Co należy zrobić przed instalacją systemu iOS 10?

Sprawdź, jak przygotować swojego iPhone’a lub iPada zanim zainstalujesz najnowszą wersję mobilnego systemu operacyjnego iOS 10.

iOS 10 juz 13 września 2016 r. w trybie OTA

Apple wyda finalną wersję swojego najnowszego mobilnego systemu operacyjnego iOS 10 już we wtorek 13 września 2016 roku około godziny 19.00 czasu polskiego. Nowy system iOS 10 jest dużą aktualizacją, która jak zwykle przynosi ze sobą sporo ciekawych nowych funkcji oraz  usprawnień, w tym także poprawki bezpieczeństwa. Jeśli więc masz możliwość zainstalować nowego iOS-a z pewnością warto to zrobić.

Masz jeszcze kilka dni, żeby przygotować swojego iPhone’a lub iPada przed wykonaniem uaktualnienia.

Pomimo, że aktualizacja systemu iOS jest bardzo prosta i zazwyczaj bezproblemowa, może zdarzyć się, że coś może pójść nie tak podczas procesu instalacji. Dlatego warto zabezpieczyć się i wykonać kilka prostych czynności, gdyby zaszła potrzeba odtworzenia danych lub poprzedniej wersji systemu iOS.

Na których urządzeniach będzie można zainstalować system iOS 10?

Jeśli nie wiesz jaką wersje urządzenia Apple’a posiadasz możesz skorzystać ze strony: Identyfikowanie modelu używanego telefonu iPhone lub wejść do aplikacji Ustawienia → Ogólne → To urządzenie i odczytać numer modelu – widoczny jest także na tylnej pokrywie iPhone’a i iPada.

Poniżej znajduje się pełna lista urządzeń wspieranych przez iOS 10, czyli te na których zaktualizujesz system (w nawiasie podałem numery modelu):

iPhone’y:

 • iPhone 6s (A1633, A1688, A1700)
 • iPhone 6s Plus (A1634, A1687, A1699)
 • iPhone 6 (A1549, A1586, A1589)
 • iPhone 6 Plus (A1522, A1524, A1593)
 • iPhone SE (A1723, A1662, A1724)
 • iPhone 5s (A1453, A1457, A1518, A1528, A1530, A1533)
 • iPhone 5c (A1456, A1507, A1516, A1529, A1532)
 • iPhone 5 (A1428, A1429, A1442)

iPady:

W przypadku iPadów, informacje na temat modelów znajdziesz na tej stronie, dla ułatwienia podałem w nawiasie numery modelów:

 • iPad Pro 12,9 cala (A1584, A1652 Wi-Fi + Cellular)
 • iPad Pro 9,7 cala ( A1673, A1674 lub A1675 Wi-Fi + Cellular)
 • iPad Air 2 (A1566, A1567 Wi-Fi + Cellular)
 • iPad Air (A1474, A1475 Wi-Fi + Cellular, A1476 Wi-Fi + Cellular (TD-LTE) wprowadzonym na rynek na początku 2014 r.)
 • iPad 4. generacji (A1458, A1459 Wi-Fi + Cellular, A1460 Wi-Fi + Cellular (MM))
 • iPad mini 4 (A1538, A1550 Wi-Fi + Cellular)
 • iPad mini 3 (A1599, A1600 Wi-Fi + Cellular)
 • iPad mini 2 (A1489, A1490 Wi-Fi + Cellular, A1491 Wi-Fi + Cellular (TD-LTE) wprowadzonym na rynek na początku 2014 r.)

iPod touch

 • iPod touch 6. generacji

Jeżeli Twojego urządzenia nie ma na tej liście, oznacza, że Apple zakończyło już dla niego wsparcie i nowy iOS 10 nie będzie z nim kompatybilnym – jednym słowem nie zainstalujesz najnowszej aktualizacji.

Lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 10
Lista kompatybilnych urządzeń z systemem iOS 10

Wykonaj kopię zapasową danych iPhone’a lub iPada

Zanim zrobisz jakąkolwiek aktualizację systemu na urządzeniu upewnij się, że masz wykonaną najnowsza kopię zapasową danych. Możesz także utworzyć kopię zapasową danych w iCloud, a jeśli nie masz tam wystarczająco dużo miejsca (tylko 5 GB w przypadku darmowej wersji), warto zaufać starej szkole i wykonać kopie za pomocą programu iTunes zainstalowanego na komputerze. Wystarczy podłączyć iPhone’a lub iPada do komputera za pomocą kabla USB.

Warto zawsze mieć włączoną synchronizację kontaktów i najważniejszych danych z chmurą iCloud. Archiwizacja wykonywana jest automatycznie, gdy iPhone podłączony jest do sieci Wi-Fi i ładowania. Pozycje, które chcesz archiwizować w chmurze ustawisz przechodząc do Ustawienia → iCloud.

Szczegóły dotyczące tego jak wykonywać kopię zapasową iPhone’a lub iPada znajdziesz na stronie pomocy Apple’a.

Usuń lub zgraj niepotrzebne dane, zdjęcia i aplikacje

Istnieje duża szansa, że w ciągu kilku miesięcy lub lat używania iPhone’a lub iPada, zgromadziłeś na nim sporo nieużywanych aplikacji i śmieci. Duża aktualizacja systemu operacyjnego to najlepszy czas, żeby zrobić porządki na urządzeniu.

System iOS 10 nie potrzebuje już tak dużo wolnego miejsca jak poprzednie wersje, ale warto pousuwać aplikacje z których nie korzystałeś od tygodni lub miesięcy – na pewno znajdzie się jakaś!

