Dziesięć obowiązkowych tytułów książek, które musi przeczytać każdy, kto interesuje się nowymi technologiami, internetem, mobile’em i nauką.
Wybrałem dziesięć książek, które moim zdaniem są obowiązkową lekturą dla osób, które interesują się nowymi technologiami, nauką, internetem i mobile’em. Są nie tylko historiami o tym jak zmieniał się nasz świat, ale przede wszystkim przedstawiają losy ludzi, którzy go zmieniali świat i mieli wpływ na nas, na to z czego dzisiaj korzystamy.
Dzięki poniższym tytułom dowiesz się więcej nie tylko o życiu wspaniałych osobowości, wizjonerów, ale poznasz wielkich ludzi od całkiem innej strony, tej ludzkiej, prywatnej. Poznasz historie wspaniałych naukowców i biznesmenów, ich życie i sposób dochodzenia do swoich osiągnięć.
Dowiesz się jak powstało Google, iPhone, Amazon, Apple, Microsoft, diagramy Feynmana, teoria względności, Tesla i SpaceX oraz wiele innych. Wśród poniższych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie. Nie będę ich recenzował – dla mnie każda z tych książek i biografii to osobna, wyjątkowa opowieść, która wciągnęła mnie do samego końca. Po przeczytaniu każdej z nich inaczej spojrzysz na codzienność, urządzenia z których korzystasz każdego dnia oraz zastanowisz się nad własnym życiem z perspektywy wielkich ludzi.
Kolejność poniższych tytułów nie jest całkiem przypadkowa, jednak nie jest to też ranking, bo nie mam kryteriów, którymi mógłbym je wartościować. Przedstawiłem je w takiej kolejności w jakiej miały dla mnie największe znaczenie.
Na liście mogłoby znaleźć się bardzo wiele różnych wydań, ale przestrzeń jest ograniczona :) W komentarzu podziel się tytułami swoich ulubionych książek związanych z nowymi technologiami, nauką i światem cyfrowym, które były dla Ciebie ważne i uważasz, że każdy geek technologiczny powinien je przeczytać.
Pod opisami książek znajdziesz linki do sklepów, w których możesz kupić wybraną pozycję. Ceny (bez kosztów wysyłki) zostały posortowane od najniższej do najwyższej.
Innowatorzy – Jak grupa hakerów, geniuszów i geeków dokonała cyfrowej rewolucji (Walter Isaacson)
W oryginale „The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution”, czyli „Innowatorzy: Jak grupa hakerów, geniuszów i geeków dokonała cyfrowej rewolucji.”.
Książka dostępna jest na razie tylko w angielskiej wersji językowej, jednak polskie tłumaczenie ma się ukazać w połowie 2016 roku nakładem wydawnictwa Insignis.
Walter Isaacson, autor słynnej biografii Jobsa i Einsteina, tym nie skupia się tak bardzo na firmie Apple, ale opowiada o wielu utalentowanych ludziach, przedsiębiorcach i wynalazcach, których wizjonerskie pomysły nie miały łatwych początków. Isaacson porusza także problem, jak różne modele biznesowe firm technologicznych mogą sprzyjać rozwojowi i innowacjom. Książka opisuje rewolucję cyfrową w pigułce, od pierwszego komputera (parowej maszyny różnicowej) po obecne osiągnięcia technologii i internetu.
Autor chronologicznie opisuje kolejne kamienie milowe w powstawaniu nowych, innowacyjnych wynalazków i technologii. Oprócz opisu procesu twórczego innowatorów, przeczytasz o tym jak wyglądał proces biznesowy dla poszczególnych pomysłów.
Polskie wydanie Innowatorów Isaacsona pojawi się na początku listopada 2016 r. nakładem wydawnictwa Insignis. Poniżej znajdziesz link do artykułu na temat polskiej edycji książki.
Przeczytaj również:
- „Innowatorzy” Waltera Isaacsona po polsku już 9 listopada!
