Brave z nagłym wzrostem pobrań pod iOS 17.4

Przeglądarka mobilna Brave zauważyła gwałtowny wzrost liczby instalacji w Unii Europejskiej po zmianach w systemie iOS 17.4 związanym z DMA.

Wybór domyślnej przeglądarki internetowej pod systemem iOS 17

Alternatywna mobilna przeglądarka internetowa Brave pochwaliła się znacznym wzrostem liczby instalacji na iPhone’ach, odkąd Apple wprowadziło gruntowne zmiany pod systemem iOS w celu zapewnienia zgodności z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA, skrót od Digital Market Act) obowiązującą w Unii Europejskiej.

➔ ZOBACZ TEŻ: Jak zmienić domyślną przeglądarkę internetową pod systemem iOS?

W najnowszej aktualizacji systemu iOS 17.4 użytkownikom w UE po otwarciu przeglądarki Safari pojawia się ekran powitalny, który pozwala im wybrać nową domyślną przeglądarkę.

Apple nie udostępnia tylko standardowych przeglądarek, które były w przeszłości dostępne pod systemem iOS, ale także listę najczęściej pobieranych przeglądarek na urządzenia z systemem iOS. Należą do nich między innymi Firefox, Opera, Chrome, Brave, DuckDuckGo i Microsoft Edge.

Firma Brave udostępniła na X (Twitterze) wykres liniowy przedstawiający liczbę instalacji przeglądarki Brave na urządzeniach z systemem iOS od połowy stycznia do początku marca. Dzienna liczba instalacji wahała się od 7500 do 10.000, a po wydaniu iOS 17.4 we wtorek 6 marca 2024 roku liczba instalacji wzrosła do nieco ponad 11.000.

Wykres pobrań przeglądarki Brave po udostępnieniu iOS 17.4 w UE
Wykres pobrań przeglądarki Brave po udostępnieniu iOS 17.4 w UE

„Obrońcy monopolu argumentują, że monopoliści po prostu oferują lepsze produkty” – napisał Brave w kolejnym wpisie. „Ale jak widać, gdy konsumenci mają jasny wybór przeglądarek pod systemem iOS, wybierają alternatywy dla Safari”.

„Może dlatego Google wciąż nie zaimplementował ekranu wyboru przeglądarki na Androidzie” – dodał producent przeglądarek zorientowanych na prywatność.

Apple zauważa, że aby kwalifikować się do umieszczenia na liście alternatywnych przeglądarek, muszą one mieć uprawnienia do przeglądarki domyślnej, które są teraz dostępne dla programistów i zostały pobrane przez „co najmniej 5000 użytkowników we wszystkich witrynach App Store w UE na iPhone’a w poprzednim roku kalendarzowym.”

Oprócz Safari Apple wybiera do 11 z nich na ekranie wyboru przeglądarki, aktualizując listę raz w roku kalendarzowym.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Brave | MacRumors