Konkurs: wygraj najnowszą biografię Elona Muska

Mamy do rozdania dwa egzemplarze „Elon Musk – Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX” dla najbardziej kreatywnych czytelników.

Konkurs - do wygrania biografia Elona Muska

W tym tygodniu ukazała się polskojęzyczna wersja najnowszej biografii Elona Muska autorstwa Ashlee Vance’a nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Z tej okazji, wraz ze Znakiem, przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym możecie wygrać jeden z dwóch egzemplarzy tego światowego bestsellera.

O samej książce pisaliśmy we wpisie: „Elon Musk” wizjoner i Iron Man oczami Ashlee Vance’a

Jak wygrać biografię Elona Muska?

Zadanie jest proste. Poniżej zamieściliśmy dwa fragmenty biografii, w jednym z nich autor wspomina o grze stworzonej przez Elona pt. Blastar w 1984 roku.

  1. Napisz lub narysuj czym według Ciebie są maszyny z wiązkami statusu – tak jak sobie je wyobrażasz.
  2. Odpowiedź podeślij na adres redakcji: kontakt(at)mobirank.pl do 5 marca 2016 r. do godziny 23.00.
  3. Dwie najbardziej kreatywne prace nagrodzimy biografiami Elona Muska ufundowanymi przez wydawnictwo Znak Horyzont.
  4. Zwycięzców poinformujemy o wygranej e-mailem do 7 marca 2016 r.

Poniżej znajdziesz fragmenty z książki „Elon Musk – Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX”, które być może natchną Cię przy tworzeniu opisu, rysunku bądź grafiki maszyny z wiązkami statusu.

Dzięki uprzejmości wydawcy zamieszczamy też kilka wybranych zdjęć, które znalazły się w biografii.

Fragment 1. rozdziału pt. ŚWIAT ELONA

WSZYSTKIE BADANIA NAD ELONEM MUSKIEM należy rozpocząć w siedzibie SpaceX w Hawthorne w stanie Kalifornia, na przedmieściach Los Angeles, niespełna dziewięć kilometrów od Los Angeles International Airport. Goście znajdą tam dwa ogromne plakaty Marsa wiszące obok siebie na ścianie prowadzącej do boksu Muska. Plakat po lewej stronie obrazuje planetę w dzisiejszym stanie – zimną, jałową, czerwoną kulę. Ten po prawej ukazuje ją pokrytą ogromną zieloną przestrzenią otoczoną oceanami. Planeta została ogrzana i przystosowana do zamieszkania przez ludzi. Właśnie to jest zamierzeniem Muska. Zmiana ludzi w kosmicznych kolonizato- rów jest jego życiowym celem. „Chciałbym umrzeć z przekonaniem, że ludzkość ma przed sobą świetlaną przyszłość” – mówił. „Jeśli zapanujemy nad energią odnawialną i znajdziemy się na dobrej  drodze, by stać się gatunkiem międzyplanetarnym z samopodtrzymującą się cywilizacją na innej planecie, radząc sobie z najgorszym scenariuszem wydarzeń i unicestwieniem ludzkiej świadomości – wówczas – i tutaj na chwilę przerywa wypowiedź – sądzę, że to byłoby coś naprawdę dobrego”.

Jeśli niektóre wypowiedzi i czyny Muska wydają się absurdalne, to dlatego, że na pewnym poziomie faktycznie takimi są. Przy tej okazji, dla przykładu, jego asystent właśnie podał mu lody ciasteczkowo-śmietankowe z posypką, a potem on gorliwie opo- wiadał o ocaleniu ludzkości z kawałkiem deseru na dolnej wardze.

