„Elon Musk” wizjoner i Iron Man oczami Ashlee Vance’a

Najnowsza biografia „Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future” napisana przez Ashlee Vance’a, to historia o człowieku, który podobnie jak Steve Jobs może zmienić naszą przyszłość.

Elon Musk - biografia autorstwa Ashlee Vance

W połowie maja ukazała się najnowsza biografia przedsiębiorcy Elona Muska, który założył takie firmy jak PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Motors oraz członkiem zarządu w SolarCity.

Elon Musk jest niczym Steve Jobs naszych czasów. Jego historię życia, dokonania i plany na przyszłość, które będą miały wpływ także na nasze życie, poznasz w napisanej przez Ashlee Vance biografii.

Książkę można znaleźć pod dwoma podtytułami:

  • Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future, Ashlee Vance
  • Elon Musk: How the Billionaire CEO of SpaceX and Tesla is shaping our Future, Ashlee Vance

Oba tytuły to ta sama książka o tym jak miliarder i prezes SpaceX oraz Tesla kształtuje naszą przyszłość. Jest to obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się biznesem i nowymi technologiami, albo tych, którzy chcą poznać nietuzinkową osobowość, która była inspiracją dla postaci Tony’ego Starka (i samego Roberta Downeya Juniora – odtwórcy głównej roli) w filmie Iron Man wyreżyserowanym przez Jona Favreau.

Elon Musk niczym Iron ManElon Musk - przedsiębiorca 21. wieku (komiks)

Elon Musk urodził się w RPA i jest znanym biznesmenem i innowatorem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel firmy PayPal, SpaceX, Tesla i solarCity. Jednak nie każdy wie, że Musk chce uratować naszą planetę, wysyłając ludzi w przestrzeń kosmiczną, aby mogli zasiedlić inne planety. Jego celem jest założenie dochodowej kolonii na Marsie.

Najnowsza, biografia o życiu Muska opowiada o wszystkich ważnych i trudnych momentach w życiu wizjonera: od młodości, kiedy był freakiem prześladowanym w szkole i miał problemy ze swoim ojcem, przez pełne perturbacji życie osobiste, aż do momentu gdy świat technologii stał się jego życiową drogą pełną futurystycznych wizji, które zamienia w rzeczywistość.

Nie mamy informacji na temat polskiego wydania książki, ale już teraz możesz kupić wersję w języku angielskim w sklepie Amazon za 13.60 £ lub 14,35 $ w wersji elektronicznej na Kindle’a: Elon Musk: How the Billionaire CEO of SpaceX and Tesla is shaping our Future. 400-stronicowa książka została wydana 19 maja 2015 roku nakładem wydawnictwa Virgin Books.

Ashlee Vance – autor biografii Elona Muska, publicysta w Businessweek, był edytorem w The New York Times i The Economist.

Polskie wydanie biografii Elona Muska

Aktualizacja: Polskie tłumaczenie książki pt. Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX ukazało się 15 lutego 2015 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Tłumaczeniem zajęła się Agnieszka Bukowczan-Rzeszut. Wydanie ma 448 stron i dostępne jest w promocyjnej cenie około 37 zł. Poniżej opis tytułu zaczerpnięty ze strony wydawnictwa:

BESTSELLEROWA BIOGRAFIA CZŁOWIEKA, KTÓRY ZMIENIA ŚWIAT NA NASZYCH OCZACH
Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą. 

Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego. Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił.

Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie – oto ona. 

Okładka polskiego wydania biografii: Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX (Vance Ashlee)
Okładka polskiego wydania biografii: Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX (Vance Ashlee)

źródło: Wikipedia, Ashlee Vance, zdjęcie w artykule: okładka książki, ilustracja od R. Kikuo Johnson oraz komiks z artykułu Bloomberg Business – Elon Musk, the 21st Century Industrialist (od góry: AP Photo; SpaceX; Tesla Motors; Getty Images)