iPhone 5s vs. iPhone 5c vs. iPhone 4s – porównanie iPhone’ów

Gizmag porównał cechy i specyfikację iPhone’a 5s iPhone’a 5c i iPhone’a 4s. Zobaczcie poniższe porównanie iPhone’ów i wyciągnijcie wnioski. 

Jeśli planujecie zakupić nowego iPhone’a, macie aktualnie do wyboru trzy opcje do wyboru. Czy warto wydać kasę na flagowego iPhone’a 5s z czytnikiem linii papilarnych? Czy może wolicie zaoszczędzić kilka złotych i nabyć kolorową odnowioną piątkę c? A może wolicie podpisać dwuletnią umowę z którymś z operatorów i zgarnąć starszego iPhone’a 4s za pół darmo?

Zobaczcie poniższe zestawienie przygotowane, przez serwis Gizmag, a może pomoże to Wam podjąć słuszną decyzję? Poniżej szczegółowe porównanie iPhone’ów.

Zobacz także: iPhone 6 Plus vs. iPhone 6, 5s i 5c – porównanie

Rozmiar

iPhone’y 5s i 5c są prawie tej samej wielkości, chociaż 5c jest grubszy o 18 procent. Starszy model 4s jest siedem procent krótszy od dwóch nowszych modeli.  Wszystkie trzy telefony są jednak znacznie mniejsze niż większość telefonów z systemem Android, które możecie zobaczyć na półkach w lokalnym sklepie. iPhone 5s i 5c mogą wydawać się duże obok 4s, ale warto porównać iPhone’a 5s z  ogromnym Galaxy Note 3, aby uświadomić sobie skalę :)

Waga

5s  jest najlżejszy z tego grona. Jeśli kiedykolwiek używaliście iPhone’a 5 (który został odesłany przez Apple’a na emeryturę), to jego następca 5s ma dokładnie taką samą wagę i rozmiar.

Obudowa

Wierzcie lub nie, wszystkie trzy telefony są wykonane z różnych materiałów. Mamy aluminiowego iPhone’a 5s (znowu taki sam materiał jak y emerytowanego iPhone’a 5), plastikowego iPhone’a 5c oraz iPhone 4s, składającego się z dwóch szklanych płytek umieszczonych wokół ramy ze stali nierdzewnej.

Kolory

Apple koncentrowało się najbardziej na kolorach swoich iPhone’ów z 2013 roku, zwłaszcza na pastelowych barwach iPhone’a 5c.

Wyświetlacz

Wszystkie wyświetlacze iPhone’ów są małe w porównaniu z ich wysokiej klasy konkurencją z Androidem, ale ekran w 4s jest już mizerny. Wszystkie trzy mają bardzo ostre (326 pikseli na cal) wyświetlacze Retina, więc nie ma obaw jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu.

Czytnik linii papilarnych

Dotykowy sensor linii papilarnych jest obecny jedynie w przycisku iPhone’a 5s. Jeśli chcesz, aby chronić dane w telefonie dotykowym ID – to w 5s możecie to mieć  bez konieczności wprowadzenia kodu. Wystarczy przytrzymać palec na przycisku start, i – Eureka! – bramy zostaną otwarte. Każdy odcisk palca, który nie jest na liście zaufanych trzeba potwierdzić hasłem, aby mógł być autoryzowany. Uważajcie na palce!

Aparat

Nie dajcie się nabrać na liczbę wymienionych powyżej megapikseli: kamera od prawej do lewej jest coraz lepsza. iPhone 5s jest najlepszy w fotografowaniu przy słabym oświetleniu, i posiada tryb zdjęć seryjnych, który wybiera automatycznie najostrzejsze ujęcie.

Lampa błyskowa

iPhone 5s posiada także sportową lampę błyskową LED (true tone), która rzekomo odzwierciedla najbardziej dokładne odcienie skóry przy włączonej lampie. Z naszego doświadczenia , najbardziej oczywistą różnicą było to, że zdjęcia są bardziej nasycone, niż robione aparatami z jedną diodą.

Filmy w zwolnionym tempie

Slow-motion video to funkcja dostępna w najnowszym modelu 5s., który jest doskonały do ​​robienia zdjęć ruchliwych dzieci, zwierząt domowe, lub uciekającego złodzieja z portmonetką. W starszych iPhone’ach można użyć innych aplikacji do nagrywania filmów w zwolnionym tempie.

Procesor

iPhone 5s jest zdecydowanie najszybszy z tej trójki, choć 5c jest także całkiem-całkiem. 4s wydawał się szybki, gdy trafił na półki sklepowe dwa lata temu, ale ma tylko nieznaczne opóźnienia w porównaniu do dwóch pozostałych.

Koprocesor ruchu

iPhone 5s posiada nowy dodatkowy procesor M7, który jest przeznaczony do przetwarzania danych czujnika ruchu . Brzmi naukowo? Cóż, wszystko, co musimy wiedzieć to to, że pozwala korzystać z aplikacji fitness i akcesoriów (jak Nike Fuelband, Jawbone Up lub Fitbit Flex) bez zbędnego ssania baterii iPhone, przy założeniu, że wszystkie programy zaktualizowane są pod użycie M7. Na marginesie, układ M7 prawdopodobne toruje drogę dla przyszłego produktu Apple’a: Apple SmartWatcha .

Pamięć

Jeśli chcecie przechowywać dużo danych na telefonie, to najwięcej pamięci dostępne jest oczywiście w iPhone’ie 5s – macie do dyspozycji 64 GB. Dla większości 16 GB lub 32 GB powinno w zupełności wystarczyć. Choć 8 GB w iPhone’ie 4s może okazać trochę za mało, jeśli przechowujecie dużo  zdjęć, muzyki, filmów i gier. Ale od czego są chmury i szybki internet mobilny? :) Zobaczcie nasze najnowsze porównanie internetu mobilnego oferowanego przez polskich operatów: Jaki wybrać internet mobilny? (zestawienie)

Pamięć RAM

Firmie Apple często udaje się osiągać jedne z najlepszych wyników w każdym nowo wypuszczonym smartfonie, nie szczędząc przy tym na pamięci RAM.

4G LTE

Oba nowe modele obsługują szybkie prędkości internetu mobilnego LTE 4G. Stary iPhone 4Ss maksymalną prędkość uzyskuje w technologii HSPA +, która jest szybsza niż 3G, ale wolniejsza niż w LTE. (W Polsce niestety nie mamy jeszcze obsługi LTE…)

Bateria

Jeśli powyższe wielkości nic Wam nie mówią, nie bójcie się. IPhone 5s i 5c powinny mieć najdłuższą żywotność baterii, 4s odstaje, ale wciąż ma dość solidne wyniki na swojej baterii. Zobaczcie, w jaki sposób zaoszczędzić baterię w iPhone’ie z iOS-em 7: 10 sposobów jak wydłużyć czas pracy baterii pod iOS 7

Oprogramowanie

Na wszystkich trzech iPhone’ach uruchomicie najnowszy system iOS 7 z jego nowoczesnym designem, efektem paralaksy – animacje przejścia. Wszystkie trzy telefony spokojnie mogą korzystać z dopasowanych, do danego modelu, aplikacji z App Store’a.

Sterowanie głosem

Kiedy iPhone 4s miał swoją premieręa dwa lata temu, to było jedyne urządzenie firmy Apple, które obsługiwane było przez wirtualnego asystenta Siri (wzywany długim naciśnięciu przycisku home). Dziś wszystkie trzy iPhone’y mają Siri.

Cykl wydania

iPhone 5s po prostu trafił jako najnowszy model tego roku, iPhone 5c  to praktycznie kolorowa 5 z zeszłego roku. iPhone 4s, jak już wspomnieliśmy miał swoją premierę pod koniec 2011 roku.

Ceny

Jeśli nie chcecie być przywiązani do żadnego operatora sieci komórkowej, zawsze możesz zapłacić pełną cenę, aby cieszyć się iPhone’em bez umowy. Po prostu musicie być przygotowani na spory wydatek zbliżony do powyżej wymienionych cen, przemnożonych przez ok. 3,5, aby otrzymać kwotę w złotówkach.

Podsumowanie

W ostatnich latach, najnowszy iPhone był prawie zawsze najlepszym wyborem. Podczas gdy iPhone 5s jest najbardziej zaawansowany, iPhone 5c wciąż trzyma się silnie w rankingu Jeśli nie interesuje Cię czytnik linii papilarnych, slow-motion video, lub poprawiony aparat, to może cukierkowo powlekany iPhone 5c będzie najlepszym rozwiązaniem? Trzeba pamiętać, że 4s jest daleko w tyle za swoim rodzeństwem… ale wciąż jest  iPhone’em :)

źródło: Will Shanklin, gizmag.com