Udział wersji systemów iOS i Android (wrzesień 2016)

Wrześniowy udział wersji mobilnych systemów operacyjnych iOS oraz Android pokazuje największą różnicę między tymi dwoma platformami.

W ciągu ostatnich kilku tygodni najpopularniejsze mobilne systemy operacyjne na świecie, czyli Android i iOS, przeszły doroczny lifting związany z wyglądem i otrzymały kilka nowych funkcji. Podczas gdy użytkownicy urządzeń Apple’a zazwyczaj mają możliwość korzystania z nowego systemu w ciągu kilku dni a nawet godzin, to większość użytkowników Androida może tylko pomarzyć o korzystaniu z najnowszej wersji najpopularniejszej platformy dla urządzeń mobilnych na świecie.

Według aktualnych danych firmy Mixpanel, więcej niż jedna trzecia użytkowników iPhone’a i iPada zaktualizowała swoje oprogramowanie do systemu iOS 10 w zaledwie tydzień od oficjalnej premiery. Tymczasem, według oficjalnych danych Google’a, mniej niż 0,1 procenta urządzeń z systemem Android posiada obecnie zainstalowany najnowszą wersję systemu Android 7.0 Nougat, która została wydana w sierpniu tego roku. To nie znaczy, że użytkownicy urządzeń z Androidem nie sa zainteresowani nowym systemem i jego funkcjami, problemem jest to, że Nougat jest dostępny obecnie tylko na kilka urządzeń Nexus, a setki milionów użytkowników Androida będą musiały poczekać i zobaczyć, czy producenci ich urządzeń będą wspierali tę wersję.

Jedną z głównych zalet mobilnego systemu Apple’a, jest to, że aktualizacja systemu jest gwarantowana dla każdego użytkownika modelu iPhone’a lub iPada do 3-4 generacji wstecz. Kto kupuje nowego iPhone’a może liczyć na to, że jego urządzenie uzyska aktualizację do nowego oprogramowania przez co najmniej kilka lat. Użytkownicy smartfonów z Androidem są często skazani na posiadanie wersji systemu, która zastała preinstalowana w momencie zakupu urządzenia, gdyż producenci smartfonów zdają się nie przejmować modelami smartfonów sprzed 2 lat a nawet roku.

Poniższy wykres pokazuje udział wersji systemów iOS i Android na świecie, które zainstalowane są obecnie na urządzeniach użytkowników smartfonów:

Udział wersji sysetmu iOS i Android we wrześniu 2016 r. (wykresy)

Zmiana udziału wersji systemu iOS i Android (wrzesień vs. sierpień 2016 roku)

Procentowy udział wersji systemu iOS (wrzesień vs. sierpień ’16):

  • iOS 10.x: 34,4% n/d
  • iOS 9.x: 60,8% -26,2% ↓
  • wcześniejsze wersje systemu iOS: 4,8% n/d

Procentowy udziału wersji Androida (wrzesień vs. sierpień ’16):

wersja systemuudział % we wrześniu ’16zmiana vs. sierpień ’16
starsze wersje2,9%n/d
Jelly Bean (4.0.3 – 4.3)15,6%↓(-1,1 p.p.)
KitKat (4.4)27,7%↓(-1,5 p.p.)
Lollipop (5.0 – 5.1)35%↓(-0,5 p.p.)
Marshmallow (6.0)18,7%↑(+3,5 pp.)
Nougat(7.0)<0,1%n/d

źródło: Statista – The Difference Between iOS and Android