Aplikacja BNP Paribas GOmobile rozpozna oszusta po sposobie trzymania smartfona

Z początkiem kwietnia Bank BNP Paribas uruchomił innowacyjne rozwiązanie zabezpieczające klientów swojej aplikacji mobilnej przed oszustami.

BNP Paribas GOmobile - aplikacja, płatność smartfonem przy terminalu

Bank BNP Paribas rozpozna oszusta po tym, w jaki sposób trzyma w dłoni smartfona – dzięki ochronie behawioralnej bank rozpozna teraz, kiedy z aplikacji mobilnej BNP Paribas GOmobile zacznie korzystać ktoś inny niż właściciel konta. Już wcześniej podobne rozwiązanie bank wprowadził w bankowości elektronicznej GOonline. Nowa usługa jest dostępna dla wszystkich klientów.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: W mBanku klienci aktywują aplikację mobilną kartą płatniczą!

Ochrona behawioralna w aplikacji bankowej polega na stworzeniu niepowtarzalnego modelu zachowania użytkownika w oparciu o sposób, w jaki korzysta z telefonu. System bada i analizuje np. sposób klikania, przewijania ekranu, wpisywania danych, a nawet trzymania smartfona. W sytuacji, gdy aktywność w GOmobile będzie znacząco różnić się od modelu, (np. gdy ktoś inny zaloguje się do aplikacji), bank może skontaktować się z Klientem w celu weryfikacji wykonywanej operacji. Ochrona behawioralna działa w tle i po aktywacji nie wymaga od użytkownika dodatkowych działań.

Usługę można włączyć w dowolnym momencie w aplikacji GOmobile, wybierając kolejno: menu Profil, a następnie Bezpieczeństwo i menu Ochrona behawioralna, a także w systemie bankowości elektronicznej GOonline. W e-bankowości zabezpieczenia oparte o modele zachowania użytkownika są dostępne już od 2023 r. W tym przypadku system sprawdza np. sposób poruszania myszką czy tempo pisania na klawiaturze.

Usługę Ochrony Behawioralnej dostarcza Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Co ważne, ani bank, ani BIK nie zbierają o klientach informacji na temat używanych usług, stron, ani o treści czy znakach (literach, cyfrach) wpisywanych w aplikacji, w tym podczas logowania.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BNP Paribas