Google z operatorami komórkowymi pracuje nad RCS

Google wraz z operatorami komórkowymi chce stworzyć nowy standard komunikacji RCS, który miałby zastąpić stare wysłużone SMS-y.

Nowy standard RCS na Androida

Gigant wyszukiwania internetowego i twórca Androida chce wspólnie z największymi firmami telekomunikacyjnymi opracować nowy standard komunikacji RCS (z ang. Rich Communication Services) na smartfony, który służyłby do wysyłania wiadomości tekstowych i graficznych. Wśród chętnych do współpracy operatorów znaleźli się między innymi Orange, T-Mobile, Sprint i Vodafone.

Google chciałoby, aby nowy format był standardem na telefonach z systemem Android. Standard RCS posiadałby funkcje SMS-ów, MMS-ów oraz pozwalałby na rozmowy i czaty grupowe w tym komunikację wideo. Ale chwila… Przecież od lat dostępne są komunikatory mobilne, które to umożliwiają, a w systemie iOS jest też iMessage i FaceTime, których brak na Androidzie…

 

Żadna z cech nowego standardu RCS nie brzmi ekscytująco w 2016 roku, kiedy to wszyscy właściciele smartfonów korzystają z tych funkcji za pomocą rozmaitych komunikatorów: Facebook Messengera, WhatsApp, Skype, Hangouts czy Line.

Dlaczego Google chce wprowadzić standard RCS?

Wprowadzenie RCS mogłoby na pewno uprościć życie i zrobić porządek z wieloma aplikacjami do komunikacji multimedialno-głosowej i wideo. Nowy standard miałby być domyślnym na nowych smartfonach z systemem Android automatycznie niszcząc konkurencyjne komunikatory.

Na razie nie wiadomo dokładnie, jak Rich Communication Services miałby działać, ani czy będzie dostępny na wszystkich platformach i urządzeniach. Fakt, że wielu operatorów wyraziło zainteresowanie w opracowaniu nowego standardu, można spodziewać się, że upłynie sporo czasu zanim RCS stanie się standardem. Warto zauważyć, że dwaj duzi operatorzy AT&T oraz Verizon nie partycypują w tym projekcie, a ich abonenci to spora część Androidowców. Przy okazji rzecznik T-Mobile skomentował, że pomimo iż jego firma wymieniona jest na liście nie oznacza, ze jest w ten projekt mocno zaangażowana.

Ciężko mi wyobrazić sobie, aby nowy standard wiadomości miał stać się uniwersalnym bez udziału wszystkich zainteresowanych.

Komunikator mobilny działający w RCS na Androida

Google pracuje nad standaryzacją RCS z 19 operatorami komórkowymi oraz GSMA, grupą która reprezentuje setki operatorów na świecie. Choć prace nad RCS trwają od kilku lat (od 2007 roku) standard jest już gdzieniegdzie dostępny. Wiceprezes Google’a ds. komunikacji Nick Fox podkreśla, że partnerstwo to stworzy lepszą jakość komunikacji dla użytkowników Androida.

Bardzo ciekawi mnie, czy operatorzy chcą znaleźć dodatkowy strumień przychodów dzięki nowym RCS-om? Jeśli tak, to słabo to widzę, szczególnie, że darmowe komunikatory mobilne są w pełni rozkwitu.

Zobacz także specjalne strony Jibe Google – Google technology for the RCS ecosystem

źródło: GSMA – Global Operators, Google and the GSMA Align Behind Adoption of Rich Communications Services, The Verge – Google and phone carriers are teaming up on a better messaging service