Jony Ive – biografia po polsku już w marcu

Biografia Jony’ego Ive’a w języku polskim ukaże się nakładem wydawnictwa Insignis już w marcu.

Jony Ive Biografia

Aktualizacja: Biografia Jony Ive, geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple będzie miała swoją premierę 4 kwietnia 2014 r.

„Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple” – taki tytuł będzie miała biografia Jonathana Ive’a, której autorem jest Leander Kahney. Autor jest redaktorem naczelnym serwisu CultOfMac.com oraz autorem książki „Być jak Steve Jobs”.

Polski przekład książki ukarze się już w marcu. Książka będzie dostępna w twardej oprawie z obwolutą – podobnie jak nowe wydanie biografii Steve’a Jobsa. Równolegle, będzie można ją kupić w iBookstore, ale także na innych platformach wydawniczych jako ebook. W środku znajdzie się też wklejka ze zdjęciami.

Sir Jonathan Paul „Jony” Ive (ur. 27 lutego 1967[1] w Londynie) – angielski projektant i starszy wiceprezes ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc.. Jest odpowiedzialny za projektowanie produktów, a także interfejs urządzeń. Jest głównym projektantem wielu produktów Apple’a, m.in.: MacBooka Pro, iMaca, MacBooka Air, iPoda, iPoda Touch, iPhone’a, iPada, iPada mini, systemu iOS 7 oraz słuchawek EarPods.

To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała; o jej wartościach i priorytetach.

Jony Ive, 2005

Zobacz także: TOP 10 książek o nowych technologiach

O książce Jony Ive – Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

W 1997 roku Steve Jobs powrócił do Apple z karkołomną misją – zamierzał uzdrowić firmę, którą sam założył. Pewnego wieczoru w jednym z pomieszczeń korporacji natknął się na niechlujnie ubranego, zapracowanego brytyjskiego projektanta, otoczonego setkami rysunków i prototypów. To właśnie wtedy Jobs zdał sobie sprawę, że właśnie odkrył talent, który pomoże mu powstrzymać postępujący upadek firmy.

Tym projektantem był Jony Ive.

Współpraca Jony’ego Ive’a z Jobsem zaowocowała powstaniem wielu produktów, należących do najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej technologii: iMaca, iPoda, iPada i iPhone’a. Projekty tych urządzeń nie tylko uczyniły z Apple przedsiębiorstwo o olbrzymiej wartości, ale dokonały też przewrotu w kilku gałęziach przemysłu, doprowadziły do powstania licznej rzeczy oddanych firmie fanów i sprawiły, że marka nadgryzionego jabłka stała się międzynarodową potęgą. Jony Ive stał się czołową postacią w branży, zdobywając niezliczone nagrody, zajmując zaszczytne miejsce na liście stu najbardziej wpływowych osób w 2013 roku według tygodnika „Time” oraz otrzymując tytuł szlachecki „za zasługi dla projektowania i przedsiębiorczości”.

Ale mimo tak wielkich sukcesów Ive’a wciąż niewiele wiadomo o nim samym – skromnym facecie o aksamitnym głosie, osobie, którą Jobs określał mianem swojego „duchowego partnera” w Apple. Książka Leandera Kahneya odsłania przed czytelnikiem prawdziwą historię naczelnego innowatora tej firmy.

Leander Kahney, autor bestsellera Być jak Steve Jobs, kreśli szczegółowy portret kreatywnego geniusza, stojącego za produktami Apple. Jego książka ukazuje drogę życiową, jaką przebył Ive, by z dyslektycznego licealisty stać się postacią, której wizja zmieniła naszą codzienność. Śledząc poczynania Ive’a, od jego młodych lat, kiedy dojrzewało zaszczepione przez ojca projektanta zainteresowanie wzornictwem przemysłowym, przez edukację na politechnice w Newcastle, aż po spektaku- larny awans w Apple, Kahney odkrywa zasady i praktyki, którym hołdował Ive i które sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych projektantów swojego pokolenia.

Opierając się na wywiadach ze znajomymi i byłymi współpracownikami Ive’a, a także na własnej gruntownej i szerokiej wiedzy o świecie Apple, Leander Kahney opisuje jak Ive – obecnie starszy wiceprezes ds. wzornictwa przemysłowego Apple – przedefiniował nasz sposób pracy, spędzania wolnego czasu i komunikacji.
Pamiętacie film o iOS 7, w którym Jony Ive opowiada o przełomowym systemie? Dla przypomnienia:

źródło: iMagazine, Wikipedia