9 zapomnianych reklam Apple’a

Zobaczcie 9 ciekawych reklam Apple’a, których prawdopodobnie nie pamiętacie.

Steve Jobs - Think different - Apple

Jest kilka kultowych reklam Apple’a, które znają wszyscy – chociażby reklama Macintosha z 1984 roku wyreżyserowana przez Ridleya Scotta (zobacz tutaj), czy kampania Think different. Ale dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam kilka ciekawych reklam, które mogły umknąć zbiorowej pamięci, a są równie ciekawe. Reklamy telewizyjne firmy Apple trafiały do odbiorców dzięki pewnym charakterystycznym prawdziwie kultowym obrazom i przekazom. Od początku istnienia firmy, to jest od 1970 ukazało się sporo reklam Apple’a, więc nie będzie wielkim zaskoczeniem jeśli nie będziecie kojarzyć poniższych.

Wśród setek reklam ukazały się lepsze i gorsze spoty telewizyjne, które promowały produkty firmy z Cupertino w ciągu ostatnich lat. Poniżej możecie obejrzeć reklamy Apple’a, o których większość z nas zapomniała albo w ogóle nie widziała. Warto obejrzeć wszystkie z nich. Oglądanie reklam w czasie filmu może być denerwujące, ale stare reklamy wzbudzają uśmiech na twarzy i z perspektywy czasu są ciekawostką, jak zachęcano kiedyś do zakupu nowych technologii. Miłego oglądania.

Apple Macintosh ad – Alligator (1985)

Biorąc pod uwagę ekologiczne podejście Apple’a i bardziej zrównoważoną ścieżkę w epoce Tima Cooka, jest moło prawdopodobne, abyśmy mogli zobaczyć taką reklamę w dzisiejszych czasach. Reklama Alligator przedstawia kadrę zarządzającą, która przy pomocy komputera Mac, planuje jak wykorzystać skórę z aligatora na torebki i obuwie :-) Witamy w 1985 roku!

Ta wczesna reklama komputerów Macintosh nie jest tak znana jak „1984” nakręcona przez Ridleya Scotta, ale ociera się o lekceważący humor, który często charakteryzował reklamy firmy Apple na przestrzeni lat.

Tech: We Are Apple (Leading The Way)

Pamiętacie reklamę korporacyjną Apple’a z piosenką Flashdance What A Feeling (Irene Cara) z 1980 roku?  Nie? Cóż, sprawdźcie sami!

Apple IIc ad – nightmare

Reklama jest trochę dziwna, utrzymana w klimacie koszmaru sennego. Główny bohater śni, że zapomniał nauczyć się na test z historii… ale szczęśliwie budzi się i uświadamia sobie, że jego Mac jest pomocny podczas nauki.
W spocie Samsunga pewnie zobaczylibyśmy, chłopiec właśnie ściągnął na teście od osoby siedzącej obok niego :-)

Middle Seat

Podczas gdy 99 procent reklam Apple’a przedstawia typowego użytkownika Apple’a, wyglądającego jak przeciętny człowiek – to za takimi spotami tęsknimy. Wkrótce po charakterystycznej i znanej kampanii „Think Different”, reklama iBooka przedstawia użytkowników Apple’a jako hipsterowatych i wycofanych społecznie dziwaków.
A koniec reklamy wieńczy fragment irytującej piosenki Who Let The Dogs Out?

Apple Macintosh ad – Hard Sell (1987)

Dopiero od niedawna, Apple jest coraz lepsze w sprzedaży do klientów korporacyjnych. Zobaczcie reklamę z dyskretnie ukrytą aluzją do garniturów z IBM. Świetna, subtelna reklama z nawiązaniem do konkurencji – czyli to co lubimy – rywalizacje firm i inteligentne udowadnianie klientom swojej filozofii.

Apple Power Mac ad – The Future – Teaser (1994)

Bardzo lubię retro sci-fi, a reklamy Apple’a z tej serii są naprawdę interesujące. Jestem łasy na retro sci-fi, i kocham reklamy Apple, które wyglądają jak do tyłu do przodu. Kampania The Future z 1994 roku z czułością powraca do przestarzałego świata robotów, unoszących się samochodów, aby na końcu stwierdzić, że przyszłość to Apple. Zobaczcie sami.

First Apple Commercial 1977 by High Technology, Inc.

Wiele osób pamięta pierwsze reklamy Maca, ale kto kojarzy pierwszą reklamę Apple II?

Apple Macintosh ad – Does more – Voice Recognition (1993)

Jedna z reklam z czasów nieobecności Steve’a Jobsa w Apple. Zobaczcie jak reklamowano rozpoznawanie mowy przez komputery Macintosh.

Apple Newton ad – Meeting (1994)

Reklamy nieudanych produktów z pewnością nikt nie pamięta. Jednym z takich produktów jest Newton – osobisty asystent, który został uśmiercony przez znanego nam iPhone’a i iPada. Spot jest naprawdę dobry, tym bardziej, że ociera się o niegodziwy nurt czarnego humoru Apple’a.

źródło: Cult of Mac, 9 astonishing Apple ads you probably missed