Ara i Phonebloks – nowy telefon modułowy od Motoroli

Motorola we współpracy z Phonebloks buduje pierwszy modułowy telefon. Projekt Ara łączy siły z Phonebloks, aby wypuścić pierwszego mobilnego „składaka”.

Ara i Phonebloks

Niedawno pisaliśmy o koncepji modułowego telefonu Phonebloks (Phonebloks – zbuduj swojego smartfona), który będzie można samodzielnie złożyć, mając na uwadze własne potrzeby. Wczoraj na swoim oficjalnym blogu Motorola poinformowała o prowadzonym projekcie Ara i podjęciu współpracy z Phonebloks (Davem Hakkensenem) przy tworzeniu pierwszego modułowego smartfona.

Z kolei na stronie projektu Phonebloksa możemy przeczytać:

Motorola rozwija telefony od ponad 40 lat, a ich pierwszy telefon komórkowy został niedawno przez Google’a. Zespół innowacji Motoroli pracuje nad koncepcją modułowego telefonu –  Projekt Ara . Postanowiliśmy wspólnie budować tę platformę telefonu.

Poniżej możecie zobaczyć wczesne wzory projektu Ara:

Wielu komentatorów wątpiło w wizję Hakkensena, teraz staje się to rzeczywistością. Co z tego wyniknie? Przekonamy się pewnie niebawem.

Z oficjalnych wpisów dowiadujemy się, że nowy telefon Motoroli będzie zbudowany z dwóch elementów: endo, czyli wyświetlacza i płyty główna, oraz modułów. Od Phonebloksa ta koncepcja różni się tym, że ma być  stabilną i jednolitą platformą endo, z którą kompatybilne będą wszystkie moduły. Według Motoroli projekt Ara ma na rynku mobilnym tym, czym Android jest dla systemów operacyjnych. Motorola swoim zaangażowaniem może zagwarantować projektowi sukces, a jak będzie?

Motorola pracowała niezależnie nad projektem Ara ponad rok, a jeszcze w tym roku ma udostępnić pierwszą wersję narzędzia do tworzenia modułów.

Zobaczcie najnowszy materiał wideo ze strony projektu Phonebloks – The next step

źródło: Phonebloks, Motorola Blog, technologie.gazeta.pl