Na czym zarabiają największe firmy technologiczne?

Branża  technologiczna zdominowana jest przez 5 dużych firm – sprawdź, na czym zarabiają swoje pieniądze najwięksi giganci na rynku.

Na czym zarabiają największe firmy technologiczne na świecie? (2017)
(kliknij w obrazek, aby powiekszyć)

Największy wpływ na rozwój w branży technologicznej oraz na zachowania i wybory konsumentów mają Alphabet (Google), Apple, Microsoft, Amazon i Facebook.

Smartfony, tablety, laptopy, dystrybucja aplikacji, asystenci głosowi (sztuczna inteligencja, AI), strumieniowe przesyłanie muzyki i wideo, cloud computing, zakupy online, reklama – niezależnie od tego, czy istnieje oligopol, lista firm z tych branż, które zakupiła wielka piątka w ostatnim czasie jest tak długa, że trudno ją tutaj wyliczyć.

Każdy z pięciu gigantów posiada wyjątkowe produkty, które nie mają sobie równych na rynku. Dzięki temu generują ogromne przychody dające im nieograniczone pole do rozwoju nad nowymi technologiami.

Każda z tych firm uzyskuje ogromne przychody praktycznie z czego innego. Według wykresu przygotowanego przez serwis Visual Capitalist, każdy z pięciu gigantów utrzymuje swoje imperium na zapleczu różnych branż. Alphabet, zajmujące się wszystkimi dabblingami, zarabia głównie na reklamie internetowej (88% – Google Adwords i YouTube), podobnie jak Facebook. Apple zarabia głównie na sprzęcie, a iPhone jest najważniejszym produktem firmy (generuje 63% przychodów). Amazon utrzymuje się z działalności e-commerce (72%).

Microsoft posiada najbardziej zróżnicowane źródła przychodu i choć znane jest głównie z Windowsa, to ze względu na pogarszającą się sytuację rynku komputerów PC zarabia głównie na pakiecie Office i biznesowych usługach Windows Server oraz chmurze Azure – te pozycje generują aż 50% przychodów firmy.

Zapoznaj się z poniższą infografiką, obrazująca dokładnie jak i na czym giganci technologiczni zarabiają swoje miliardy dolarów:

Zarobki 5 największych firm technologicznych na świecie (infografika)
Zarobki 5 największych firm technologicznych na świecie (infografika)

źródło: Business Insider – The tech industry is dominated by 5 big companies — here’s how each makes its money via Visual Capitalis – Chart: Here’s How 5 Tech Giants Make Their Billions