- The Innovators – nowa książka Waltera Isaacsona
Steve Jobs (Walter Isaacson)
Ekskluzywna biografia twórcy firmy Apple -Steve’a Jobsa (jedyna napisana przy jego współpracy) pióra Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych biografii Benjamina Franklina i Alberta Einseina.
Opierając się na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem, przeprowadzonych w ciągu dwóch lat, a także na wywiadach z ponad setką osób: członkami rodziny, przyjaciółmi, przeciwnikami, konkurentami i kolegami Jobsa, Walter Isaacson spisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego wykraczająca poza wszelkie schematy pasja i perfekcjonizm zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe.
W czasach, kiedy społeczeństwa całego świata dążą do zbudowania gospodarek ery cyfrowej, Jobs pozostaje najbardziej wyrazistą ikoną wynalazczości i wyobraźni kształtującej rzeczywistość. Wychodząc z przeświadczenia, że najlepszym sposobem stworzenia wartości w XXI wieku jest zintegrowanie kreatywności z technologią, założył firmę, w której nieskrępowane niczym wizjonerstwo połączyło się z zadziwiającymi osiągnięciami nowoczesnej techniki.
Choć Jobs współpracował przy powstawaniu tej książki, nie domagał się ani kontroli nad tym, co zostanie w niej ujęte, ani nawet prawa do przeczytania jej przed wydaniem. Niczego nie zatajał, wręcz przeciwnie: zachęcał ludzi, których znał, do szczerych wypowiedzi.
O osobach, z którymi pracował i rywalizował, wypowiadał się bez ogródek, czasem nawet brutalnie. A równie szczere relacje przyjaciół, wrogów i kolegów Jobsa sprawiają, że jego pasje, pragnienia, perfekcjonizm, artyzm, przewrotność i obsesyjna potrzeba kontroli – słowem: wszystko to, co ukształtowało jego podejście do biznesu oraz doprowadziło do powstania innowacyjnych produktów – poznajemy bez upiększeń i koloryzowania.
Gnany przez wewnętrzne demony, Jobs potrafił doprowadzać swoje otoczenie do furii i rozpaczy. Ale jego żywiołowa osobowość i tworzone przez niego produkty były ściśle zespolone – podobnie jak warstwa sprzętowa i oprogramowanie urządzeń Apple – funkcjonując jak jeden zintegrowany organizm. Przemawiająca do wyobraźni historia Jobsa ukazuje, jak ważne są w życiu pomysłowość, siła charakteru, talenty przywódcze i wierność wartościom.
(źródło opisu: Insignis)
Google Story – Opowieść o firmie, która zmieniła świat (Vise David A., Malseed Mark)
Google to jedna z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie, a nazwa tej firmy trafiła już do słowników i oprócz rzeczownikowego ma znaczenie czasownikowe, opisuje bowiem czynność wykonywaną co dzień przez miliony ludzi na całym świecie.
Książka o Google skierowana jest do szerokiej publiczności i stanowi lekturę obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych rozwojem Internetu. Siła jej polega na drobiazgowości, a także ukazaniu ludzkiej strony tego niezwykłego przedsięwzięcia, którego sukces jest ściśle związany z osobowościami założycieli: Siergieja Brina i Larry’ego Page’a. Dziś tych dwóch młodych ludzi z wizją należy do grona najbogatszych ludzi świata.
Zbudowana jak opowieść biograficzna, w przystępny sposób przedstawia, jak tych dwóch absolwentów uniwersytetu krok po kroku rozwijało swój pomysł i stworzyło największe przedsięwzięcie biznesowe ostatniej dekady. Tłumaczy także, na czym polega słynna zasada „Nie czyń zła”, która przyświeca ich działaniom.
Książka opatrzona jest suplementem, w którym czytelnik znajdzie m.in. rady, jak lepiej posługiwać się wyszukiwarką.
