xAI z otwartymi źródłami dla Grok

Programiści i badacze mogą bezpłatnie wykorzystywać architekturę czatbota Grok firmy X w swoich własnych projektach.

xAi Grok Ai open source

Tydzień temu Elon Musk powiedział, że xAI opublikuje kod źródłowy swojego czatbota AI Grok, a teraz otwarta wersja jest dostępna w serwisie GitHub. Umożliwi to badaczom i programistom budowanie na modelu i wpływanie na sposób, w jaki xAI aktualizuje Grok w przyszłości, gdy będzie on konkurował z innymi technologiami od OpenAI, Meta, Google i innych.

We wpisie na blogu firmy wyjaśniono, że to otwarte wydanie obejmuje „masę modelu podstawowego i architekturę sieci” „modelu Mixture-of-Experts o 314 miliardach parametrów, Grok-1”. Model pochodzi z punktu kontrolnego z października zeszłego roku i nie został dostrojony „pod kątem żadnego konkretnego zastosowania, takiego jak dialog”.

Jak zauważa VentureBeat, jest on wydawany na licencji Apache 2.0, która umożliwia wykorzystanie komercyjne, ale nie obejmuje danych używanych do jego uczenia ani połączeń z serwisem X w celu uzyskania danych w czasie rzeczywistym. xAI stwierdziło we wpisie z listopada 2023 roku, że LLM Grok został „opracowany w ciągu ostatnich czterech miesięcy” i jest przeznaczony do zastosowań związanych z generowaniem kodu, kreatywnym pisaniem i odpowiadaniem na pytania.

Po tym, jak Musk kupił Twittera (obecnie X), w końcu wypuszczono kod stojący za jego algorytmami, a Musk otwarcie skrytykował firmy, które nie udostępniają kodu źródłowego swojego modelu sztucznej inteligencji. Obejmuje to OpenAI, które pomógł założyć, ale obecnie pozywa, twierdząc, że firma naruszyła pierwotną umowę założycielską, która przewidywała, że będzie to oprogramowanie typu open source.

Firmy udostępniły modele typu open source lub ograniczone modele typu open source, aby uzyskać opinie od innych badaczy na temat sposobów ich ulepszenia. Chociaż istnieje wiele podstawowych modeli sztucznej inteligencji o całkowicie otwartym kodzie źródłowym, takich jak Mistral i Falcon, najczęściej używane modele mają albo zamknięte źródła, albo oferują ograniczoną otwartą licencję. Na przykład Meta Llama 2 udostępnia swoje badania za darmo, ale wymaga od klientów korzystających z 700 milionów użytkowników dziennie uiszczenia opłaty i nie pozwala programistom na iterację na Llama 2.

Po uruchomieniu chatbota Grok, dostęp do niego wymagał subskrypcji X. Grok miał być aktualną alternatywą dla chatbota dla ChatGPT OpenAI lub Gemini firmy Google. Brakowało mu jednak czegokolwiek, co mogłoby wyróżnić go na tle potężniejszych i zaawansowanych czatbotów dostępnych gdzie indziej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: xAi | The Verge