Lego stworzy figurki „Kobiety NASA”

Nowy zestaw figurek LEGO z serii „Kobiety z NASA” będzie dostępny pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku.

Kobiety z NASA - LEGO Ideas (Women of NASA

Producent klocków LEGO wkrótce wyda pięć nowych postaci kobiet z NASA, które wypełnią lukę w galerii słynnych żółtych ludzików. Firma ogłosiła konkurs Lego Ideas w ramach którego zadeklarowała, że stworzy zestaw klocków na podstawie nadesłanych projektów, które poprze przynajmniej 10 tysięcy internautów i zostaną zaakceptowane przez jury.

Projekt Mai Weinstock zMIT, która zna biografie wielu wybitnych kobiet działających w NASA postanowiła wykorzystać okazję, aby upamiętnić ich wkład w naukę. Nowy zestaw będzie składał się z figurek 5 kobiet z NASA (ang. Women of NASA), które bardzo przyczyniły się do rozwoju programu kosmicznego NASA.

Pięć kobiet z NASA (od lewej na obrazku) przedstawiają:

Figurki kobiet z NASA (LEGO)

  • Margaret Hamilton: informatyczka, który opracowała program lotu pokładu wykorzystywanego do misji Apollo na Księżyc. Odznaczona w ubiegłym roku medalem Presidential Medal of Freedom za bycie pionierem programowania (kodowania).
  • Katherine Johnson: fizyczka i matematyczka, która ręcznie obliczała trajektorie i okna startowe dla wielu wczesnych misji NASA, w tym lotu na Księżyc w 1969 r. dla Apollo 11. Otrzymała Presidential Medal of Freedom w 2015 roku a jej postać pojawiła się w filmie Ukryte działania – w jej rolę wcieliła się Taraji P. Henson,
  • Sally Ride: astronautka i profesor fizyki, która była pierwszą amerykańską kobietą w przestrzeni kosmicznej, a trzecią na świecie. Jest też najmłodszym amerykańskim astronautą (miała 32 lata), kiedy udała się w kosmos. W 2001 roku założyła firmę, która stworzyła rozrywkowe programów naukowych i publikacje dla szkół podstawowych i gimnazjów dla dziewcząt.
  • Nancy Grace Roman: znana jest jako Matka Hubble’a za swoją pracę nad teleskopem. Jest jedną z pierwszych kobiet w NASA, które objęły stanowisko kierownicze. Opracowała astronomiczny program badawczy NASA i była zaangażowana w rozwój i uruchomienie sześciu obserwatoriów kosmicznych i satelitów.
  • Mae Jemison: medycznie przeszkolona astronautka, która była pierwszą Afroamerykanką, która okrążyła naszą planetę w przestrzeni kosmicznej. Po krótkiej karierze w NASA, założyła własną firmę technologiczną i została profesorem.

Pomysłodawczyni nowych figurek, Maia Weinstock powiedziała dla BBC, że jej celem jest inspirowanie dziewcząt do kontynuowania kariery w STEM (z ang. Science, technology, engineering and mathematics). Dzięki temu chce dać przykład dla dziewcząt i chłopców, że kobiety mogą i powinny być inżynierami, naukowcami, matematyczkami a chłopcy już od najmłodszych lat powinni wiedzieć, że kariera naukowa w tym w NASA jest dla wszystkich, nie tylko dla mężczyzn.

Klocki Lego z kobietami z NASA
Klocki Lego z kobietami z NASA

Lego obecnie finalizuje projekt bohaterek, ale nie podano jeszcze dokładnej daty premiery i trafienia do sprzedaży zestawów z kobietami z NASA. Oczekuje się, że najwcześniej będzie to pod koniec tego roku.

źródła: Engadget – Lego is making a 'Women of NASA’ set, Lego Ideas Women of NASA