Wstępna specyfikacja sieci komórkowej 5G

Ogłoszono projekt specyfikacji technicznej sieci 5G, który będzie stanowił podwaliny pod opracowanie cech ostatecznego standardu sieci.

Wstępna specyfikacja techniczna sieci 5G

Ze wszystkich informacji wokół nadchodzącej kolejnej generacji sieci komórkowej 5G najważniejszą jest specyfikacja techniczna, która do tej pory nie była jeszcze zdefiniowana. Jednakże, superszybki internet bezprzewodowy zaczyna nabierać kształtów. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU, z ang. The International Telecommunication Union) opublikował projekt wstępnej specyfikacji sieci 5G.

Przeczytaj także: 5G od teraz ma swoje oficjalne logo

Prędkości pobierania i wysyłania 5G

Według wstępnie określonych parametrów, jako użytkownik końcowy powinniśmy móc uzyskać prędkość pobierania do 50 Mb/s i wysyłania do 100 Mb/s. W przeciwieństwie do technologii LTE, nowa generacja jest bardziej zbliżona do wyjściowego teoretycznego maksimum.

Warto także zauważyć, że 5G będzie miało bardzo niskie opóźnienie – nie większe niż 4 ms (w porównaniu do 20 ms dla LTE). Usługa internetu mobilnego 5G powinna działać nawet w pociągu jadącym z prędkością 500 km/h (300 m/s). W skrócie, nowa generacja sieci komórkowej powinna działać tak jak najszybsze połączenie internetu domowego.

Operatorzy komórkowi powinni oferować prędkości przesyłu w tej technologii co najmniej 20 Gb/s ps i upload do 10 Gb/s, aby mogło korzystać z niej wielu użytkowników. Technologia ta powinna również obsługiwać milion lub więcej urządzeń na kilometr kwadratowy (ok. 0,38 mil kwadratowych). Serwis Ars Technica zauważa, że ​​jest to bardziej prawdopodobne w przypadku niskiego popytu na połączenia przez urządzenia IoT (Internetu przedmiotów) niż udostępnianie w przestrzeni miejskiej przepełnionej smartfonami.

Jest duża szansa, że ​specyfikacja 5G może jeszcze ulec zmianie zanim zostanie finalnie zatwierdzona przez ITU w listopadzie 2017 roku. Nie oznacza to, że jeszcze w przyszłym roku zaczniemy z niej korzystać (Sieć komórkowa 5G w 2020 roku – prędkość i zalety). Nawet jeśli dane techniczne ulegną zmianie, to i tak jest to duży krok w rozwoju sieci komórkowych, który daje operatorom i producentom sprzętu nowy obszar do rozwoju.

Proces standaryzacji IMT-2020 (5G)
Proces standaryzacji IMT-2020 (5G)

Wstępna specyfikacja została określona w oficjalnym dokumencie: Draft new Report ITU-R M.[IMT-2020.TECH PERF REQ] – Minimum requirements related to technical performance for IMT-2020 radio interface(s)

źródła: ITU – Press Release: ITU agrees on key 5G performance requirements for IMT-2020, Ars Technica – 5G specs announced: 20Gbps download, 1ms latency, 1M devices per square km, Engadget – Draft 5G specs lay the groundwork for a real standard