„Hissing gate” – czyli syczenie iPhone’a 7

Prędzej czy później musiało to nastąpić – „hissing gate”… niektórzy właściciele iPhone’ów 7 słyszą syczenie podczas dużego obciążenia smartfona.

Hissing gate - afera z syczeniem procesora A10 Fusin w iPhone'ie 7

Jak wiadomo, po każdej premierze nowego iPhone’a musi pojawić się jakaś afera(-ka), dzięki której hejterzy będą mieli używanie. Zapewne pamiętacie „bend gate” czyli łatwe wyginanie się iPhone’a 6 Plus albo „chip gate” związane z producentami procesorów do iPhone’ów 6s. Jak zwykle było wiele szumu o nic. Wydaje się, że tak jest i tym razem z aferą syczenia iPhone’a 7 tzw. „hissing gate” – oby nie skończyło się jak w przypadku wybuchających Samsungów Galaxy Note7.

Nowy iPhone 7 jest najlepszym do tej pory iPhone’em firmy Apple, ale jak zwykle mogą przytrafić się różne przykrości. Okazuje się, że niektórzy właściciele iPhone’a 7 słyszą dziwny syk wydobywający się z iPhone’a 7 podczas sprawdzania wydajności procesora A10 Fusion. Przy normalnym użytkowaniu nie słychać dźwięku, natomiast przy dużym obciążeniu iPhone syczy…

Jako pierwszy uwagę na wydobywanie się dźwięku zwrócił uwagę Stephen Hackett z 512 Pixels, który przesłał film na YouTube’a z nagraniem dźwięku (poniżej). Dźwięk podobny jest do białego szumu luk syku, który wydobywa się ze źle podłączonego głośnika.

Jeden z dziennikarzy serwisu TechCrunch Darrell Etherington, zauważył z kolei, że jego nowy iPhone 7 Plus syczy podczas procesu konfiguracji, zaraz po pierwszym uruchomieniu.

Ogólny wniosek jest taki, że niezidentyfikowany syk może mieć związek z procesorem A10 Fusion i pojawia się, gdy urządzenie znajduje się w stanie dużego obciążenia. Chociaż dźwięk jest podobny do dźwięku przenośnego wentylatora, to wiadomo, że iPhone oczywiście nie ma żadnych wiatraczków i wentylatorów w środku. Biorąc pod uwagę, że iPhone jest urządzeniem stosunkowo niskiego poboru mocy, to zastanawiające jest skąd pochodzi wydobywający się dźwięk.

Obecnie nie jest pewne, czy „hissing gate” dotyczy wszystkich iPhone’ów 7 i 7 Plus, czy tylko niektórych partii urządzeń. Jeśli syczący dźwięk dotyczy wszystkich nowych smartfonów Apple’a, to może oznaczać, że albo jest to jakiś defekt, albo teoretycznie Apple mogło zastosować jakąś metodę chłodzenia procesora. Domysłów może być wiele i z pewnością syk iPhone’a obiegnie wkrótce cały internet.

Pomoc AppleCare odpowiedziała na pytanie Hacketta, że syczenie iPhone’a nie oznacza, że jest to wada, ale może udac się do Apple Store’a aby wymienić urządzenie na nowe (choć jak wiadomo dostawy nowych iPhone’ów są w tym momencie bardzo ograniczone).

Pod względem mocy, iPhone 7 Plus wyposażony jest w czterordzeniowy procesor A10 Fusion i koprocesor ruchu M10. Układ wyposażony jest w dwa rdzenie Fusion o wysokiej wydajności i dwa rdzenie o wysokiej efektywności dzięki czemu ma zapewnić dłuższą żywotność baterii.

Czy Twój iPhone 7 Plus syczy podczas używania wielu obciążających aplikacji? Daj znać w komentarzu.

źródło: 9TO5Mac – Some iPhone 7 devices making ‘hissing’ sound while under heavy load