Nowa bramka Dirigera Ikei jest 2x droższa niż poprzednia

Nowe centrum inteligentnego domu z obsługą wątków o nazwie Dirigera będzie dostępne w przyszłym miesiącu w sklepach Ikea i kosztuje 59,99 euro.

DIRIGERA – nowa bramka dla inteligentnego domu od Ikea

Wygląda na to, że nowa bramka do zarządzania urządzeniami inteligentnego domu Ikei – Dirigera – pojawi się w listopadzie w cenie 59,99 EUR – w przeliczeniu około 300 zł – choć nie znamy jeszcze dokładnej polskiej ceny, jest ona dwa razy wyższa niż istniejącej bramki Trådfri (ok. 29 euro). Obecnie w sklepie internetowym Ikea nie można już kupić starej bramki Trådfri.

Dirigera, która zastępuje bramkę Trådfri dla ekosystemu inteligentnego domu Ikea, pojawiła się już w niemieckiej witrynie sklepu internetowego Ikea, a także hiszpańskiej i norweskiej. Na norweskiej stronie firma napisała, że jest to „nowy i lepszy zamiennik bramki TRÅDFRI. Sprzedaż rozpoczyna się w listopadzie.” Na polskiej stronie Ikei jeszcze nie ma tego produktu.

Rebecca Töreman, lider biznesowy w Ikea, powiedziała dla serwisu The Verge, że Dirigera „jest trochę droższa, ponieważ ma również większe możliwości i więcej funkcji”.

Według Ikei hub Dirigera będzie gotowy na Matter, więc jego wydanie jest dobrym znakiem, że Matter – obiecany na jesień 2022 roku – jest już na horyzoncie. Matter to nowy standard interoperacyjności inteligentnego domu, który obiecuje, że urządzenia będą się ze sobą komunikować, niezależnie od producenta czy ekosystemu.

Dzięki obsłudze Matter każdy produkt firmy Ikea podłączony do centrum powinien być kontrolowany przez dowolny ekosystem obsługujący Matter. Apple, Google, Amazon i wiele innych firm zobowiązało się do wspierania Matter. Jednak Ikea nie określiła, które istniejące produkty mogą zostać zaktualizowane w celu obsługi nowego standardu. Firma ma już integracje z Amazon Alexa, Asystentem Google i Apple Home.

Bramka Dirigera ma na pokładzie łaczność Wi-Fi, Zigbee i Thread, a ten ostatni pozwala mu działać jako router graniczny Thread, który jest głównym protokołem używanym przez Matter. Jest nieco cieńszy niż bramka Trådfri i ma port Ethernet oraz gniazdo USB-C do zasilania.

IKEA DIRIGERA – nowa bramka dla inteligentnego domu (i aplikacja)
IKEA DIRIGERA – nowa bramka dla inteligentnego domu (i aplikacja)

Ikea zapowiedziała również, że wraz z nowym hubem pojawi się nowa aplikacja Ikea Home do zarządzania inteligentnymi urządzeniami smart home.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | IKEA