Elon Musk wraz Seanem Pennem w 2013 roku
Elon Musk wraz Seanem Pennem w 2013 roku

Gotowość Muska do zmagania się z zadaniami niemożliwymi zmieniła go w idola Doliny Krzemowej, gdzie inni dyrektorzy generalni, tacy jak Page, mówią o nim z pełnym czci szacunkiem, a początkujący przedsiębiorcy chcą „być jak Elon”, podobnie jak dawniej wzorowali się na Stevie Jobsie. Dolina Krzemowa funkcjonuje jednak w wypaczonej wersji rzeczywistości, a poza granicami jej wspólnej bajki Musk często jawi się jako postać owiana wątpliwościami. To gość z elektrycznymi autami, panelami słonecznymi i rakietami, sprzedający po domach złudne nadzieje. Zapomnijcie o Stevie Jobsie. Musk to wersja science ction P.T. Barnuma, który obrzydliwie się wzbogacił, żerując na ludzkim strachu i nienawiści do samych siebie. Kupcie samochód Tesli i zapomnijcie na chwilę o tym, co zrobiliście z naszą planetą.

Od dawna opowiadałem się po tej drugiej stronie. Musk wydawał mi się marzycielem z dobrymi intencjami – pełnoprawnym członkiem technologiczno-utopijnego klubu Doliny Krzemowej. Grupa ta zdaje się być czymś pomiędzy wyznawcami filolozofii Ayn RandI a apodyktycznymi inżynierami, którzy postrzegają swoje hiperlogiczne światopoglądy jako uniwersalną odpowiedź na wszystko.

Filozofia obiektywistyczna (zwana także randyzmem) była zwrócona ku obiektywnej rzeczywistości, kładła nacisk na rozum i logikę jako źródła poznania. Randyści głosili ateizm i antropocentyzm, byli zwolennikami kapitalizmu i racjonalnego egoizmu. [przyp. tłum.].

Fragment 2. rozdziału pt. AFRYKA

kilkuletni Elon Musk
Kilkuletni Musk często bujał w obłokach, ignorując ludzi-wokół siebie

OPINIA PUBLICZNA PO RAZ PIERWSZY POZNAŁA ELONA REEVE’A MUSKA W 1984 ROKU.
W magazynie ekonomicznym Republiki Południowej Afryki zatytułowanym „PC and Office Technology” pojawił się kod źródłowy do gry wideo jego autorstwa. Nosiła nazwę Blastar i była grą inspirowaną science fiction z fabułą osadzoną w kosmosie, która wymagała do uruchomienia stu sześćdziesięciu siedmiu linijek instrukcji. To było w czasach, gdy pierwsi użytkownicy komputerów potrzebowali komend, aby zmusić swoje komputery do czegokolwiek. W tym kontekście gra Muska nie świeciła niczym diament na firmamencie nauk komputerowych, ale z pewnością przewyższała dokonania większości dwunastolatków. Publikacja w magazynie przyniosła mu pięćset dolarów i pozwoliła dowiedzieć się o nim kilku ciekawych rzeczy.

Kod do Blastara opisany na sześćdziesiątej dziewiątej stronie magazynu pokazuje, że młody człowiek chciał być znany pod fantastycznie brzmiącym nazwiskiem „E.R. Musk” oraz że w głowie już krążyły mu wizje wielkich podbojów. Krótkie podsumowanie podaje: „W tej grze musisz zniszczyć obcy kosmiczny frachtowiec przewożący zabójcze bomby wodorowe i maszyny z wiązkami statusu. Ta gra dobrze wykorzystuje elementy graficzne i animację, w tym sensie czyniąc pozycję wartą dalszej lektury” (w chwili powstawania tego tekstu nawet Internet nie wie, czym są „maszyny z wiązkami statusu”).

Mobilne centrum lotów kosmicznych firmy SpaceX
Firma SpaceX stworzyła mobilne centrum kontroli lotów, z którego Musk i Mueller monitorowali późniejsze starty z Kwaj

Zobacz także: TOP 10 książek o nowych technologiach

źródło: wydawnictwo Znak Horyzont – „Elon Musk – Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX”