Obecnie na całym świecie jest około 2 mld subskrypcji 4G.

Ten wykres przedstawia prognozę użycia sieci 5G (abonenci) na całym świecie od 2019 do 2022 roku:

Prognoza użycia sieci 5G na świecie do 2022 roku (wykres)
Prognoza użycia sieci 5G na świecie do 2022 roku (wykres)

Przeczytaj również: Prędkości internetu mobilnego w sieciach LTE na świecie

źródło: Statista – The Next Frontier: 5G to Hit the Mainstream by 2022