Zestawienie niezwykłych Indie Games na smartfony i tablety

Oryginalne gry niezależne, które wciągną Was na długie godziny. Wybraliśmy dla Was 10 najciekawszych produkcji.

Indie Games to niezależne gry, które zostały stworzona przez mały zespół lub jedną osobę bez finansowego wsparcia wydawcy gier. Gry niezależne charakteryzują się zwykle innowacyjną rozgrywką i rozpowszechniane są za pomocą cyfrowej dystrybucji. W ostatnich latach rynek gier indie rozrósł się, głównie dzięki nowym metodom internetowej dystrybucji i narzędziom deweloperskim. Wikipedia

indie_game_header

Lubicie tajemnicze klimaty, łamigłówki i niestandardowe rozgrywki czy też oryginalną grafikę? Zobaczcie, która z poniższych gier, stworzona przez niezależne studio, najbardziej przypadła Wam do gustu.

Unmechanical

Unmechanical to klimatyczna, przygodowo-logiczna gra stworzona przez niezależne studio Teotl Studios. W grze wcielamy się w mały helikopter, który jest uwięziony w tajemniczym świecie, przypominającym wnętrze mechaniczno-organicznego stworzenia. Aby uwolnić się z tego mrocznego i tajemniczego miejsca musimy rozwiązać około 30 zagadek logicznych, pamięciowych i zręcznościowych. Wraz z postępem gry poziom trudności rośnie, stając się nie lada gratką dla fanów łamigłówek. Poruszanie się helikopterowym robotem jest intuicyjne a kolejne zadania podane są w czytelny sposób. Szkoda, że przejście gry zajmuje tylko od 3-4 godzin, co po ukończeniu wszystkich poziomów pozostawia pewien niedosyt. Unmechanical robi wrażenie niesamowitym klimatem, który łączy 2-wymiarową rozgrywkę z grafiką 3D opartą na Unreal Engine 3. Wszystko dopełnia ścieżka dźwiękowa potęgująca atmosferę tajemniczości. Gra dostępna jest na urządzenia z systemem iOS za 2,69 euro, ale warto śledzić częste obniżki.

ocena: 8,5/10

Zobaczcie poniższy trailer i przekonajcie się sami:

World of Goo

Wyprodukowana i wydana w 2008 roku przez studio 2D Boy. Twórcami gry są byli pracownicy koncernu Electronic Arts, Kyle Gabler i Ron Carmel, którzy po stworzeniu Tower of Goo oraz Tower of Goo: Unlimited postanowili wydać pełną grę. World of Goo niesamowita gra logiczna. Na każdym poziomie gracz otrzymuje określoną liczbę kulek zwanych Glutami. Należy wykorzystać je w taki sposób, aby dotrzeć do rury pneumatycznej i ocalić wystarczającą ich liczbę. W zależności od rodzaju Glutów, łączą się one ze sobą za pomocą odnóży tworząc zwartą konstrukcję. Grając w World of Goo należy pamiętać o różnych prawach fizyki, na przykład o prawie powszechnego ciążenia. Stworzenie zbyt wysokiej konstrukcji, bez zachowania jakichkolwiek proporcji, kończy się jej zawaleniem. Gra podzielona jest na 4 rozdziały i epilog. Każdy z rozdziałów zawiera kilkanaście poziomów. Zawiera ona również specjalny poziom (Światowa Korporacja Glut), w którym można stworzyć największą wieżę, jaką gracz w stanie zbudować oraz połączyć się z internetem, aby tę wieżę porównać z budowlami innych graczy. Wikipedia: Worlg of Goo
Gra jest płatna i za wersję na iPada przyjdzie nam zapłacić 4,49 euro, a pod androidem możemy już grac za  9,50 zł.

