Macintosh obchodzi dzisiaj 32. urodziny

Dokładnie 32 lata temu Steve Jobs zaprezentował pierwszego Macintosha, który zastąpił komputer Apple II.

Macintosh Apple'a z 1984 r.

Tak to już 32 lata od momentu, kiedy Steve Jobs zaprezentował jeden z najpopularnieszych komputerów osobistych – Macintosha (dziś znany jako Mac). Apple stworzyło  łatwy w obsłudze komputer, który mógł być obsługiwany przez każdego użytkownika, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy informatycznej.

Firma Apple, wzorując się na rozwiązaniach Xeroxa, opracowała nowy intuicyjny system operacyjny Mac OS, znany początkowo pod nazwą wyjaśniającą jego funkcję – System (tak był nazywany do wersji 7.5). Dopiero w 2000 roku został zastąpiony przez nowy system OS X (do wersji 10.7 znany pod nazwą Mac OS X).

Wszystko zaczęło się 24 stycznia 1984 roku od Macintosha 128K – komputera osobistego z graficznym interfejsem użytkownika z procesorem Motorola 68000 o prędkości 8 MHz oraz wyposażonego w 128 KB pamięci RAM. Został on zastąpiony przez Macintosh 512K, posiadającego 4 razy więcej pamięci operacyjnej. Następnie pojawił się Mac Plus, a jeszcze później Macintosh SE. Wkrótce potem wyprodukowano jeszcze produkty znane jako Mac Classic, ale były one wtedy produktami low-endowymi.

Macintosha pokazano po raz pierwszy w auli De Anza Community College w Cupertino, podczas corocznego zebrania akcjonariuszy Apple’a. Zapewne każdy kojarzy słynną reklamę wyreżyserowaną przez Ridleya Scotta pt „1984”, która przeszła już do historii jako jedna z lepszych. Po emisji reklamy Steve Jobs, wtedy jeszcze w garniturze, odsłonił spod czarnego materiału pierwszego Macintosha.

Oryginalny Macintosh firmy Apple z 1984 roku
Oryginalny Macintosh firmy Apple z 1984 r.

Macintosh był pierwszym produkowanym komputerem na skalę masową, który posiadał graficzny interfejs użytkownika i myszkę. Właśnie wtedy myszka zastąpiła niewygodne i skomplikowane dla normalnego użytkownika polecenia systemu DOS.

Niektórych z Was nie było jeszcze na świecie, gdy komputer miał swoją premierę. Zobacz jaka duma rozpierała Steve’a Jobsa podczas prezentacji komputera Macintosh w 1984 roku:

źródło: Wikipedia, Apple