Ikea Home smart obsługuje oświetlenie Matter

Obecnie jest to nadal funkcja beta, ale chętni mogą testować nowy standard, pod warunkiem, że posiadają odpowiednie urządzenia.

Ikea Home smart - aplikacja mobilna

W tym tygodniu Ikea wprowadziła na rynek nowe inteligentne gniazdko i niedrogi czujnik wycieku wody obsługiwane przez bramkę Dirigera Hub. Firma nie tylko poświęciła dużo pracy nad sprzętem, ale także nad oprogramowaniem. Wraz z aktualizacją aplikacji mobilnej Ikea Home smart do wersji 1.27.1 zintegrowane zostało wstępne połączenie z Matter.

Jednak Ikea nie oferuje jeszcze nowego standardu inteligentnego domu dla wszystkich produktów, a jedynie dla oświetlenia. Dodatkowo w ustawieniach należy włączyć obsługę Matter dla bramki Dirigera. Funkcja jest również zadeklarowana jako wersja beta w centrum testowym.

Bramka Dirigera pełni funkcję mostka z Matter, same produkty nie są kompatybilne z nowym standardem. Niezbędny jest także kontroler Matter, na przykład Apple TV lub HomePod.

Ikea obiecała wsparcie Matter już w 2022 roku

Nawiasem mówiąc, Ikea potrzebowała stosunkowo dużo czasu na integrację z Matter. Połączenie z Matter było obiecane już w momencie prezentacji nowego hubu w maju 2022 roku. Wsparcie Matter zostało oficjalnie ogłoszone rok później i miało pojawić się w pierwszej połowie 2023 roku – jednak stało się to nieco później.

Oprócz lamp i inteligentnej wtyczki, która w zasadzie służy tylko do włączania i wyłączania światła, w ofercie Ikei znajduje się kilka innych produktów inteligentnego domu. W zasadzie możliwa byłaby obsługa inteligentnych rolet, a Ikea oferuje też różne czujniki i włączniki.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ikea | Appgefahren