ocena: 8,5/10

Machinarium

To jedna z moich ulubionych gier w tej kategorii. Nagradzana wielokrotnie i doceniana przez graczy na całym świecie. Stworzona przez czeskie studio Amanita Design, znane z takich hitów jak Samorost czy Botanicula. Machinarium jest klasyczną, 2-wymiarową, przygodówką point&click charakteryzującą się wyśmienitą oprawą graficzną i nastrojową muzyką, skomponowaną przez Tomáša Dvořáka (Floex). W Machinarium przenosimy się do dziwnego świata, pełnego industrialnych budowli, maszyn i robotów. Wszystkie grafiki są narysowane ręcznie, dobrze dopracowane i przemyślane. Główny bohater, którym sterujemy, jest również robotem. Naszym celem jest niedopuszczenie do zniszczenia miasta, przez członków Black Cap Brotherhood i odnalezienie ukochanej robota. Aby przejść dalej musimy odnaleźć i odpowiednio wykorzystać ukryte przedmioty, rozwiązać zagadki, czy też wykazać się zręcznością. Gra dostarcza rozrywki na około 7 godzin. Przez całą rozgrywkę nie ma mowy o nudzie, a wszystkie kolejne zadania przedstawione są unikalnymi animacjami, które cieszą oko i niekiedy zaskakują. Nie sposób ominąć tej pozycji, ze względu na unikalny charakter i wykonanie. Za grę przyjdzie nam zapłacić od 4,49 euro na iPada do 15 zł na tabledy z Androidem. Warto śledzić obniżki, bowiem można ją kupić już za 1,79 euro!

ocena: 9/10

Pobierz aplikację w sklepie App Store

The Tiny Bang Stories

The Tiny Bang Stories to, w odróżnieniu od poprzednich produkcji, to optymistyczna i kolorowa gra wyprodukowana przez Colibri Games. Pozycja jest wyraźnie inspirowana dokonaniami Amanita Design, a rozwiązania w niej zastosowane do złudzenia przypominają znane nam z Machinarium. Naszym zadaniem jest pomóc mieszkańcom planety Tiny, w odbudowie zniszczeń po uderzeniu asteroidu. Rozwiązujemy liczne zagadki logiczne i naprawiamy maszyny oraz mechanizmy, które zostały zniszczone.

Piękna i kolorowa ręcznie rysowana grafika, zdecydowanie cieszy oko. Obraz dopełnia muzyka stworzona przez niezależne rosyjskie studio Strategic Music. Gra dostępna na tablety za 2,99 euro na iOS-a i 9,75 złotych na Androida. Możemy też przed zakupem pełnej wersji ściągnąć i zagrać w bezpłatne demo.

ocena: 8/10

Zobaczcie jak wygląda świat Tiny i czego możemy się w nim spodziewać:

Dostępne w App Store

Limbo

Limbo to dwuwymiarowa platformowa gra logiczna, która niesamowitym klimatem, prostotą i ciekawą fizyką podbiła serca wielu graczy. Wyprodukowana przez duńskie studio Playdead, wyróżnia się spośród pozostałych gier nietypową mechaniką i wykonaniem. W grze wcielamy się w głównego bohatera, czyli chłopca o imieniu LIMBO, który poszukuje swojej zaginionej siostry. Sterując jego ruchami, przemierzamy pełen zagadek i niebezpieczeństw czarno-biały i zaskakujący świat. Ciemny obraz ukrywa wiele pułapek: sidła na leśnym podłożu czy gigantyczne pająki i robaki, które będą próbowały zabić chłopca lub będą zagnieżdżały się w jego mózgu i zmuszały do ruchu w jednym kierunku dopóki nie zostaną zniszczone. Grę opisywaliśmy w naszym serwisie zaraz po premierze na iPada (Limbo dostępny w App Store 5 lipiec 2013). Póki co dostępna jest tylko na iPada za 4,99 euro. Użytkownicy zgłaszali pewne zastrzeżenia co do działania aplikacji, jednak studio bardzo szybko zareagowało i poprawiło błędy.

ocena: 7,5/10

Pobierz aplikację w sklepie App Store

Superbrothers: Sword & Sworcery

Superbrothers: Sword & Sworcery EP to przygodówka utrzymana w stylu retro. Poczatkowo stworzona tylko na iOs-a, gdzie odniosła wielki sukces, teraz także dostępna na Androida PC-eta i Maca. W tym roku z okazji 5-lecia App Store’a można ja było pobrać zupełnie za darmo, o czym pisaliśmy w artykule: Specjalna sekcja z okazji 5 lat App Store’a. Gra polega na znalezienia wskazówek pomocnych do związywania zagadek. Większość łamigłówek jest prosta, co może się nie spodobać bardziej wymagającym graczom, ale od czasu do czasu, podczas eksplorowania świata przyjdzie nam również zmierzyć się w walce. Ukończenie przygody zajmuje tylko kilka godzi, ale aby odkryć wszystko trzeba poświęcić więcej czasu. Grafika pełna jest spikslowanych, klimatycznych lokacji, które zachwycają swoim wykonaniem i wspaniałą atmosferą. Podczas przygód towarzyszy nam genialna muzyka, którą skomponował Jim Guthrie.

