Apple udostępniło macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4 i nie tylko

Firma Apple udostępniła kolejną serię uaktualnień dla swoich urządzeń, dzisiaj dla komputerów Mac, zegarków Apple Watch, Apple TV i HomePoda.

Urządzenia firmy Apple

Oprócz aktualizacji systemów iOS 17.4, iPadOS 17.4 i visionOS 1.1 w tym tygodniu Apple zaktualizowało swoje systemy operacyjne dla komputerów Mac, zegarków Apple Watch, urządzeń Apple TV i HomePodów. Dzisiejsze uaktualnienia obejmują wersje macOS Sonoma 14.4, tvOS 17.4, watchOS 10.4 i aktualizację oprogramowania HomePod 17.4.

System operacyjny macOS Sonoma 14.4 firmy Apple to dość mała aktualizacja z poprawkami bezpieczeństwa, ale dodaje też kilka dodatkowych przydatnych funkcji do komputera Mac. Pod koniec stycznia 2024 roku firma Apple wypuściła system macOS Sonoma 14.3, w którym również naprawiono problemy z bezpieczeństwem, ale co najbardziej zauważalne, dodano wspólne listy odtwarzania w Apple Music. W nowym systemie macOS Sonoma 14.4 widoczne zmiany dotyczą podcastów, Wiadomości i Emoji.

W przypadku podcastów różnica polega na tym, że odcinki będą teraz automatycznie zawierać transkrypcje. Zamiast więc słuchać całego odcinka w celu znalezienia konkretnego fragmentu, użytkownicy mogą zobaczyć tekst i szybko zlokalizować żądaną część.

Ta funkcja jest dostępna również na iPhonie z systemem iOS 17.4 i podobnie jak w tym przypadku, proces jest automatyczny tylko wtedy, gdy producent podcastu na to zezwoli. Musi zgodzić się na nowe warunki, które obejmują transkrypcje, i chociaż nie ma oczywistych powodów, dla których nie mieliby tego zrobić, zarejestrowanie się każdego producenta zajmie trochę czasu.

W przypadku Wiadomości zmiany będą widoczne tylko wtedy, gdy użytkownicy wyrazili zgodę na konkretne usługi świadczone przez firmy, takie jak powiadomienia o lotach na lotnisku. Mogą one pojawiać się w Wiadomościach, podobnie jak statusy zamówień ze sklepów internetowych i tak dalej.

Wiadomości to prawdopodobnie także miejsce, w którym większość użytkowników zobaczy kolejną zmianę pod systemem macOS Sonoma 14.4, polegającą na tym, że jest teraz więcej Emoji. Należą do nich emoji z trzęsącymi się głowami, nowy grzyb, zepsuty łańcuch i nie tylko.

Są to wszystkie zmiany, które są dość małe, ale przydatne, jeśli ich potrzebujesz. Nowy system macOS Sonoma 14.4 zawiera jednak również niewielką zmianę dostępną w przeglądarce Safari. Obecnie pasek ulubionych przeglądarki Safari można ustawić tak, aby wyświetlał tylko ikony witryn internetowych. Do tej pory można było wyświetlać zarówno ikonę, jak i tekst np. tytuł strony czy tekst wyszukiwany w wyszukiwarce.

Nowy system macOS 14.4 zapewnia także obsługę nowych modeli MacBooka Air M3 firmy Apple. Te i wszystkie nowe komputery Mac będą teraz dostarczane z preinstalowanym systemem macOS Sonoma 14.4.

Wszyscy użytkownicy zgodnych komputerów Mac zostaną poinformowani, że dostępna jest aktualizacja systemu macOS 14.4, ale udostępnienie jej wszystkim może zająć chwilę. Aby zainstalować aktualizację od razu otwórz Ustawienia, wybierz Ogólne, a następnie Uaktualnienia.

Apple wydało aktualizacje również dla starszych systemów macOS 13.6.5 i macOS 12.7.4 oraz uaktualnienia watchOS 10.4, tvOS 17.4 i HomePod 17.4.

