Telewizja Polska zlikwiduje 7 kanałów, ale powstaną 2 nowe

W nowym projekcie Karty Powinności Telewizji Polskiej na lata 2025-2029 wynika, że ma zniknąć 7 mało popularnych kanałów, ale ma powstać TVP 4K i TVP Wiedza.

Zmiany w kanałach Telewizji Polskiej Karta Powinności na 2025-2029

Telewizja Polska ma w swoim portfolio 22 kanały oraz regionalne stacje TVP3.  Z rankingu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że Telewizja Polska z 39 kanałami w portfolio, zajmuje wysoką 14. pozycję na całym kontynencie. Spośród nadawców publicznych więcej stacji nadaje jedynie BBC, ale większość z nich to projekty komercyjne skierowane do widzów poza Wielką Brytanią, takie jak BBC Earth, BBC Brit, BBC Lifestyle, BBC Cbeebies.

➔ ZOBACZ TEŻ: TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV znów w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-6

Teraz wygląda na to, że duża liczba kanałów tematycznych wymaga sporych nakładów, na które TVP nie stać po ostatnich zmianach w grudniu zeszłego roku. Nadawcy publiczni nie muszą występować o koncesje na poszczególne kanały. Są one zapisane w Karcie Powinności, która wymaga akceptacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecna obowiązuje do końca 2024 roku. Nowy dokument jest więc okazją do wprowadzenia kolejnych zmian, jeśli uzyska aprobatę KRRiT.

Choć nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat kolejnych zmian, to propozycja nowej Karty Powinności zdradza jakie są plany. TVP chce zmniejszyć liczbę programów tematycznych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (TVP Historia, TVP Nauka, TVP Dokument) w jeden program TVP Wiedza. Całkowicie ma zniknąć natomiast 5 programów: TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC2, TVP Kobieta i TVP Alfa. 

Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej – informuje w projekcie likwidator TVP.

W 2023 roku stopień dotarcia wspomnianych stacji do grup odbiorców, okazał się niewielki:

  • TVP Kobieta: udział 0,34 proc.
  • TVP Dokument: udział 0,22 proc.
  • TVP Nauka: udział 0,17 proc.
  • TVP Historia: udział 0,52 proc.
  • brak miarodajnych danych dla TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2. To stacje internetowe, które są dostępne tylko w streamingu (TVP VOD, TVP GO, vod.tvp.pl, Canal+ online), a także dla odbiorców naziemnych, których telewizory obsługują HbbTV i są podłączone do sieci.

TVP 4K jako kanał sportowo-filmowo-rozrywkowy

Stacja TVP 4K pojawiła się w Karcie Powinności jako program sportowo-filmowo-rozrywkowym. Miałby zawierać audycje dostępne w standardzie 4K, i miałby być tworzony i rozpowszechniany w tym standardzie w miarę dostępności właściwych treści. Kluczowe gatunki kanały TVP 4K to transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne i audycje rozrywkowe.

Możliwe, że w miejsce likwidowanych TVP Dokument, TVP Nauka, Alfa TVP i TVP Kobieta na szóstym multipleksie pojawi się regularna emisja TVP 4K. Szacunkowe koszty utrzymania stacji TVP 4K ma wynieść w latach 2025-2029 około 36,4 mln zł rocznie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wirtualne Media | Telewizja Polska