[27 maja – 2 czerwca] Tydzień w historii technologii

Oto najważniejsze historyczne wydarzenia technologiczne, które miały miejsce w ostatnim tygodniu maja i na początku czerwca.

27 maja - 2 czerwca: tydzień w historii technologii

27 maja 1988: Wydano system Windows 2.1

Firma Microsoft wydała dwie wersje systemu Windows 2.1 – jeden dla komputerów 286, a drugi dla 386. Pamiętasz tę wersję systemu Windows? Nie? Niewielu ludzi kojarzy ten system. Dopiero wersja systemu Windows 3 zyskała większą liczbę użytkowników.

27 maja 2003: Wydano system do zarządzania treścią WordPress

Matt Mullenweg i Mike Little utworzyli system blogowy b2/cafelog – tak narodził się WordPress. Nazwa WordPress została zasugerowana przez Christine Selleck. Zgodnie z przyjętą konwencją, nazwy kolejnych edycji to nazwiska znanych muzyków jazzowych. Napisany jest w języku PHP, wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie głównie do zarządzanie treścią dla blogów.

WordPress 2003 r. - Hello World
WordPress 2003 r. – Hello World

WordPress stał się najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią (CMS) w internecie i jest używany przez miliony użytkowników. Charakteryzuje go łatwa obsługa, mnóstwo wtyczek i motywów, które dostępne są za darmo. Obecna wersja systemu ma już numer 4.7.5, a 25 maja wydano już wersję 4.8 Release Candidate.

28 maja 1929: Pierwszy nowoczesny kolorowy film – „On With the Show”

Film On With the Show, od studia Warner Brothers, jest pierwszym filmem mówionym, który był w kolorze. Miał swoją premierę w Winter Garden Theater w Nowym Jorku. Film wykorzystywał dwukolorowy Technicolor i dźwięk Vitaphone.

28 maja 1987: Powstaje format graficzny GIF

CompuServe opublikował standardowy format wymiany grafiki GIF – nowy format plików graficznych. Ze względu na ograniczenia kolorów format GIF nie nadaje się do reprodukcji kolorowych zdjęć, ale jest dobrze dostosowany do bardziej prostych obrazów, takich jak grafika lub logo o stałych kolorach. To najprawdopodobniej najbardziej popularny format graficzny wczesnego Internetu, aż do słynnej „kontrowersji licencjonowania GIF”, która ograniczała stosowanie go przez projektantów.

Format PNG został opracowany w odpowiedzi jako alternatywa dla GIF-a, aby rozwiązać problemy związane z licencjonowaniem. Wszystkie patenty już wygasły, a format GIF może być obecnie dowolnie używany. Dzisiaj GIF-y są powszechnie wykorzystywane, zwłaszcza gdy potrzebne są proste animacje.

29 maja 1992: Apple zapowiedziało urządzenie Apple Newton (trafił do sprzedaży w sierpniu 1993)

Podczas Consumer Electronics Show (CES) w Chicago prezes Apple Computer John Sculley zapowiadział po raz pierwszy wydanie nowego cyfrowego asystenta Newton. Urządzenie miało być przeznaczone dla dziennikarzy i miało być wielką rewolucją.

Nowy Newton to pierwsza nowa linia produktów firmy Apple, od wydanego osiem lat wcześniej komputera Macintosh.  Zapowiedź Newtona była wówczas wielkim wydarzeniem, ale ostatecznie urządzenie nie odniosło wielkiego sukcesu. Newton został wydany z dużym opóźnieniem, trafił do sprzedaży dopiero ponad rok od zapowiedzi. A kiedy zostało wydane, nie było tak przyjazne dla użytkownika, jak oczekiwano. W szczególności podstawowa funkcja dotykowa była szeroko krytykowana jako niedokładna i pełna błędów.

Choć technologia znacznie się poprawiła w kolejnych wersjach, Newton nigdy nie osiągnął sukcesu komercyjnego. Po powrocie Steve’a Jobsa do firmy w 1998 roku  przerwano prace nad rozwojem urządzenia.

30 maja 1896: Pierwszy wypadek samochodowy

W Nowym Jorku miał miejsce pierwszy wypadek samochodowy. Duryea Motor Wagon prowadzona przez Henry’ego Wellsa zderzył się z rowerem, na którym jechała Evylyn Thomas.

30 maja 2008: Firefox Mozilli pobija rekord Guinnessa w liczbie pobrań

Fundacja Mozilla przygotowała ciekawe oświadczenie – chciała pobić rekord Guinnessa i umieścić przeglądarkę Firefox 3.0 jako najczęściej pobieraną przeglądarkę na świecie. Po utrudnionym starcie w wielkim dniu pobierania 17 czerwca osiągnięto rekord ponad 8 milionów pobrań – to wystarczyło, aby umieścić ten rekord w Księdze Guinnessa.

Mozilla pogrzebała Netscape’a i stworzyła Firefoksa 9 listopada 2004 r. – obecnie jest to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie, zaraz po Chrome’ie firmy Google. Najnowsza wersja przeglądarki Firefox oznaczona jest numerem 53.0.3.

Firefox Download Day Firefox (17 czerwca 2008) - rekord Guinnessa
Firefox Download Day Firefox (17 czerwca 2008) – rekord Guinnessa

1 czerwca 1999: Powstaje Napster i branża muzyczna zmieniła się na zawsze

Shawn Fanning i Sean Parker wydali usługę udostępniania plików Napster. Usługa pozwalała w prosty sposób na kopiowanie i rozpowszechnianie plików muzycznych MP3. Stała się natychmiastowym hitem, szczególnie wśród studentów. Zaledwie po 6 miesięcach, 7 grudnia 1999 r., Recording Industry Association of America (RIAA) złożyło skargę przeciwko tej usłudze, powołując się na masowe naruszenie praw autorskich. Ostatecznie proces sądowy doprowadził do zamknięcia firmy 3 września 2002 r., Ale nie powstrzymało to internautów przed pobieraniem muzyki cyfrowej, która jest już mocno zakorzeniona w pokoleniu internautów.

źródło: This Day in Tech History