Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Czy wiesz co zrobić, gdy zgubisz telefon Co zrobić w pierwszej kolejności? Gdzie się zwrócić? Czym dokładnie jest numer IMEI i dlaczego go potrzebujesz?

Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Najgorsza obawa właściciela smartfona to utrata ukochanego urządzenia. Czy wiesz, co zrobić, gdy zgubisz telefon? A w szczególnie za granicą? Mam nadzieję, że nikomu z Was się to nie przytrafi, ale warto wiedzieć jak postępować w takim przypadku. Poniższy tekst oparty jest na opisanych na TechnoBuffalo.com doświadczeniach Seana P. Aune, który podczas wakacji zgubił iPhone’a. Jednak wskazówki mogą okazać się przydatne także dla posiadaczy telefonó wz Androidem, Windowsem lub innym systemem operacyjnym.

Podczas wakacji w Wielkiej Brytanii – a dokładnie w Manchesterze – Sean dosyć szybko odkrył, że stracił iPhone’a 5. Podejrzewał, że wymknął mu się z kieszeni w taksówce, ale jak wszystkie słynne czarne taksówki w Manchesterze są prowadzone niezależnie i nie miał numeru do centrali. Wykonał kilka telefonów do biur rzeczy zagubionych, ale jak się domyślacie bez skutku. Niestety nie telefon był wyłączony i nie było nadziei na skorzystanie z lokalizatora GPS telefonu… Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

„Znajdź mój iPhone”

Przede wszystkim, jeśli utracone urządzenie podłączone jest do internetu i ma włączoną funkcję lokalizacji zaloguj się do swojego konta iCloud i skorzystaj z funkcji „Znajdź mój iPhone” (Find my iPhone). Niestety Sean wyjeżdżając na zagraniczne wakacje wyłączył dane sieci komórkowej, aby zapobiec naliczaniu sporych kwot za roaming międzynarodowy. Pewnie wiele osób robi podobnie… Ponieważ telefon nie był podłączony do internetu, nie miał nadziei na znalezienie zguby, dopóki nie połączy się ponownie z siecią.

Niezależnie od połączenia z internetem  Sean przeszedł przez proces blokowania i czyszczenia danych jak tylko telefon połączy się z internetem, ale to nie powstrzyma kogoś przed przeglądaniem telefonu dopóki jest trybie offline.

Na domiar wszystkiego nasz bohater był jedną z tych osób, które nie korzystają z hasła, ponieważ rzadko opuszcza biuro lub dom. Podczas podróży należy ustawić hasło dostępu do telefonu, ale Sean tego nie zrobił. Tak więc jeśli robisz podobnie upewnij się przed podróżą, że masz ustawione hasło i włączoną funkcję Find My iPhone. Dobra rada: najlepiej mieć ją zawsze włączoną oraz mieć ustawione hasło.

Znajdź mój iPhone - screen
Screen z serwisu iCloud – opcja Znajdź mój iPhone

Jeśli masz urządzenie inne niż iPhone, prawdopodobnym jest, że trzeba skorzystać z usługi lokalizacyjnej firm trzecich. To jest coś, co wymaga,trochę czasu i wysiłku, ale warto ją mieć jeśli kiedyś znajdziesz się w takiej sytuacji, gdy trzeba odzyskać utracony sprzęt.

Dla tych z Was, którzy korzystają z Androida, Google wprowadziło usługę lokalizatora Menedżer urządzeń Android (Android Device Manager), która pokaże lokalizację urządzenia na mapie, a także daje możliwość zadzwonienia a nawet wyczyszczenia pamięci. Użytkownicy Windows Phone’a mają także wbudowaną usługę lokalizatora. Instrukcję dla tych urządzeń znajdziecie tutaj.

Menedżer urządzeń Android
Screen z serwisu Menedżer urządzeń Android

Spróbuj odtworzyć wydarzenia

Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Gdzie było ostatnie miejsce w którym pamiętasz, że miałeś swój telefon? Co zrobiłeś po tym momencie?

Nasz bohater przypominał sobie, że miał telefon oglądając coś w sklepie, a w drugim momencie kojarzył, ze spoglądał na niego jeszcze w taksówce. Nie sądził, aby mu skradziono telefon, jedyne co mu przychodziło do głowy to to, że telefon wypadł mu wychodząc z taksówki na ulicę lub na siedzenie w aucie. Ponieważ taksówka była prywatna i nie widział możliwości dotarcia do kierowcy, powoli godził się z myślą, że stracił telefon na dobre.

