Sklep Setapp z aplikacjami na iOS-a wystartuje w kwietniu

MacPaw uruchomi w kwietniu swój sklep z aplikacjami Setapp na iPhone’a, który będzie dostępny w ramach subskrypcji – ale wszystko to tylko w Unii Europejskiej.

Setapp - sklep z aplikacjami na iOS-a od MacPaw (Beta w kwietniu 2024 r.)
Setapp – sklep z aplikacjami na iOS-a od MacPaw (Beta w kwietniu 2024 r.)

Sklep z aplikacjami mobilnymi na urządzenia z systemem iOS Setapp Mobile ma być konkurencją dla App Store’a w Unii Europejskiej i oferować „starannie wybrany asortyment aplikacji” w ramach miesięcznej subskrypcji. Projekt ma zostać szeroko zaprezentowany w kwietniu 2024 roku. Już teraz można zapisać sią na liście oczekujących. Ma to być jeden z pierwszych zewnętrznych sklepów z aplikacjami na iPhone’a, które będą legalnie działać na terenie UE. Firma programistyczna MacPaw ogłosiła wczoraj, że udostępni swój sklep Setapp w wersji beta już w kwietniu.

Setapp jest obecnie dostępny tylko pod systemem macOS i oferuje użytkownikom dostęp do ponad 240 aplikacji innych firm za miesięczną subskrypcję wynoszącą 9,99 USD. Niektóre przykłady wybranych aplikacji dostępnych za pośrednictwem Setapp obejmują oprogramowanie muzyczne n-Track Studio, narzędzie do planowania projektów MindNode i aplikację zwiększającą produktywność Session.

Nowy sklep z aplikacjami na iOS-a będzie zawierał „starannie wybrany asortyment aplikacji, w tym ulubione pozycje użytkowników z katalogu Setapp”. Oprócz narzędzi zwiększających produktywność i biznesowych, Setapp pod iOS-em będzie oferować także oprogramowanie do projektowania, aplikacje narzędziowe i nie tylko.

Nowy sklep z aplikacjami Setapp będzie również dostępny w ramach subskrypcji, ale nie jest jasne, ile będzie to kosztować. Menedżer ds. marketingu produktów MacPaw Jarosław Stepanenko powiedział serwisowi The Verge, że „ceny zostaną dostosowane do standardowych modeli cen subskrypcji, ale nie zostały jeszcze zdefiniowane”. Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem nowego sklepu na iOS-a, możesz zapisać się na listę oczekujących na stronie Setapp.

Poprzednie zasady Apple dotyczące sideloadingu uniemożliwiały działanie zewnętrznych sklepów z aplikacjami na iPhonie. W szczególności Setapp oferuje unikalne podejście do sklepu z aplikacjami, ponieważ udostępnia wszystkie swoje aplikacje w ramach jednej miesięcznej subskrypcji, zamiast zmuszać użytkowników do płacenia indywidualnych opłat za wybrane aplikacje.

Wyznaczamy nową ścieżkę dla branży oprogramowania w kierunku lepszego i bardziej zróżnicowanego ekosystemu aplikacji. Starannie dobieramy naszą kolekcję, upewniając się, że każda aplikacja, każda funkcja i każda aktualizacja są zgodne z naszą filozofią znaczącej wydajności.

– mówi Oleksandr Kosovan w oświadczeniu dyrektor generalny MacPaw

W styczniu Apple ogłosiło, że zezwoli na udostępnianie sklepów z aplikacjami innych firm na iPhone’ach w ramach wysiłków mających na celu zapewnienie zgodności z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), która wchodzi w życie w marcu wraz z premierą systemu iOS 17.4. Umożliwi to użytkownikom iPhone’a pobieranie alternatywnych sklepów z aplikacjami, gdzie będą mogli znaleźć aplikacje, które mogą nie być dostępne w sklepie App Store firmy Apple. Podobnie jak aplikacje innych firm na urządzenia z systemem macOS, każda aplikacja dystrybuowana za pośrednictwem alternatywnego sklepu będzie musiała zostać „poświadczona” przez firmę Apple.

Mimo że Apple rozluźnia niektóre swoje ograniczenia, nadal istnieją pewne obawy, czy zewnętrzne sklepy z aplikacjami odniosą sukces. Krytycy twierdzą, że Apple powstrzymuje programistów od umieszczania swoich aplikacji w sklepie strony trzeciej, ponieważ będą musieli zgodzić się na inny zestaw warunków biznesowych. Nowe przepisy nakładają „opłatę za technologię podstawową”, która wynosi 50 eurocentów za instalację, gdy aplikacja osiągnie 1 milion pobrań rocznie w UE, co może szczególnie mocno uderzyć w popularne aplikacje freemium.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MacPaw | The Verge