Co to jest Suno? „ChatGPT dla muzyki” generuje utwory w ciągu kilku sekund

Jak łatwo to narzędzie AI może stworzyć oryginalną piosenkę z realistycznym wokalem, tekstami, okładkami albumów i muzyką? Wystarczy wpisać monit tekstowy i kliknąć „Utwórz”.

Suno AI - generator utworów muzycznych

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka generatorów zamiany tekstu na muzykę, w tym oferty od takich gigantów jak Meta i Google. Jednak generator muzyki Suno AI staje się coraz bardziej popularny — prawdopodobnie dlatego, że tworzy oryginalne teksty i wokale oraz wykorzystuje moc ChatGPT. Ale czym właścicie jest Suno i jak działa?

Co to jest Suno?

Suno to generator muzyki AI, który generuje piosenkę z oryginalnymi tekstami i bitami na podstawie podpowiedzi tekstowej. Dostęp do narzędzia można uzyskać poprzez jego bezpłatną, samodzielną stronę internetową app.suno.ai lub poprzez Microsoft Copilot, włączając wtyczkę Suno.

➔ ZOBACZ TEŻ: Alpaca 7B – prawie jak GPT-3.5 – ale za ułamek mocy obliczeniowej i ceny

Co wyróżnia Suno spośród innych modeli generujących muzykę? Oprócz tworzenia muzyki, co można zrobić za pomocą AudioCraft firmy Meta i MusicFX firmy Google, Suno tworzy także oryginalne teksty i wokale. Jest to odzwierciedleniem misji firmy, która polega na pomaganiu każdemu w tworzeniu muzyki, niezależnie od zdolności i wiedzy muzycznej.

„Niezależnie od tego, czy jesteś śpiewakiem prysznicowym, czy artystą znajdującym się na listach przebojów, przełamujemy bariery między Tobą a piosenką, o której marzysz” – podaje Suno na swojej stronie internetowej. Intuicyjny interfejs Suno sprawia, że jest łatwy w użyciu, a jedynym wymaganiem jest utworzenie bezpłatnego konta.

Jak działa Suno?

W artykule serwisu Rolling Stone, szczegółowo omawiającym Suno i jego potencjalny wpływ na biznes muzyczny, startup AI wyjaśnił, że Suno wykorzystuje własne modele sztucznej inteligencji do generowania muzyki, a następnie korzysta z ChatGPT przy tworzeniu tytułu i tekstu utworu.

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z ChatGPT, wiesz, że jest on w stanie generować świetne wyniki tekstowe, takie jak eseje, dzięki zaawansowanemu przetwarzaniu języka naturalnego. Fakt, że Suno korzysta z ChatGPT, powinien powiedzieć Ci wszystko, co musisz wiedzieć o jego jakości tekstu.

Jak korzystać z Suno?

Po utworzeniu konta możesz rozpocząć generowanie muzyki, odwiedzając stronę app.suno.ai i wpisując w polu tekstowym monit opisujący dźwięk, który chcesz usłyszeć, oraz temat, którego mają dotyczyć teksty.

Oto kilka przykładów oferowanych przez Suno: „Odlotowa piosenka taneczna o tym, że nie mogę się doczekać, aż cię znowu zobaczę” i „Synkopowana piosenka raga o tańcu przez całą noc”. W ciągu kilku sekund Suno utworzy piosenkę z tekstem, muzyką i rytmem.

Wpisz własny prompt w języku angielskim i zobacz, co powstanie.

Przykłady wygenerowanych utworów przez Suno Ai
Przykłady wygenerowanych utworów przez Suno Ai

Chociaż klipy są krótkie, możesz je wydłużyć, klikając trzy kropki i klikając „Continue from the song”. Tam możesz dodać własne teksty i styl muzyki lub wybrać losowo oba.

Użytkownicy Suno otrzymują 50 kredytów dziennie za darmo. Generowanie pojedynczego utworu kosztuje 10 kredytów. Jeśli potrzebujesz więcej kredytów, możesz przejść na plan Pro za 8 USD miesięcznie, co daje 2500 kredytów miesięcznie; lub Plan Premier, który daje dostęp do 10 000 kredytów miesięcznie.

Obydwa plany subskrypcyjne oferują inne korzyści, takie jak ogólne warunki handlowe, opcjonalne doładowania środków, dostęp do priorytetowej kolejki generowania oraz możliwość jednoczesnego uruchomienia 10 zadań.

Kto jest właścicielem utworów stworzonych za pomocą Suno?

Pojawienie się generatorów muzyki AI zaniepokoiło wytwórnie muzyczne i artystów ze względu na łatwość tworzenia muzyki wykorzystującej głosy artystów bez ich zgody. Jak Suno radzi sobie z problemem praw autorskich?

Jak donosi Rolling Stone, Suno odmawia tworzenia jakiejkolwiek muzyki w stylu głosów prawdziwych artystów. Ponieważ cała generowana muzyka jest oryginalna i nie pochodzi z twórczości innych artystów, płacący subskrybenci są właścicielami utworów wygenerowanych przez Suno, a także towarzyszącej im grafiki. Jednakże Suno zachowuje całą własność utworów stworzonych przez bezpłatnych użytkowników, w tym także grafik.

Dzięki temu, jeśli jesteś płatnym subskrybentem, możesz wykorzystywać wygenerowaną muzykę do celów komercyjnych, w tym publikować utwory w serwisach YouTube, Spotify lub Apple Music. Bezpłatni użytkownicy mogą publikować w mediach społecznościowych wyłącznie z podaniem autorstwa i nie mogą wykorzystywać utworów do celów komercyjnych. Niezależnie od tego, której wersji używasz, jeśli wprowadzisz własne teksty, zachowasz ich własność.

Czy utwory podlegają ochronie praw autorskich?

Oto co Suno mówi na swojej stronie internetowej:

Dostępność i zakres ochrony praw autorskich do treści generowanych (w całości lub w części) przy użyciu sztucznej inteligencji to złożona i dynamiczna dziedzina prawa, która szybko ewoluuje i różni się w zależności od kraju. Zachęcamy do skonsultowania się z wykwalifikowanym prawnikiem, który udzieli Państwu porady o najnowszych osiągnięciach i stopniu ochrony praw autorskich dostępnych dla wyników generowanych za pomocą Suno.

Ponadto, drażliwe pytanie: kto jest właścicielem kodu, obrazów i narracji generowanych przez sztuczną inteligencję?

W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wszechobecna w branży muzycznej, będziemy w dalszym ciągu obserwować rozwój polityki próbującej określić, do czego można legalnie używać sztucznej inteligencji, a do czego nie. Na przykład latem Recording Academy zajęła się kwestią tego, kiedy i w jaki sposób muzyka i treści generowane przez sztuczną inteligencję będą brane pod uwagę podczas ceremonii rozdania nagród Grammy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Suno | ZDNet