Jeśli masz możliwość zadzwonienia do sklepu, restauracji, czy firmy przewozowej, wyszukaj numer telefonu i zadzwoń do miejsc, w których mogłeś zostawić telefon. Zorientuj się, czy istnieją w okolicy biura rzeczy zagubionych/znalezionych.

Zadzwoń do swojego operatora

Następnie należy zadzwonić do operatora sieci komórkowej, w której macie kartę SIM i zgłosić utratę telefonu.

Operator sprawdzi, czy były wykonywane połączenia i zablokuje możliwość korzystania z Twojego numeru – co za tym idzie, nikt nie nabije Wam kolosalnego rachunku. być może będzie szybka możliwość wydania telefonu zastępczego i duplikatu karty SIM.

Zmień hasła

Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Jeśli załatwisz formalności z operatorem, czas na irytującą zmianę haseł do poczty, Facebooka i innych aplikacji, które miałeś zainstalowane na telefonie. Mimo, że ustawisz zdalne wymazywanie danych z telefonu jak tylko połączy się z internetem, mądrym posunięciem jest wyprzedzanie zdarzeń i zabezpieczenie się przed dostępem do prywatnych danych. Od razu należy zmienić wszystkie hasła e-mail, i poblokować płatności, które używacie przez Google Apps czy App Store’a.

Zgłoś utratę telefonu na Policji

Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Ponieważ Sean zgubił telefon w Wielkiej Brytanii, nie było problemu z dotarciem do Apple Store’a, gdzie pomocny personel dostarczył mu numery telefonów do policji i poinformowano jak cały proces zgłaszania zguby działa. Chociaż w sklepie nie mogli mu pomóc dopóki telefon był poza siecią, to taka wizyta była pomocna, aby zebrać kilka bardzo przydatnych informacji.

Po opuszczeniu sklepu zauważył parę policjantów na patrolu, zapytał ich czy mogą przyjąć zgłoszenie lub czy mogą wskazać najbliższy posterunek policji. Skierowano go na posterunek.

Zanotuj numer IMEI urządzenia

Policja, bez względu na to gdzie jesteś, potrzebuje Twój unikalny numer IMEI tabletu lub telefonu, aby sprawdzić do kogo należy urządzenie i czy zostało dodane bazy danych danego Państwa. Jeśli nie masz spisanego numeru IMEI, zadzwoń do swoich bliskich, aby sczytali go z oryginalnego pudełka urządzenia.  Jeśli nie masz dostępu do opakowania, sprawdź numer u swojego operatora. Istnieją również dedykowane aplikacje, które sprawdzają IMEI urządzenia, ale tylko wtedy gdy to urządzenie fizycznie posiadasz :)

Gdy policja otrzyma numer IMEI, zostanie on dodany do krajowej bazy danych, więc jeśli telefon zostanie namierzony w systemie policyjnym, będą mogli powiadomić Seana, że mają jego iPhone’a.

To nauczyło Seana, aby mieć spisane wszystkie numery IMEI telefonów i tabletów, które posiada. W przypadku utraty urządzenia, możesz nie mieć łatwego dostępu do tych numerów, ale powinieneś zadbać, aby przyjaciel lub ktoś z rodziny miał dostęp do Twojej listy, aby ci pomóc.

Numer IMEI znajduje się na naklejce na opakowaniu telefonu, a także w ustawieniach telefonu. Więc upewnij się, że je zapisałeś i przechowujesz w bezpiecznym miejscu, do którego mogą mieć dostęp również Twoi bliscy.

Sprawdź jak i gdzie znaleźć numer IMEI smartfona z systemem Android, iOS lub Windows Phone.

Porady końcowe, które mogą pomóc w odnalezieniu telefonu

Wykonuj zawsze kopie zapasowe danych z telefonu i przetrzymuj je w chmurze. W zależności od systemu i modelu telefonu możesz skorzystać z usługi iCloud na iPhonie i iPadzie lub z Dropboxa, Dysku Google’a lub Active Sync.

Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał być w takiej sytuacji jak Sean, a jego doświadczenia sprawią, że ewentualne próby odnalezienia telefonu będą dużo łatwiejsze.

Dwie najważniejsze lekcje, które powinieneś wynieść z tej opowieści:

  1. upewnij się, że masz spisany numer IMEI i można łatwo do niego dotrzeć,
  2. korzystaj z usług lokalizacji takich jak Find My iPhone (Znajdź mój iPhone) czy Menedżer urządzeń Android, oraz upewnij się, że są włączone i działają na Twoim urządzeniu.

Jeśli macie inne rady dla tych którzy zgubili telefon, podzielcie się nimi w komentarzu. Mogą okazać się dla kogoś pomocne.

źródło: na podstawie tekstu Seana P. Aune Technobuffalo.com