Harvard pracuje nad lepszą sztuczną inteligencją

Naukowcy z Harvardu otrzymali 28 mln dolarów na stworzenie jeszcze lepszej sztucznej inteligencji (AI).

Neurony wzrokowe - AI - sztuczna inteligencja

Nie ma jeszcze takiego urządzenia ze sztuczną inteligencją (SI z ang. AI – artificial intelligence), które mogłoby się uczyć tak szybko jak ludzki mózg – przynajmniej na razie.  Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA) chce to zmienić. Organizacja rządowa udzieliła trzem wydziałom Uniwersytetu Harvarda 28 milionów dolarów, aby dowiedzieć się, dlaczego nasze mózgi są tak bardzo dobre w uczeniu się różnych rzeczy w porównaniu do systemów sztucznej inteligencji.

Na przykład, jeśli zobaczymy samochód raz lub kilak razy, jesteśmy w stanie go od razu rozpoznać, natomiast nawet najbardziej zaawansowane AI musi szukać w tysiącach próbek zanim może powiedzieć, czy to co widzi jest samochodem.

Naukowcy z Harvard’s John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), Center for Brain Science (CBS) i Department of Molecular and Cellular Biology  (Wydziału Biologii Molekularnej i Komórkowej) zbadają dokładniej ludzki mózg, aby zbadać co się dzieje w korze wzrokowej mózgu podczas rozpoznawania obrazów. Mają dowiedzieć się, jak neurony są tam ze sobą połączone. Następnie, muszą wykorzystać zebrane dane, aby znaleźć sposób na  zbudowanie lepszych systemów sztucznej inteligencji.

Profesor David Cox z Harvadru powiedział:

Jest to ogromne wyzwanie, zbliżone do projektu zbadania ludzkiego genomu. Wartość naukowa zapisu aktywności neuronów oraz mapowanie ich powiązań jest ogromna, ale to tylko pierwsza część projektu. Jak tylko dowiemy się podstawowych zasad, które rządzą sposobem uczenia się naszego mózgu, w końcu będziemy mogli projektować systemy komputerowe, które będą mogły równać się, a nawet przewyższać ludzi.

Oczywiście, jest to bardzo ambitny projekt, a członkowie zespołu „nie mają złudzeń, że będzie to łatwe”. Oczekuje się, że cały proces wygeneruje ponad petabajt (1,6 mln płyt CD) wartości danych, ale naukowcy wierzą, że może to prowadzić do nowych osiągnięć w informatyce, nowych technologiach i medycynie.

źródło: Harvard News – $28M challenge to figure out why brains are so good at learning, SEAS Harvard – New ‘moonshot’ effort to understand the brain brings artificial intelligence closer to reality, przez Engadget – Harvard will take a close look at the brain to build better AIs
zdjęcie: Lichtman Lab / Harvard