Aplikacja Wiadomości na Androida od Google’a ze wsparciem dla RCS

Nową aplikacją Wiadomości na Androida, ze wsparciem dla wiadomości RCS, możesz już spokojnie zastąpić systemową apkę do wysyłania SMS-ów.

Wiadomości na Androida (RCS)

Aplikacja Wiadomości Google otrzymała dzisiaj dużą aktualizację i od teraz nazywa się Wiadomości na Androida. Główna funkcjonalność aplikacji pozostaje bez zmian, ale wraz ze zmianą nazwy wprowadzono sporo nowych funkcji, w tym RCS. Aplikacja będzie domyślną aplikacją do wysyłania wiadomości SMS, i RCS na smartfonach ponad 20 producentów.

Na liście zmian wyliczono między innymi poprawki błędów, poprawę stabilności oraz łatwiejszą konfigurację. Jednak chyba najważniejszą nowością jest dodanie wsparcia dla RCS (Lista zmian zauważa błędów i stabilności ulepszeń i prostsze sign-up dla ulepszonych funkcji dotyczących obsługiwanych nośników. Ostatni bit ma do czynienia z RCS (z ang. Rich Communications Services).

RCS jest nowym standardem komunikacji, który ma zastąpić przestarzałe SMS-y i MMS-y, oferując lepszą obsługę multimediów, potwierdzenia odczytu, czaty grupowe i inne funkcje, które znamy z takich komunikatorów mobilnych jak iMessage, Hangouts czy Facebook Messenger.

RCS jest uniwersalnym protokołem telekomunikacyjnym, który został zatwierdzony przez większość operatorów: Deutsche Telekom, Globe, Rogers, Orange, Sprint, Telenor i Vodafone – będą oni w pełni wspierać multimedialne wiadomości tekstowe RCS w swoich sieciach komórkowych, dzięki czemu standardem objętych zostanie ponad miliard abonentów na świecie.

Czym jest RCS i dlaczego jest ważną ewolucją komunikacji mobilnej?

Standard wiadomości RCS zostanie stopniowo wprowadzony przez wielu operatorów na świecie, dlatego też Google już teraz wprowadza Wiadomości na Androida, które miałyby być domyślną aplikacją do obsługi tego standardu.

Przeczytaj także: Google z operatorami komórkowymi pracuje nad RCS

Wiadomości na Androida Google ze wsparciem dla wiadomości RCS

Aplikacja Wiadomości na Androida obsługuje wiadomości RCS, SMS i MMS, dzięki temu ludzie mogą wysyłać za jej pomocą dowolne formaty wiadomości, aby komunikować się ze swoimi kontaktami. Aplikacja ma być stale rozwijana i aktualizowana i z pewnością poznamy jeszcze wiele nowych możliwości wiadomości RCS takie jak możliwość wyszukiwania i udostępniania w komunikatorze wszystkich rodzajów treści.

Google będzie wspierało wiadomości RCS w aplikacji już pod koniec tego tygodnia. Na Mobile World Congress poznamy także różne przypadki użycia tego formatu przez firmy komercyjne, które będą mogły wykorzystywać ten format do wzbogaconej komunikacji ze swoimi klientami.

Firma ogłosiła również, że ponad 20 producentów urządzeń mobilnych zgodziło się używać Wiadomości na Androida jako domyślnej aplikacji do SMS-ów. Oprócz google’owych Pixeli i smartfonów Android One, aplikację znajdziemy na urządzeniach takich producentów jak: LG, Motorola, Sony, HTC, Micromax, Nokia, ZTE, Archos, LG, LeEco, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony, Wiko.

Lista nie obejmuje smartfonów Samsunga, ale Google ma nadzieję, że wraz z popularnością RCS przekona pozostałych operatorów i producentów na wdrożenie nowego standardu.

Więcej o RCS i Jibe Cloud Platform przeczytasz na stronie: jibe.google.com

Gogle Android Messeges RCS

Najważniejsze funkcje Wiadomości na Androida

  • szybsze udostępnianie: zrób zdjęcie, nagraj film albo po prostu wybierz je i udostępnij – bezpośrednio w aplikacji, do swoich kontaktów możesz nawet wysyłać wiadomości dźwiękowe,
  • łatwe wyszukiwanie: przeszukuj kontakty i wątki rozmów, by znaleźć dokładnie to, czego szukasz,
  • przemyślany interfejs: płynność działania, intuicyjność i piękny interfejs Material Design,
  • więcej kontroli: możliwość blokowania nadawców SMS-ów. Nikt nie będzie Ci przeszkadzał, gdy sobie tego nie życzysz,
  • więcej funkcji: wiadomości audio, obsługa naklejek i emotikonów , udostępnianie lokalizacji, pokolorowane wątki tekstowe, archiwizowanie wiadomości itd.

Aplikacja Wiadomości jest obsługiwana na urządzeniach z systemem Android™ 4.1 Jelly Bean lub nowszym. Aplikację możecie pobrać już teraz ze sklepu Google Play i zastąpić nią domyślną i nudną aplikację systemową do wysyłania SMS-ów.

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Blog Google – Delivering RCS messaging to Android users worldwide, Android Police – Google announces RCS support for Orange, Deutsche Telekom, and Globe subscribers, Android Central – Google pushes RCS forward by rebranding Messenger to Android Messages