IBM Simon – pierwszy smartfon na świecie

Pierwszym smartfonem na świecie był IBM Simon, który został wyprodukowany 15 lat przed premierą iPhone’a.

Simon - pierwszy na świecie smartfon od IBM

Termin smartfon określający inteligentne telefony komórkowe zaczął być używany od 1995 roku, ale pierwszy prawdziwy smartfon zadebiutował trzy lata wcześniej w 1992 roku. Nazywał się Simon Personal Communicator i został stworzony przez firmę IBM ponad 15 lat przed premierą pierwszego iPhone’a firmy Apple.

Simon od IBM był pierwszym telefonem łączącym ze sobą funkcje telefonu komórkowego i urządzenia PDA, czyli rodzaj przenośnego komputera osobistego – palmtopa (Personal Digital Assistant). Oryginalnie jego cena rozpoczynała się od 899 dolarów zawierając umowę z operatorem. Według magazynu Byte, w przeliczeniu na dzisiejsze realia, kosztowałby obecnie ok. 1435 dolarów (5280 zł).

IBM Simon Personal Communicator

Simon znacznie wyprzedzał swoje czasy. Wyposażony był w 4,4-calowy, monochromatyczny i dotykowy wyświetlacz LCD, który obsługiwany był rysikiem. Oprócz prowadzenia rozmów można było za jego pomocą wysyłać i odbierać e-maile i faksy. Posiadał spory zestaw wbudowanych funkcji, takich jak tworzenie notatek, książkę adresową, kalendarz, zegar światowy i planer spotkań. Jego grupą docelową byli wówczas jedynie zamożni biznesmeni, którzy podróżowali często po całym świecie.

Simon  Personal Communicator vs iPhone 4

Co ciekawe na pierwszym smartfonie można było również uruchomiać aplikacje innych producentów. Należało zaopatrzyć się jednak w dodatkową pamięć lub specjalną kartę PC (informacja prasowa).

Podczas, gdy Simon nigdy nie osiągnął takiego sukcesu jak iPhone, czy inne smartfony z Androidem, to IBM sprzedało około 50 000 sztuk (wg Bloomberg Businessweek).

źródło: BusinessInsider – The world’s first smartphone, Simon, was created 15 years before the iPhone