5 powodów, dlaczego warto zainstalować iOS 10

Czy warto zainstalować uaktualnienie systemu iOS 10 na starszych iPhone’ach? Zobacz 5 powodów, które mogą Cię do tego przekonać.

Polskie strony Apple - iOS 10, macOS Sierra, watchOS

Jutro dzisiaj Apple wyda finalną wersję nowego systemu mobilnego iOS 10 na iPhone’a, iPada i iPoda touch. Zapowiedziany po raz pierwszy podczas konferencji WWDC w czerwcu tego roku system iOS 10 zawiera mnóstwo nowych funkcji i rozwiązań, które sprawią, że doświadczenia związane z korzystaniem z iPhone’a czy iPada będą jeszcze lepsze.

Przeczytaj również: Co należy zrobić przed instalacją systemu iOS 10?

Jeżeli zastanawiasz się, czy powinieneś zrobić aktualizację do systemu iOS 10, poniżej znajdziesz kilka powodów, które mogą Cie do tego przekonać. Uprzedzam jednak, że warto poczekać kilka dni od premiery, aby zapoznać się z wrażeniami innych użytkowników modelu Twojego iPhone’a. Szczególnie jeśli jesteś posiadaczem iPhone’a 5 5c lub 5s, warto poczekać i przeczytać, czy urządzenie działa równie sprawnie jak pod iOS-em 9.3.5.

iOS 10 oprócz nowych funkcjonalności będzie z pewnością bardziej stabilnym i bezpieczniejszym systemem, z lepszymi zabezpieczeniami prywatności. Pełną listę zmian i poprawek zamieszczę już dzisiaj około godz. 19.00 czasu polskiego, czyli w momencie udostępnienia finalnej wersji systemu iOS 10 (który prawdopodobnie będzie miał numer 10.0.1).

Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto wykonać uaktualnienie systemu iOS – na tę chwilę przynajmniej w teorii.

1. Całkowicie nowe funkcje

Jak każda duża aktualizacja, system iOS 10 przynosi ze sobą wiele nowych funkcji, które dostarczą sporo rozrywki i nowych doświadczeń. Nowe rozwiązania tak naprawdę tchną nowe życie w Twojego iPhone’a.

Niektóre z nich dotyczą całkowitego przeprojektowania aplikacji, na przykład aplikacja Muzyka, a niektóre otrzymają nowe opcje jak w przypadku aplikacji Zdjęcia, która wykorzystuje zaawansowane metody sztucznej inteligencji do organizowania zdjęć i tworzenia klipów wideo. Zaktualizowana aplikacja Apple Music (Muzyka) będzie jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna w obsłudze.

Nowa aplikacja Apple Muzyka pod iOS 10

Użytkownicy iPhone’ów 6s i 6s Plus będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać integrację 3D Touch z systemem operacyjnym.

2. Przeprojektowana aplikacja iMessage

Jeśli posiadasz iPhone’a to z pewnością bardzo często korzystasz z aplikacji iMessage do komunikowania sie z innymi użytkownikami tej aplikacji. Zaktualizowany iMessage pod iOS-em 10 wreszcie doczekał się istotnych zmian. Apple dodało nowe funkcje, których część znanych jest z innych komunikatorów mobilnych (np. Messenger Facebooka). W nowej wersji będzie można wysyłać odręcznie napisane notatki, efekty typu bubble, animacje w tle i naklejki w dowolnym miejscu ekranu aplikacji. Ciekawym efektem jest wysyłanie zaszyfrowanych zdjęć i wiadomości (funkcja o nazwie Atrament sympatyczny), które można odczytać dopiero po dotknięciu ich na ekranie.

Pismo odręczne iMessage pod iOS 10

Gdyby powyższe zmiany były niewystarczające, to Apple wprowadziło możliwość dodawania aplikacji firm trzecich do iMessage! Mogą to być naklejki, animowane GIF-y, czy aplikacje z ulubionej restauracji i wiele innych.

Nowe funkcje iMessage pod iOS 10

3. Prędkość i wydajność

Zazwyczaj każda nowa wersja systemu iOS prowadzi do pewnego spowolnienia działania starszych iPhone’ów. Tym razem, wpływ iOS-a 10 na zmniejszenie wydajności starszych modeli jest znikomy, a w niektórych przypadkach iOS 10 działa szybciej niż iOS 9. Wiele dotychczasowych testów wersji beta iOS-a 10 wykazało, że iPhone 6s i wcześniejsze modele iPhone’ów działają nieznacznie szybciej. Co ciekawe, na iPhone’ie 5s i iPhone 5, niektóre z aplikacji otwierają się szybciej niż pod iOS-em 9.3.x.

Ponieważ testy prędkości wykonane były dotychczas na wersjach beta, możliwe jest, że ostateczne wersja systemu będzie jeszcze lepiej dopracowana i zobaczymy jakąś różnicę na korzyść. Mało prawdopodobne jest, żeby finalna wersja miała działać gorzej niż wersje beta…

Zobacz porównanie działania wersji iOS 10.0.1 GM z iOS 9.3.5 na iPhone’ie 5 – czyli najstarszym iPhone’ie, który otrzyma uaktualnienie do dziesiątki:

4. Nowa klawiatura systemowa

W czasach, gdy każdy użytkownik może korzystać z GBoard lub SwiftKey, systemowa klawiatura iOS-a zaczęła się wydawać archaiczna i mniej użyteczna. Apple postanowiło rozwiązać ten problem pod dziesiątką i wprowadziło wsparcie Siri dla QuickType. Podobnie jak w klawiaturze SwiftKey, Siri może inteligentnie przewidywać wpisywane wyrazy na podstawie tego, co zostało już napisane. Asystent automatycznie zaproponuje adres e-mail i numer telefonu – to jest coś czego innym klawiaturom brakuje. Dodatkowo klawiatura będzie oferować wsparcie dla wielu języków i baza będzie się prawdopodobnie ciągle rozszerzać. Nie wiem czy język polski pojawi się przy okazji jutrzejszej premiery – ale byłoby miło.

Inne funkcje związane z asystentem Siri są kolejnym ważnym argumentem za tym, żeby skorzystać z aktualizacji – jednak póki asystent nie jest dostępny w języku polskim nie będę poświęcał temu zbyt wiele uwagi :( A chciałoby się zamówić Ubera mówiąc: „Hej Siri, zamów proszę dla mnie Ubera!”

5. Żywotność baterii

Wszystko wskazuje na to, że żywotność i wydajność baterii iPhone’ów pod systemem iOS 10 będzie lepsza – nie są to zawrotne zmiany, ale w przypadku iPhone’a 6s wykazano całkiem niezłe wyniki W przypadku starszych modeli również odnotowano wzrosty żywotności i wydajności: Jak będzie działać bateria po aktualizacji do iOS 10?

porównanie działania baterii iOS 10.0.1 vs iOS 9.3.5

Jeśli z jakiegoś powodu nie spodoba Ci się system iOS 10, zawsze przez pewien czas będzie można powrócić do systemu iOS 9.3.5 – jednak po tygodniu lub dwóch od uwolnienia dziesiątki Apple przestanie podpisywać starsze wersje systemu!

Zobacz oficjalne wideo prezentujące wszystkie nowości iOS-a 10:

Planujesz zainstalować jutro finalną wersję wersję systemu iOS 10? Daj znać w komentarzu, które funkcje najbardziej przypadły Ci do gustu?

źródło: Apple