„Pan raczy żartować, panie Feynman!”. Przypadki ciekawego człowieka (Richard Phillips Feynman)
Trochę inne spojrzenie na naukę i nowe technologie, humor, nauka i wielka osobowość.
Richard P. Feynman (1918-1988), genialny naukowiec i zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w brawurowy sposób opowiada o swoim niezwykłym życiu.
Ta pełna anegdot i błyskotliwego humoru książka opowiada nie tylko o pracach nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale pokazuje też fizyka jako speca od otwierania zamków szyfrowych i niezłego perkusistę.
Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, próby reformy brazylijskiej edukacji, codzienne życie w ośrodku badawczym w Los Alamos, wreszcie flirty z tancerkami w Las Vegas.
Wyjaśnia jak to się stało, że nie spełnił marzenia o kochance oraz jak za jednego – z trudem zdobytego – dolara oddał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową.
Jony Ive – Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple (Leander Kahney)
Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple (m.in. iPhone’a, iPada, iPoda i iMaca), jednego z najbliższych współpracowników i przyjaciół Steve’a Jobsa, sir Jonathana Ive’a, obecnie wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc.
„To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała; o jej wartościach i priorytetach.” Jony Ive, 2005
W 1996 roku Steve Jobs powrócił do Apple z karkołomną misją – zamierzał uzdrowić firmę, którą sam założył. Pewnego wieczoru w jednym z pomieszczeń korporacji natknął się na niechlujnie ubranego, zapracowanego brytyjskiego projektanta, otoczonego setkami rysunków i prototypów. To właśnie wtedy Jobs zdał sobie sprawę, że właśnie odkrył talent, który pomoże mu powstrzymać postępujący upadek firmy. Tym projektantem był Jony Ive.
Współpraca Jony’ego Ive’a z Jobsem zaowocowała powstaniem wielu produktów, należących do najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej technologii: iMaca, iPoda, iPada i iPhone’a. Projekty tych urządzeń nie tylko uczyniły z Apple przedsiębiorstwo o olbrzymiej wartości, ale dokonały też przewrotu w kilku gałęziach przemysłu, doprowadziły do powstania licznej rzeczy oddanych firmie fanów i sprawiły, że marka nadgryzionego jabłka stała się międzynarodową potęgą. Jony Ive stał się czołową postacią w branży, zdobywając niezliczone nagrody, zajmując zaszczytne miejsce na liście stu najbardziej wpływowych osób w 2013 roku według tygodnika „Time” oraz otrzymując tytuł szlachecki „za zasługi dla projektowania i przedsiębiorczości”.
Ale mimo tak wielkich sukcesów Ive’a wciąż niewiele wiadomo o nim samym – skromnym facecie o aksamitnym głosie, osobie, którą Jobs określał mianem swojego „duchowego partnera” w Apple. Książka Leandera Kahneya odsłania przed czytelnikiem prawdziwą historię naczelnego innowatora tej firmy.
Leander Kahney, autor bestsellera Być jak Steve Jobs, kreśli szczegółowy portret kreatywnego geniusza, stojącego z produktami Apple. Jego książka ukazuje drogę życiową, jaką przebył Ive, by z dyslektycznego licealisty stać się postacią, której wizja zmieniła naszą codzienność. Śledząc poczynania Ive’a, od jego młodych lat, kiedy dojrzewało zaszczepione przez ojca projektanta zainteresowanie wzornictwem przemysłowym, przez edukację na politechnice w Newcastle, aż po spektakularny awans w Apple, Kahney odkrywa zasady i praktyki, którym hołdował Ive i które sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych projektantów swojego pokolenia.
