Zdjęcie 25-letniego Commodore 64 z gdańskiego warsztatu

Liczący 25 lat komputer Commodore 64 nadal działa w gdańskim warsztacie – fenomenalne zdjęcie C64 z Polski obiegło świat.

25-letnie Commodore 64 działające w jednym z gdańskich warsztatów (2016) fot. Bartek Gatz
25-letnie Commodore 64 działające w jednym z gdańskich warsztatów (2016) fot. Bartek Gatz

Komputer Commodore 64 produkowany był od 1982 roku do 1994 roku, czyli w roku kiedy firma ogłosiła swoją upadłość. W Gdańsku jednak do tej pory znajduje się całkiem sprawnie działający egzemplarz C64.

W jednym z gdańskich warsztatów zajmującym się wyważaniem wałów napędowych znajduje się komputer Commodore 64, który od 25 lat działa na własnym oprogramowaniu. I to właśnie ten zakurzony model znalazł się na fenomenalnym zdjęciu, które wykonał Bartek Gatz i zamieścił na początku 2016 roku na fanpage’u Retrokomp/LoadError na Facebooku. Teraz fotografia obiegła nagle cały świat, a to pewnie też za sprawą tego, że pojawiła się ona na oficjalnym profilu Commodore USA.

Dlaczego wszyscy zachwycają się tym zdjęciem? Po pierwsze jest naturalne i prawdziwe, a najważniejsze, że przedstawia kultowego C64, który w dodatku działa i ma się dobrze! Kawał historii komputerów, na których wychowało się moje pokolenie zawsze będzie wzruszało.

Kurz na zdjęciu wyglada super, ale mam nadzieję, że ktoś wyczyści poczciwego C64, żeby posłużył panom mechanikom jeszcze przez kolejne ćwierć wieku.


Gratulujemy Bartkowi świetnego zdjęcia i życzylibyśmy sobie, żeby dzisiejsze sprzęty działały tak za 25 lat :) Ach, ten piękny zielony ekran!

źródło: TVN24, Facebook