Wirtualna podróż w czasie po Tower of London

Podążaj śladami królów, królowych i niesławnych więźniów dzięki Historycznym Pałacom Królewskim i Google Arts & Culture.

Dzień w wieży Tower of London – Google Arts & Culture
A Day at the Tower of London – Google Arts & Culture

Historia Tower of London jest pod wieloma względami historią Anglii. W swojej prawie 1000-letniej historii ten światowej sławy pomnik nie tylko był świadkiem, ale także odegrał kluczową rolę w niektórych z najbardziej wstrząsających wydarzeń w historii kraju. Od podboju Normanów po wielki pożar Londynu ta niezłomna forteca pozostaje potężnym, często przerażającym symbolem władzy królewskiej. Główna kustoszka Tracey Borman w Historic Royal Palaces miała niezrównany dostęp do tego niezwykle historycznego miejsca, podążając śladami niektórych z najsłynniejszych postaci w historii – Henryka VIII, Anny Boleyn, Elżbiety I, Guya Fawkesa i Thomasa Cromwella.

Google Arts & Culture – Tower of London - Poznaj współwięźniów
Google Arts & Culture – Tower of London – Poznaj współwięźniów

Są to postacie, których historię Borman szczegółowo studiowała, więc możliwość poznania miejsc, w których byli zabawiani, przesłuchiwani, więzieni, a w niektórych przypadkach straceni, ożywiła ich historie w sposób, w jaki same książki i archiwa nigdy tego nie zrobiły.

➔ CZYTAJ TEż: Poznaj legendy, magię i tajemnice Krakowa w nowej kolekcji Google Arts & Culture

Teraz dzięki współpracy z Google Arts & Culture ludzie na całym świecie mogą zwiedzać to kultowe miejsce — nawet niektóre miejsca, których odwiedzający nie mogą zobaczyć na żywo, jak na przykład Dom Króla, gdzie w 1605 roku przesłuchiwano spiskowców prochowych. Możemy zanurzyć się w jego historię dzięki cyfrowemu opowiadaniu historii, wirtualnym wycieczkom i pięknej sztuce na zdjęciach w wysokiej rozdzielczości na goo.gle/toweroflondon.

Projekt zatytułowany „Dzień w Wieży” zaprasza widzów do zwiedzania wieży poprzez trzy role, jakie odgrywała na przestrzeni wieków: fortecę, pałac królewski i przerażające więzienie. Daje dostęp do szerokiej gamy starannie dobranych materiałów, w tym wciągających wycieczek, wciągających historii cyfrowych oraz obrazów i grafik w ultrawysokiej rozdzielczości, które przeprowadzą zwiedzających przez historię.

Google Arts & Culture – Tower of London - Patroluj twierdzę
Google Arts & Culture – Tower of London – Patroluj twierdzę

Zacznij dzień od patrolowania Twierdzy: poznaj historię Yeoman Warders, którzy strzegą Tower of London od czasów Tudorów, zapoznaj się z terenami poprzez ich architekturę, poznaj 2000 lat historii archeologicznej i patroluj blanki w Street View.

Czy wiesz, że Tower of London była kiedyś wspaniałym pałacem królewskim? Poznaj historię Klejnotów Koronnych w Wieży i odkryj „Anioła Byward”, królewski średniowieczny malowidło ścienne i jedno z najrzadszych arcydzieł Londynu, które zostało zdigitalizowane w ultrawysokiej rozdzielczości, co pozwala na przybliżenie jego szczegółów.

Na koniec zobacz, jak Wieża była wykorzystywana jako więzienie. Wybierz się na wirtualną wycieczkę po Sali Rady w Domu Królewskim lub po Krwawej Wieży, zwiedź Pomnik Spisku Prochowego — upamiętniający niepowodzenie Spisku Prochowego — i przyjrzyj się niektórym graffiti pozostawionym przez więźniów Wieży.

Dziś Historyczne Pałace Królewskie prowadzą program ciągłych badań, konserwacji i interpretacji Wieży, a także innych jej obiektów. Przykład tej pracy można zobaczyć w Domu Bankietowym w Whitehall, którego pomalowany sufit jest jedynym malowidłem sufitowym Rubensa, które wciąż można znaleźć na miejscu. Został on zdigitalizowany w bardzo wysokiej rozdzielczości, aby każdy mógł zbliżyć się do dziewięciu paneli o łącznej powierzchni 225 m² i wiszących ponad 15 metrów nad ziemią. Możesz także śledzić wirtualną wycieczkę artystyczną prowadzoną przez szefa kolekcji Sebastiana Edwardsa.

Google Arts & Culture – Tower of London - wirtualna wędrówka
Google Arts & Culture – Tower of London – wirtualna wędrówka

Wracając do Tower of London, jest to obecnie najpopularniejsza atrakcja historyczna w Wielkiej Brytanii, odwiedzana co roku przez oszałamiającą liczbę 2,79 miliona gości. Sekretem jego sukcesu — i przetrwania — jest jego niezwykła zdolność dostosowywania się do stale zmieniającego się świata.

Chociaż twierdza nie jest już zagrożona przez najeźdźców, niemniej jednak jest przedmiotem ciągłego wkraczania nowych wieżowców londyńskiego City. A mimo to nadal istnieje – bastion przeszłości jest natychmiast rozpoznawalny na całym świecie i teraz dostępny dla każdego na goo.gle/toweroflondon.

Teraz każdy i gdziekolwiek może odkrywać wieżę w Londynie, odwiedzając stronę Google Arts & Culture lub pobierając aplikację na Androida lub iOS-a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google The Keyword nota wydawcy: Autorką wpisu jest Tracy Borman, główna kuratorka w Historic Royal Palaces z siedzibą w Londynie.