Zobacz także: Jony Ive – biografia po polsku już w marcu
Droga Steve’a Jobsa (Rick Tetzeli, Brent Schlender)
Droga Steve’a Jobsa odpowiada na fundamentalne pytanie o życie i karierę współzałożyciela i prezesa firmy Apple: jakim sposobem młody człowiek, lekkomyślny i arogancki aż do tego stopnia, że wyrzucono go z własnego przedsiębiorstwa, stał się jednym z najbardziej skutecznych i wizjonerskich przywódców biznesowych naszych czasów?
Opierając się na obszernych wywiadach z osobami z najbliższego kręgu Jobsa, członkami rodziny, przyjaciółmi i konkurentami, uznani dziennikarze – Brent Schlender i Rick Tetzeli – portretują Steve’a w świetle wydobywającym o wiele więcej odcieni i szczegółów niż opublikowane dotychczas biografie. Przeprowadzając dogłębną i zajmującą analizę początków kariery Jobsa, Schlender i Tetzeli tworzą solidny fundament opowieści o skomplikowanej, usianej przeciwnościami drodze, którą w poszukiwaniu nowej biznesowej tożsamości podążał współtwórca Apple’a. Ewolucja Jobsa, która rozpoczęła się od założenia firmy NeXT i przyspieszyła po zakupie Pixara w 1986 roku, to historia wzlotów i upadków, przebłysków geniuszu i błędów, a także niesamowitych, szczęśliwych zbiegów okoliczności.
Sam Jobs nie przepadał za oglądaniem się za siebie i roztrząsaniem minionych wydarzeń; tymczasem – jak pokazują autorzy – dopiero taka retrospekcja pozwala odkryć niewidoczne na pierwszy rzut oka wpływy, które przyczyniły się do jego późniejszego sukcesu. Jobs przejął wiele umiejętności menedżerskich od Eda Catmulla, prezesa Pixara; dojrzał, stając się po raz drugi ojcem na początku lat dziewięćdziesiątych; wykorzystał szlak, jaki swoimi biznesowymi osiągnięciami przetarł na rynku komputerów osobistych Bill Gates; sporo też zawdzięczał skupionej wokół siebie ekipie lojalnych menedżerów, którą starannie osłaniał przed prasą. Jak twierdzi żona Jobsa, Laurene, Steve był „nieustannie uczącą się maszyną”; edukacja ta trwała zresztą przez cały czas po powrocie do Apple’a w 1997 roku.
Schlender i Tetzeli dobitnie dowodzą, że zdumiewający sukces Jobsa ma o wiele bardziej złożone przyczyny niż samo skoncentrowanie się na właściwych, trafionych marketingowo produktach – iMacach, iPodach, iPhone’ach i iPadach. Od powrotu do Apple’a Jobs stawał się coraz mniej niecierpliwy i coraz większym zaufaniem obdarzał osoby z najbliższego otoczenia. Odbudowywał firmę stopniowo, nie starając się za wszelką cenę poszukiwać pomysłów na przełomowe, olśniewające produkty. Jego nowy, dojrzały styl zarządzania połączony z niesłabnącą pasją zaowocował stworzeniem przedsiębiorstwa niepodobnego do innych.
Autorzy opisują również bardzo osobiste i zażyłe relacje, jakie Steve utrzymywał z nieliczną grupą najbliższych sobie osób, odkrywając tę stronę natury Jobsa, o jakiej dotąd niewiele się pisało.
(źródło opisu: Insignis)
Zobacz także: Becoming Steve Jobs – inna historia o Jobsie
Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX (Ashlee Vance)
BESTSELLEROWA BIOGRAFIA CZŁOWIEKA, KTÓRY ZMIENIA ŚWIAT NA NASZYCH OCZACH
Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą.
Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego. Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił.
Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie – oto ona.
Zobacz także: „Elon Musk” wizjoner i Iron Man oczami Ashlee Vance’a
Einstein. Jego życie, jego wszechświat (Walter Isaacson)
Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy – przynajmniej pobieżnie – listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną. Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy wiemy. I nie tylko na tym, że weryfikuje obiegowe opinie, jak choćby tę o Einsteinie niemiłosiernie ponoć rzępolącym na skrzypcach.
