Jak zablokować usunięcie lub instalację aplikacji pod iOS-em?

Wiesz, że możesz ograniczyć instalację lub usuwanie aplikacji mobilnych z iPhone’a lub iPada? Zobacz, jak to zrobić.

Jak zablokowac możliwość instalacji lub usunięcia aplikacji mobilnej pod systemem iOS (iPhone, iPad)?

System iOS nie jest tak skomplikowany i bogaty w funkcje, jak Android zaraz po wyjęciu z pudełka. Niezależnie od tego, istnieje wiele drobnych użytecznych funkcji, które są głęboko ukryte w niektórych mniej popularnych ustawieniach iPhone’a lub iPada. Nie posunę się za daleko, jeśli powiem, że przeciętny użytkownik nigdy nie zagląda do różnego typu ustawień. Warto jednak czasem szybko dokonać pewnych optymalizacji i zabezpieczeń.

Jedną z ciekawszych opcji są Ograniczenia, znane również jako kontrola rodzicielska. Dzięki ustawieniom w tej sekcji można  zablokować lub ograniczyć konkretne aplikacje i funkcje na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch. Dostępna jest tam także opcja ograniczenia dostępu do treści dla dorosłych w sklepie iTunes Store.

Czy wiesz, że możesz ustawić hasło na urządzeniu, które nie pozwoli nikomu na usuwanie i instalację aplikacji mobilnych lub robienie w niech zakupów (tzw. In-App Purchase)? Bardzo łatwo możesz ustawić takie ograniczenia w Ustawieniach systemu iOS. Istnieje wiele sytuacji, w których takie zabezpieczenie może się przydać. Pierwsza, która przychodzi mi na myśl, to zapobieganie niepożądanym zakupom w aplikacjach przez Twoje dziecko, podczas gdy gra w jakąś grę z zakupami w aplikacji. Może to zrobić przez przypadek.

Zobacz: Szybki sposób na zwolnienie pamięci RAM w iPhone’ie

Nie ukrywajmy, że także właściciel iPhone’a może się zapomnieć lub pomylić i niechcący kupić coś za kilkanaście euro. Zobacz nasz poradnik, jak zabezpieczyć się przed niechcianymi instalacjami, kasowaniem appek i zakupami In-App na urządzeniu mobilnym z systemem iOS.

Jak ustawić ograniczenia w systemie iOS na iPhone’ie, iPadzie lub iPodzie?

Krok 1. Wejdź do aplikacji Ustawienia i przejdź do sekcji Ogólne.

Krok 2. Wybierz w menu opcję Ograniczenia.

Ustawienia systemu iOS - Ogólne Ustawienia systemu iOS - Ogólne - Ograniczenia

Krok 3. Po stuknięciu w tę opcję zostaniesz poproszony, aby wprowadzić nowe 4-cyfrowe hasło. Zauważ, że nie ma ono nic wspólnego z hasłem telefonu, które służy do odblokowywania telefonu. Należy je osobno zapamiętać, bo nie będziesz go często używać.

Krok 4. Po skonfigurowaniu hasła pojawi się ekran z ustawieniami ograniczeń. Znajduje się tam sporo opcji, ale nie martw się. Przewiń ekran w dół do sekcji Instalowanie programów i Usuwanie programów oraz Zakupy w programach.

Ustawienia kodu zmiany Ograniczeń systemu iOS Ustawienia ograniczeń instalacii, usuwania i zakupów w aplikacjach mobilnych - iOS

Domyślnie wszystkie ograniczenia są włączone. Jeśli chcesz włączyć ograniczenie tylko do instalacji i usuwania aplikacji, na początek wyłącz wszystkie ograniczenia i wybierz tylko te, które będą wymagały podania osobnego hasła. Miej na uwadze, że włączenie ograniczenia instalowanie aplikacji ukryje aplikację App Store z ekranu głównego, natomiast wyłączenie opcji Usuwanie programów pozwoli tylko na przenoszenie aplikacji bez znacznika usuwania w lewym górnym rogu ikony aplikacji.

W każdej chwili możesz wyłączyć Ograniczenia wchodząc do tych ustawień (wcześniej musisz podać zdefiniowany kod – zapamiętaj go!).

Co jeszcze można ograniczać w ustawieniach iOS-a?

  • Aplikacje i funkcje
  • Typy zawartości
  • Zmiana ustawień prywatności
  • Zmienianie ustawień i modyfikacja kont

Zobacz także szczegółowe informacje na stronach pomocy firmy Apple: Korzystanie z opcji Ograniczenia na telefonie iPhone, iPadzie i iPodzie touch

źródło: phoneArena – You can disable app installation or deletion in iOS, here’s how