Mobilny internet ponad 1 Gb/s w Orange

Operator komórkowy Orange poinformował, że udało mu się osiągnąć szybkość internetu mobilnego do ponad 1 Gb/s.

Orange LTE-A (LTE Advanced Pro) ponad 1 Gb/s

Inżynierom Orange Labs, we współpracy z firmą Huawei, udało się uruchomić testową stację bazową LTE, która agreguje 4 nośne LTE na częstotliwościach, które posiada firma Orange w Polsce: 2600 MHz, 2100 MHz, 1800 MHz i 800 MHz.

Dodatkowo wykorzystano technologię transmisji wieloantenowej MIMO 4×4 oraz modulację wysokiego rzędu 256 QAM. Efekt jest rewelacyjny, bowiem prędkość transmisji danych ze stacji bazowej LTE do terminala użytkownika wyniosła ponad 1 Gb/s.

Prawdopodobnie, nigdy wcześniej nie udało się to jeszcze żadnemu operatorowi komórkowemu w Polsce, aby zagregować w ten sposób dostępne pasma. Dzięki temu operator Orange Polska zrobił spory krok w kierunku LTE Advanced Pro (LTE-A).

Wykres prędkości LTE-Advanced Pro w Orange
Wykres prędkości LTE-Advanced Pro w Orange

Orange, podobnie jak inni wiodący operatorzy konsekwentnie udoskonalają swoje sieci komórkowe, aby użytkownicy mieli jak największy komfort korzystania z internetu mobilnego. Już dziś możliwe jest osiągnięcie prędkości do 300 Mb/s w sieci Orange. Oczywiście na razie tylko na niewielkim obszarze, ale operator zapowiada zwiększanie zasięgu. Korzystanie z prędkości internetu mobilnego rzędu 1 Gb/s będzie możliwe w przyszłości, gdy będą dostępne odpowiednie terminale.

źródło: Orange Blog – Mobilny internet z szybkością ponad 1 Gb/s w Orange