Książka Waltera Isaacsona jest wyjątkowa, ponieważ jasno pokazuje, w jaki sposób Albert Einstein został wielkim Einsteinem. Bynajmniej nie było mu to przeznaczone. W trudnych i zniechęcających początkach kariery mógł równie dobrze obrać inną drogę; zostać dyrektorem urzędu patentowego w Bernie lub znakomitym konstruktorem nowatorskich urządzeń elektrycznych. Pomysłowość, upór, pracowitość, wielka wiedza i niespożyta energia – te cechy sprawiły, że wbrew wszelkim przeciwnościom (również takim jak żydowskie pochodzenie) Einstein dostał się do panteonu naukowych sław wszechczasów. Isaacson opisuje nie tylko życie swojego bohatera; wiele miejsca poświęca też jego naukowej działalności, przystępnie tłumacząc zawiłości jego teorii, a także na każdym kroku podkreśla, czego przede wszystkim powinniśmy uczyć się od Einsteina.
(źródło opisu: WAB)
Kroki w nieznane, czyli jak przetrwałem, jak się bawiłem i jak zarobiłem fortunę, prowadząc biznes na swój sposób (Richard Branson)
Żywiołowa, radosna, szokująca i prawdziwa historia przedsiębiorcy stojącego za potęgą imperium Virgin.
Jeśli chodzi o biznes (i całą resztę), Sir Richard Branson wyznaje prostą filozofię: baw się najlepiej jak potrafisz, nawet jeśli oznacza to łamanie powszechnie przyjętych reguł. Takie właśnie podejście sprawiło, że mając zaledwie szesnaście lat, rzucił szkołę, by stworzyć prekursorską gazetę „Student” (dyrektor szkoły stwierdził wówczas, że Branson skończy albo jako kryminalista, albo jako milioner), założył formę nagraniową, którą nazwał Virgin czyli dziewica (to ukłon w stronę swojego braku doświadczenia) i stanął w szranki z takimi gigantami korporacyjnymi jak British Airways i Coca-Cola, bijąc ich na głowę. Wydał kilka najbardziej znaczących albumów w historii muzyki, takich wykonawców jak Sex Pistols, Janet Jackson czy Rolling Stones. Podczas swoich wypraw pobił wiele rekordów świata i zbudował imperium biznesowe warte miliardy dolarów. Richard Branson – oto jego historia, którą opowiada własnymi słowami. Jak wszystko, co robi, jest to czysta radość i zabawa.
Jeff Bezos i Era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko (Brad Stone)
Biografia Jeffa Bezosa – wizjonera, geniusza kreatywności i rekina biznesu – założyciela Amazon.com, największego internetowego sklepu świata.
Guru cyfrowego kapitalizmu, którego stawia się obok Steve’a Jobsa (Apple), Marka Zuckeberga (Facebook) i Larry’ego Page’a (Google). Człowieka, który zmienił sposób dokonywania zakupów, korzystania z internetu i czytania książek, czyniąc naczelną zasadą swojej działalności zapewnienie klientom najlepszej obsługi, największego wyboru i najniższej ceny.
Tak powstał Amazon – „sklep, w którym kupisz wszystko”. Brad Stone, dziennikarz ekonomiczny „Bloomberg Businessweek”, przeprowadził kilkaset rozmów z samym Bezosem oraz byłymi i obecnymi pracownikami jego firmy.
Jako pierwszy w tak gruntowny sposób ukazał działalność gigantycznego e-sklepu i opisał fenomen jego twórcy.
(źródło opisu: Wydawnictwo Albatros)
Podziel się w komentarzu swoimi ulubionymi tytułami związanymi z technologiami i ciekawymi osobowościami innowatorów, którzy mieli wpływ na nasze życie lub skomentuj powyższe książki.
Zobacz także: