LTE-Advanced po raz pierwszy w sieci Plus

Polkomtel, operator sieci Plus wchodzący w skład Grupy Cyfrowy Polsat, buduje pierwszą w Polsce komercyjną sieć LTE-Advanced z prędkością internetu mobilnego do 300 Mb/s.

LTE-Andvanced w sieci Plus

Szybszy internet mobilny, lepsza jakość i zwiększona pojemność – to najważniejsze korzyści dla klientów. Pozwoli to klientom Plusa oraz Cyfrowego Polsatu korzystać z internetu z szybkością do 300 Mb/s. Prędkość ta jest możliwa dzięki połączeniu pasm w dwóch częstotliwościach – 1800 MHz i 2600 MHz, w których Plus wykorzystuje po 20 MHz szerokości pasma, a pierwsze stacje pozwalające na korzystanie z technologii LTE-Advanced (znane także jako 4G LTE-A) zostały już zbudowane w Warszawie.

Co to jest LTE-Advanced?

Konsorcjum 3GPP opracowało technologię, która spełnia wymogi ITU względem technologii IMT-Advanced, a jest nią technologia LTE-Advanced. Prace nad LTE-A rozpoczęły się w kwietniu 2008 r. Operatorzy i producenci uzgodnili podczas wstępnych prac podstawowe założenia LTE-Advanced:

  • z technologicznego punktu widzenia ma być rozszerzeniem sieci LTE
  • ma spełniać wymogi ITU dotyczące IMT-Advanced i stać się pierwszą na świecie telefonią komórkową czwartej generacji (4G)
  • ma w pełni współpracować z LTE i innymi technologiami radiowymi.

Jak działa LTE- Advanced w Plusie?

Plus przeprowadził agregację dwóch pasm częstotliwości w standardzie LTE-A pozwalającą na korzystanie z internetu z szybkością do 300 Mb/s. Prędkość ta została uzyskana przy wykorzystaniu agregacji dwóch częstotliwości nośnych po 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz. Dla celów agregacji wykorzystano oprogramowanie LTE-Advanced Carrier Aggregation.

W ofercie Plusa znajdują się już smartfony i routery obsługujące LTE-Advanced. Klienci operatora posiadają już  ponad 70 tysięcy urządzeń pozwalających na korzystanie z Internetu z szybkością do 300 Mb/s.

Uruchomienie LTE-Advanced to nie tylko dwukrotne zwiększenie maksymalnej prędkości transferu danych, ale także powiększenie pojemności sieci, co w przypadku wzrostu jej obciążenia pozwoli na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do usług internetowych większej grupie użytkowników. – powiedział Jacek Felczykowski, członek zarządu Polkomtelu, i jak dodaje  – Uruchamiamy pierwsze stacje pracujące w standardzie LTE-Advanced Carrier Aggregation i będziemy stale powiększali zasięg tej technologii.

Już w marcu 2014 r. operator komórkowy Plus przeprowadził pierwsze agregacje.

W listopadzie 2014 r. Plus, jako pierwszy operator w Polsce, przeprowadził pierwsze testy LTE-A z prędkością 300 Mb/s z wykorzystaniem częstotliwości 1800 MHz i 2600 MHz. Również jako pierwszy operator w Polsce, wspólnie z Cyfrowym Polsatem, osiągnął prędkość 150 Mb/s w transmisji po LTE, jako pierwszy pokazał LTE-Advanced na paśmie 800 MHz, wreszcie, jako pierwszy przeprowadził transmisję wydarzenia sportowego na żywo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS). Plus również, jako pierwszy operator w Polsce, z sukcesem przeprowadził testy rozmów w technologii LTE (VoLTE).

Sieć LTE-Advanced polepszy jakość internetu obecnym klientom, zwiększy prędkość przesyłu danych, a także pozwoli komfortowo korzystać z sieci większej liczbie użytkowników.

Zobaczymy, jakie będą ruchy konkurencyjnych operatorów, jednak największym newsem będzie to, który pierwszy rozpocznie prace nad uruchomieniem nadchodzącej sieci 5G.

Zobacz: Verizon z Samsungiem zaczął testować 5G oraz pozostałe nasze artykuły na temat standardu 5G

źródło: informacja prasowa Plus, Wikipedia – Long Term Evolution