Czy muszę usunąć aplikacje mobilne z iPhone’a, żeby zrobić miejsce na upgrade systemu?

 • Nie, jeśli posiadasz zainstalowaną wersję systemu iOS 9 lub nowszą, ponieważ system operacyjny sam wyczyści sobie potrzebną ilość miejsca (nawet jeśli zasoby nie zostaną usunięte, to usunie je i sam zainstaluje ponownie).
 • Jeśli na Twoim urządzeniu jest zainstalowana wcześniejsza wersja systemu iOS niż 9.x, a nie ma na nim wystarczającej ilości miejsca, aby pobrać pliki aktualizacyjne w trybie OTA, to musisz zrobić miejsce usuwając niepotrzebne pliki lub aplikacje, które zazwyczaj najłatwiej później ponownie zainstalować. Muzykę, zdjęcia i inne pliki najlepiej zgrać do chmury lub dysk twardy komputera.

Zaktualizuj zainstalowane aplikacje mobilne

Jeżeli nie masz włączonej automatycznej aktualizacji aplikacji mobilnych, to warto przejść do sklepu App Store i zakładki Uaktualnienia (w prawej dolnej części ekranu), aby zaktualizować wszystkie zainstalowane aplikacje. Wiele niezaktualizowanych aplikacji może być niekompatybilnych z systemem iOS 10 po wykonaniu update’u systemu – pomimo, że wiele aplikacji zgodnych z systemem iOS 9 nie powinno mieć problemu z dziesiątką.

Pamiętaj aby aktualizację aplikacji wykonywać, gdy podłączony jesteś do sieci Wi-Fi. Korzystając z sieci komórkowej 3G, 4G (LTE) mogą zostać naliczone opłaty według cennika w Twoim planie taryfowym.

Najlepszym sposobem jest mieć włączoną automatyczną aktualizację aplikacji w tle, ale mimo wszystko warto sprawdzić, czy coś nie wymaga pilnego zaktualizowania.

Umieść zdjęcia w chmurze lub zgraj na komputer

Inną rzeczą, jaką warto zrobić, to przesłanie swoich zdjęć do chmury (istnieje wiele bezpłatnych usług, które umożliwiają upload prywatnych zasobów na wirtualne dyski o pojemności nawet 1 TB). Jeżli jednak masz obawy co do zachowania prywatności to skopiuj zdjęcia na dysk komputera.

Zapamiętaj hasła

Jeżeli nie przechowujesz haseł w iCloud, to upewnij się, że masz zarchiwizowane wszystkie zapamiętanie hasła z iPhone’a. Szczególnie ważne jest, żebyś pamiętał hasło ustawione dla swojego AppleID (i iCloud). Po upgradzie systemu będziesz poproszony o podanie hasła dla swojego konta iCloud i AppleID. Tylko po podaniu hasła będziesz mieć dostęp do wszystkich swoich danych i zdjęć.

Co lepiej zrobić: uaktualnienie w trybie OTA, czy czystą instalację systemu iOS 10?

Zdecydowanie szybszą i wygodniejszą operacją jest aktualizacja systemu w trybie OTA, ponieważ po ponownym uruchomieniu urządzenia będziesz mieć dostęp do wszystkich danych bez potrzeby ich przywracania i instalowania na nowo aplikacji. Zachowane zostaną także wszystkie Twoje ustawienia sprzed upgrade’u.

Jeśli jednak zajdzie potrzeba czystej instalacji przez program iTunes lub po prostu tak wolisz zrobić, to musisz liczyć się z tym, że proces ten potrwa nieco dłużej, bo będzie trzeba od początku pobrać i zainstalować aplikacje, a potem jeszcze je skonfigurować i poustawiać swoje ulubione funkcjonalności. Ale niektórzy lubią się bawić systemem od początku, albo wierzą, że urządzenie dostaje nowe życie i bateria działa zdecydowanie dłużej – ostrzegam to jest mit!

Czy warto odczekać kilka dni, zanim zainstaluję aktualizację systemu iOS 10?

Bardzo prawdopodobne jest, że system iOS 10 otrzyma kolejne aktualizacje w ciągu najbliższych tygodni. Warto więc odczekać chwilę, zanim opadnie kurz i zostaną wykryte ewentualne błędy, przez mniej cierpliwych użytkowników.

Może się zdarzyć, że coś niespodziewanego będzie wymagało poprawki, a to z pewnością potrwa nie krócej niż tydzień. Jeśli więc iPhone jest Twoim jedynym urządzeniem, lub wykorzystujesz go do pracy, to upewnij się, że nie ma większych przeszkód, aby wykonać aktualizację. Późniejszy downgrade systemu może być kłopotliwy i czasochłonny.

Poniżej znajdziesz dokładne godziny udostępnienia nowego iOS-a na świecie (czas lokalny w poszczególnych miastach):

Czas udostępnienia systemu iOS 10 na świecie we wtorek 13 września 2016 r.

Jak uaktualnić system iOS na iPhone’ie lub iPadzie w trybie OTA?

Już w najbliższy wtorek pojawi się duże uaktualnienie systemu iOS 10. Jeśli zapoznałeś się z powyższymi poradami i zdecydowałeś się na zrobienie aktualizacji, to przejdź do aplikacji Ustawienia → Ogólne → Uaktualnienia i naciśnij przycisk Pobierz.

Ostatnia wersja systemu iOS opatrzona jest numerem 9.3.5.

Jeżeli uważasz, że na coś należy jeszcze zwrócić uwagę podziel się z nami w komentarzu.