Pełna lista zmian pod systemem macOS Sonoma 14.4

System macOS Sonoma 14.4 wprowadza nowe emoji oraz zawiera inne udoskonalenia, poprawki błędów i uaktualnienia zabezpieczeń dotyczące Maca.

macOS Sonoma 14.4 - uaktualnienie
macOS Sonoma 14.4 – uaktualnienie

Emoji

  • Klawiatura emoji zawiera nowe emoji przedstawiające brązowy grzyb, feniksa, limonkę, zerwany łańcuch oraz potrząsanie głową.
  • Dodano 18 emoji przedstawiających osoby i całe postacie odwróconych w przeciwną stronę.

Aplikacje w Unii Europejskiej

  • Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą korzystać z alternatywnych opcji płatności za aplikacje w App Store oznaczone plakietką zakupów zewnętrznych.

Dostępność opcji zależy od obsługi przez dewelopera.

To uaktualnienie zawiera także następujące udoskonalenia i poprawki błędów:

  • Aplikacja Podcasty pozwala czytać cały tekst odcinków, wyszukiwać w nim wyrazy i frazy oraz klikać w niego w celu przejścia w wybrane miejsce, a także korzystać z funkcji dostępności, takich jak Wielkość tekstu, Zwiększ kontrast oraz VoiceOver.
  • Na pasku ulubionych w Safari można wyświetlać same ikony witryn.

Część funkcji może nie być dostępna we wszystkich regionach lub na wszystkich urządzeniach Apple.

Pełna lista zmian pod systemem watchOS 10.4

System watchOS 10.4 zawiera nowe funkcje, ulepszenia oraz poprawki błędów. Są to między innymi:

  • Opcja Pokazuj całe po stuknięciu pozwala rozwijać powiadomienia dwukrotnym stuknięciem.
  • Używanie Apple Pay z potwierdzaniem przy użyciu funkcji AssistiveTouch wymaga podania kodu dla zwiększenia bezpieczeństwa, a dwukrotne naciśnięcie przycisku bocznego nie jest obsługiwane.
  • Rozwiązano problem, który u niektórych użytkowników mógł powodować rejestrowanie dotyku bez dotykania wyświetlacza.
  • Poprawiono błąd, który u niektórych użytkowników mógł blokować synchronizowanie kontaktów z Apple Watch.
Uaktualnienie watchOS 10.4
Uaktualnienie watchOS 10.4

Zmiany pod systemem tvOS 17.4

Wersja systemu tvOS 17.4 ma numer kompilacji 21L227 i zastępuje wersję tvOS 17.3 wydaną 22 stycznia pod numerem kompilacji 21K646.

Zwykle aktualizacje dla systemu tvOS nie zawierają wielu zmian wizualnych, które użytkownicy końcowi mogą od razu zauważyć, a większość aktualizacji koncentruje się zamiast tego na poprawkach błędów i ulepszeniach wydajności. Jest jednak jedna zauważalna zmiana pod systemem tvOS 17.4.

Wersje beta systemu tvOS zawierały opcję SharePlay na Apple TV, rozszerzając tę funkcję z aplikacji Apple Music na innych platformach Apple’a. Na ekranie podłączonego telewizora można wyświetlić kod QR, który może zeskanować każda osoba, która go widzi, a uczestnicy będą mogli dodawać własne utwory do kolejki muzycznej.

Uaktualnienie tvOS 17.4
Uaktualnienie tvOS 17.4

Badania wersji beta ujawniły wzmianki o homeOS, choć nie jest jasne, co to może być. W ogłoszeniach o pracę na rok 2021 pojawiało się o tym kilka wzmianek, ale wydaje się, że nie ma konkretnych planów dotyczących produktów lub usług wykorzystujących tę technologię.

HomePod 17.4

Jak wynika z informacji o wydaniu, HomePod dodaje preferencje muzyczne Siri z iPhone’a.
Ta aktualizacja umożliwia Siri poznanie preferowanej usługi multimedialnej, dzięki czemu nie musisz już podawać nazwy aplikacji multimedialnej w swoim żądaniu. Ta aktualizacja zawiera także ulepszenia wydajności i stabilności.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple