8-stopniowa kontrola bezpieczeństwa baterii Samsunga

Samsung opublikował sekcję, w której opisuje jak sprawdza bezpieczeństwo baterii swoich urządzeń – cały proces to 8-stopniowa procedura.

Po wielkiej wpadce z wybuchającą baterią Samsunga Galaxy Note 7 i konieczności wycofania urządzenia z rynku, firma musi nadrobić straty wizerunkowe i kwestie bezpieczeństwa klientów. Samsung opublikował specjalną stronę internetową, na której wyjaśnia jak wygląda nowa kontrola bezpieczeństwa baterii smartfonów. Ciężko powiedzieć, jak dotychczas baterie były sprawdzane, ale dobrze, że taka informacja się pojawia – z pewnością daje to poczucie, że Koreańczycy potraktowali sprawę poważnie.

Aby uspokoić opinię publiczną i zapobiec w przyszłości wypadkom z bateriami, Samsung dostosował swoje laboratoria badawcze na całym świecie do ośmiostopniowej kontroli bezpieczeństwa baterii. Polega ona na przeprowadzeniu skrupulatnych testów akumulatorów – łącznie z prześwietlaniem rentgenowski. Część z punktów nowej kontroli jest już wdrożona w istniejących laboratoriach, wszystko w związku z silniejszym zaangażowaniem firmy w kwestie bezpieczeństwa.

8-stopniowa kontrola bezpieczeństwa baterii

Ośmiostopniowa kontrola jakości i bezpieczeństwa baterii Samsunga obejmuje następujące kroki:

  1. Test trwałości – wzmocnione testowanie baterii, w tym testy przegrzewania, nakłucia oraz testy w temperaturach ekstremalnych.
  2. Oględziny – wzrokowe sprawdzenie baterii według znormalizowanych kryteriów i wytycznych.
  3. Prześwietlenie rentgenowskie (X-Ray) – użycie promieni rentgenowskich w celu obejrzenia wnętrza baterii i sprawdzenia wszelkich nieprawidłowości.
  4. Próba ładowania i rozładowania – akumulatory są intensywnie ładowane i rozładowywane.
  5. Test TVOC  (lotnych związków organicznych) – sprawdzenie, czy nie ma śladów emisji lotnych związków organicznych.
  6. Demontaż – rozbieranie baterii, aby ocenić jej jakość –  w tym spawy, taśmy izolacyjne.
  7. Przyspieszone zużucie – intensywny test symulujący przyspieszony scenariusz zastosowań konsumenckich.
  8. Test △OCV (Delta Open Circuit Voltage) – sprawdzanie każdej zmiany napięcia w całym procesie produkcyjnym części aż do zmontowanego urządzenia.

8-stopniowa kontrola bezpieczeństwa baterii smartfonów Samsunga

Samsung wprowadził cztery nowe kroki testowania, które będą prowadzone na wszystkich liniach produkcyjnych smartfonów – nie tylko tych flagowych. Dzięki zaostrzonej kontroli mają być wyłapywane nawet najdrobniejsze usterki oraz wady produkcyjne niewidoczne dla ludzkiego oka.

Przyczyny wybuchającej baterii w Galaxy Note 7 – infografika

Samsung oficjalnie wyjaśnił przyczyny wybuchającej baterii i opublikował infografikę wyjaśniającą nieszczęśliwą sytuację z Galaxy Note 7. Sprawą wadliwych baterii zajmowało się 700 osób, które analizowały 200 tysięcy smartfonów i dodatkowe 30 tys. baterii.

Za problemy z baterią Galaxy Note 7 odpowiadali producenci tego komponentu, który został wyprodukowany z wadą. Zarówno pierwsza jak i druga partia posiadała wady, które prowadziły do zwarcia akumulatora a w efekcie mogło to spowodować zapalenie i wybuch urządzenia. Pierwszą partię produkował SDI Samsung, a drugą – tę która była wymieniana – Amperex z Hong Kongu.

Przyczyny wybuchającej baterii w Galaxy Note 7 - infografika

Firma planuje także uruchomić test przyśpieszonego starzenia smartfonów, który w ciągu 5 dni będzie symulował dwa tygodnie użytkowania telefonu w czasie rzeczywistym. Fakt, że Samsung wydał smartfona z wadliwą baterią na tak szeroką skalę, mogło być zarazem niepokojące i frustrujące, ale w oparciu o badania Android Central przeprowadzonych w październiku zeszłego roku, wielu klientów nie zraziło się do urządzeń firmy i kupi w przyszłości kolejne w przyszłości.

Galaxy Note 7 - ankieta klientów - infografika

źródło: Android Central via Samsung Global – 8-Point Battery Safety Check