W Signalu już ustawisz własną nazwę użytkownika zamiast numeru telefonu

Komunikator mobilny Signal z szyfrowanymi wiadomościami wreszcie umożliwia utworzenie i udostępnienie nazwy użytkownika, aby pozostać w kontakcie z innymi użytkownikami.

Nazwa użytkownika w Signalu i nowe opcje prywatności
Nazwa użytkownika w Signalu i nowe opcje prywatności

Wraz z nową aktualizacją aplikacji Signal wprowadził obsługę nazw użytkowników. Ta funkcja, która do tej pory była w fazie beta, umożliwia dodanie opcjonalnej nazwy użytkownika, która umożliwia pozostawanie w kontakcie z innymi bez udostępniania im swojego numeru telefonu. Możesz utworzyć nazwę użytkownika, przechodząc do ustawień i wybierając swój Profil. Po utworzeniu unikalnej nazwy użytkownika możesz wygenerować kod QR lub link wskazujący innym osobom swoją nazwę użytkownika w aplikacji.

Inni użytkownicy również mogą się z Tobą skontaktować, wpisując Twoją nazwę użytkownika w nowym pasku czatu i wysyłając wiadomość. Jak zauważono na stronie FAQ Signala dotyczącej nazw użytkowników, możesz zmienić swoją nazwę użytkownika, kiedy tylko chcesz, ale inni użytkownicy będą mogli wybrać Twoją poprzednią nazwę. Użytkownicy nie zostaną poinformowani, że zmieniłeś lub usunąłeś dotychczasową nazwę. Signal po raz pierwszy zaczął testować nazwy użytkowników jesienią ubiegłego roku.

Nazwy użytkowników Signal nie przypominają nazw kont na innych platformach społecznościowych, ponieważ nie działają jako loginy ani nicki, za pomocą których ludzie mogą Cię zidentyfikować w Signalu. Zamiast tego umożliwiają szybkie nawiązanie kontaktu się z Tobą bez podawania numeru telefonu. Jednak nadal będziesz potrzebować numeru telefonu, aby zarejestrować się w aplikacji – tylko od Ciebie zależy, czy chcesz ujawnić go innym osobom.

Nazwa użytkownika musi składać się ze słowa i dwóch cyfr np. MojaNazwa.01 – liczby są dodawane losowo podczas podawania swojej nazwy, ale można je zmienić.

Jeśli zdecydujesz się utworzyć nazwę użytkownika, nie pojawi się ona na stronie szczegółów Twojego profilu ani na czatach. Inni użytkownicy nie będą mogli jej zobaczyć, chyba że ją udostępnisz. „Innymi słowy, ktoś będzie musiał znać Twoją dokładną unikalną nazwę użytkownika, aby rozpocząć z Tobą czat w Signalu” – pisze Randall Sarafa, dyrektor ds. produktu w Signal, w poście ogłaszającym wprowadzenie tej funkcji. „A Signal nie udostępnia katalogu nazw użytkowników z możliwością przeszukiwania”.

Oprócz nazw użytkowników Signal wprowadza kilka innych przydatnych funkcji bezpieczeństwa, w tym możliwość ograniczenia tego, kto może Cię znaleźć przy użyciu Twojego numeru telefonu w aplikacji. Zamiast pozwalać każdemu, kto ma Twój numer, na rozpoczęcie z Tobą nowego czatu, możesz uniemożliwić komukolwiek wysyłanie wiadomości lub dzwonienie do Ciebie w aplikacji, nawet jeśli zna Twój numer telefonu i wie, że jesteś w Signalu.

Aplikacja zacznie także domyślnie ukrywać Twój numer telefonu, jeśli użytkownicy nie mają go już zapisanego w swoim telefonie. Zawsze możesz to zmienić, przechodząc do ustawień i wybierając PrywatnośćNumer telefonu Kto może zobaczyć mój numer.

Chociaż udostępnienie nazwy użytkownika zamiast numeru telefonu może sprawić, że wysyłanie wiadomości do innych osób za pośrednictwem aplikacji stanie się bardziej prywatne, możliwe jest, że niektóre osoby mogą nadużywać tej funkcji, aby podszywać się pod inne osoby w aplikacji. Aby zminimalizować to ryzyko, Signal sugeruje, aby użytkownicy porównali numery bezpieczeństwa — unikalny kod, który ma pomóc Ci zweryfikować osobę, z którą się kontaktujesz.

Aplikacja wyświetla także baner, jeśli uczestniczysz w czacie grupowym z wieloma osobami o tej samej nazwie, i pokazuje, czy prowadzisz jakieś wspólne czaty grupowe z innym użytkownikiem. Więcej informacji na temat nowych funkcji dostępnych w Signal znajdziesz na stronie pomocy technicznej aplikacji.

Aplikację Signal możesz pobrać bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Signal