ocena: 7/10

Pobierz aplikację w sklepie App Store

BADLAND

Badland to logiczna platformówka fińskiego, dwuosobowego studia Frogmind, laureat w tegorocznego Apple Design Award. W Badland jesteśmy kosmatym stworkiem, czasem kilkoma na raz. Cel gry jest prosty, nie dać się zabić, wykonując po drodze różne zadania i omijając przeszkody. Mechanika gry jest prosta i ciekawa zarazem, postać może wzbijać się w powietrze, toczyć jak kula, a sterowanie jest bardzo intuicyjne. Do dyspozycji mamy 40 różnych plansz, każda inna i zaskakująca. Podczas rozgrywki musimy usuwać przeszkody: liście i głazy oraz odkrywamy ukryte przejścia, unikając wciąż wybuchających bomb. Minusem gry jest ograniczona liczba poziomów, ale twórcy zapowiadają darmowe aktualizacje z nowymi planszami. I całe szczęście, bo gra ma fantastyczną oprawę audiowizualną, utrzymaną w mrocznych a także bardzo kolorowych klimatach. Dla miłośników rywalizacji został też przygotowany tryb wieloosobowy (maksymalnie 4-osobowy). Ten kto najszybciej dotrze do mety, z największą liczbą kosmatych braci – wygrywa. Zobaczcie, czy warto wydać 3,59 euro w App Storze.

ocena: 9/10

Pobierz aplikację w sklepie App Store

Incoboto

Incoboto jest dziełem jednoosobowego studia Fluttermind. Twórcą jest Dane Carter, który pracował na Fable, a przy Incoboto inspirował się takimi grami jak Portal czy Ico. Bohaterem gry jest chłopiec Inco, który prawdopodobnie jako jedyny ocalał po kataklizmie, który miał związek działalnością Korporacji. Bohater błądzi samotnie po ocalałych planetach. Zaprzyjaźnia się ze słoneczkiem o imieniu Helios, które oświetla mu drogę w zamian za gwiazdeczki, które dostarcza mu Inco. Helios pomaga chłopcu w rozwiązywaniu zagadek, uruchamiając różne maszyny. Celem wędrówki jest przywrócenie życia pozostałym słońcom. Grę możemy pobrać na iPada za 3,59 euro.

ocena: 7/10

Zobaczcie jak wygląda Incoboto w akcji:

Gesundheit

Gesundheit została wydana przez studio Revolutionary Concepts. W grze wcielamy się w świnkę, która musi uratować miasteczko przed zielonymi futrzanymi potworami. Każdy poziom to osobna plansza w formie labiryntu, na której nasz bohater wabi potwory do pułapek swoją… zieloną wydzieliną. Musimy wykazać się sprytem i tak planować rozgrywkę, aby potwory nas nie dopadły. Każda następna plansza jest trudniejsza, układy uliczek miasta są bardziej skomplikowane, dochodzą także nowe obiekty i narzędzia (przyciski, teleporty, przesuwnie), no i coraz więcej potworów do zapędzenia w śmiertelne szczęki. Gra dostępna jest na iPhone’a, iPoda i iPada za 1,79 euro. Gra dostarczy Wam kilka godzin dobrej zabawy, ciesząc oko świetną kreskę, w ręcznie wykonanej grafice, oraz dzięki przewrotnej ścieżce dźwiękowej.

ocena: 7,5/10

Bee Leader

Bee Leader to gra nowozelandzkiego studia Flightless. Jet to prosta, darmowa zręcznościówka na iPada i iPhone’a. W grze sterujemy pszczółką, która ma za zadanie pomóc pszczołom wypełnić ich ul miodem. Musimy uważać na złą pogodę, przeszkody i wrogów, aby zdążyć zebrać nektar przed zachodem słońca. Każdy dostępny świat w grze, ma inną grafikę, kwiaty, przeszkody, jednak mechanika i cel rozgrywki jest jeden. W grze zbieramy różne bonusy, a po drodze napotykamy na liczne niespodzianki. Pszczołą możemy sterować różnymi metodami (joystick, dotykowo, ruchowo), a także za pomocą innego urządzenia pod kontrolą iOS-a przez WiFi lub Bluetootha. Podobnie jak w innych niezależnych produkcjach, towarzyszy nam tutaj doskonała grafika i muzyka.

ocena: 7/10