Apple File System (APFS) zastąpi HFS+

Nowy system plików Apple File System (APFS) zastąpi HFS+ na macOS, iOS, tvOS i watchOS, sprawdź co to oznacza dla użytkownika.

APFS - Apple File System

Apple pokazało bardzo wiele nowych funkcji i nowych wersji swojego oprogramowania systemowego podczas konferencji WWDC 2016. Oprócz aktualizacji systemów operacyjnych iOS 10, watchOS 3.0, tvOS i maOS, firma z Cupertino pracuje nad całkowicie nowym systemem plików dla swoich produktów, począwszy od Apple Watch aż do Maca Pro. Apple File System, a skrócie APFS, nie jest jeszcze gotowy i ma zostać udostępniony dopiero w 2017 roku, ale sam fakt, że nowy system plików jest w przygotowaniu jest wystarczający, aby dać nadzieję użytkownikom Apple’a na zniknięcie HFS+.

System plików APFS będzie kompatybilny z każdym urządzeniem firmy Apple i sprawi, że zostanie ujednolicony na wszystkich systemach: iOS, watchOS, tvOS i macOS.

Apple nie ujawniło jeszcze zbyt wielu informacji na temat APFS, ale można o nim poczytać na stronach dla programistów lub obejrzeć wideo z WWDC16. Nowy system plików został zaimplementowany w nowej wersji poglądowej macOS Sierra 10.12, przy czym ostateczna kompilacja trafi do szerszego grona w 2017 r.

Czym jest APFS?

System plików Apple’a (APFS) to system plików nowej generacji, uniwersalny dla każdego produktu od Apple Watcha do komputera Mac. System plików został tak zoptymalizowany, aby najoptymalniej współpracować z szyfrowaniem pamięci Falsh i SSD.  przechowywania Flash / SSD z szyfrowaniem i skonstruowany jako podstawowej funkcji. Nowy system ma dawać o wiele więcej korzyści w porównaniu ze starym HFS+.

Niestety, w obecnej chwili APFS ma znaczne ograniczenia i na przykład nie może działać na dyskach Fusion od Apple’a, który nie może być używany jako dysk startowy. Pozostało jeszcze wiele rzeczy do poprawienia, nim Apple wprowadzi na dobre swój nowy system plików.

Co to jest Apple File System (APFS)?

Być może w ciągu najbliższych miesięcy dowiemy się nieco więcej o systemie plików firmy Apple.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!