O!Dokument – polskie filmy dokumentalne na VOD

W ramach cyklu „O!Dokument” obejrzysz za darmo najlepsze filmy dokumentalne w usłudze wideo na żądanie VoD.pl.

Cykl O!Dokument na VoD.pl od PISF

W tym tygodniu wystartował cykl O!Dokument w serwisie z filmami online VoD.pl. Projekt powstał we współpracy Grupy Onet RAS Polska oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przez cały rok, aż do lutego 2018 roku można oglądać za darmo kilkadziesiąt polskich filmów dokumentalnych. Wśród dostępnych tytułów znalazły się także te, które były nagradzane i wyświetlane na najlepszych festiwalach na świecie.

W każdą środę w serwisie VoD.pl będą się pojawiać nowe tytuły, które będą dostępne w ofercie serwisu przez kolejne miesiące. Projekt O!Dokument ma promować polskie kino dokumentalne i ułatwiać widzom dostęp do najlepszych polskich produkcji dokumentalnych.

Co roku w Polsce powstaje wiele znakomitych pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Są pokazywane i nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą. Niestety dostęp widzów do nich jest ograniczony. Chcemy to zmienić – mówi Renata Pawłowska-Pyra, pełnomocnik dyrektora PISF, kierująca Działem Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Dzięki inicjatywie O!Dokument na VoD.pl polskie filmy dokumentalne mają szansę na dotarcie do widzów w całej Polsce. Po raz pierwszy polskie kino dokumentalne jest dostępne na taką skalę w internecie – mówi Marcin Hajek dyrektor programowy VoD.pl.

W pierwszym tygodniu dostępnych jest ponad 3 0filmów dokumentalnych

Od środy 22 lutego udostępniony został pierwszy pakiet aż 30 filmów dokumentalnych. Każdy, kto odwiedzi VoD.pl będzie mógł oglądać bezpłatnie wszystkie z dostępnych tytułów, między innymi:

  • „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” w reżyserii Pawła Łozińskiego,
  • krótkometrażowe „Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej,
  • „Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka,
  • „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego,
  • filmowy portret fotografa Tadeusza Rolkego „Dziennik z podróży” w reżyserii Piotra Stasika,
  • „Efekt domina” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego,
  • „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek,
  • filmy Wojciecha Staronia („Syberyjska lekcja”) Tomasza Wolskiego („Pałac”, „Lekarze”, „Złota rybka”), Pawła Ferdka („Odyseja złomowa”), Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego („Dom nad Missisipi”, „Obietnica dzieciństwa”, „Tata, I love You”), Marty Minorowicz („Decrescendo”) i wiele innych.
Wybrane filmy dokumentalne dostępne w ramach cyklu O!Dokument
Wybrane filmy dokumentalne dostępne w ramach cyklu O!Dokument

Wszystkie tytuły znajdziesz na stronie: vod.pl/odokument-w-vod

Dlaczego trzeba oglądać polskie filmy dokumentalne? Myślę, że nie ma przymusu, ale naprawdę warto, bo w tych filmach będziecie mogli się przejrzeć, zobaczyć kawałek swojego życia, swoich przeżyć, kawałek swojego świata – prawdziwy, nie upudrowany, nie umalowany, nie wystylizowany, nie wyreżyserowany. Będziecie mogli się w naszych filmach po prostu przejrzeć jak w lustrze i bardzo do tego namawiam – zachęca Paweł Łoziński, reżyser filmów dokumentalnych.

źródło: PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej