Mapa pokazująca, ile kosztuje Netflix na świecie?

Koszt dostępu do Netflixa różni się znacznie w zależności od kraju, co odzwierciedla dysproporcje gospodarcze i dynamikę rynku.

Serwis Netflix zmienił sposób, w jaki konsumujemy rozrywkę, udostępniając obszerną bibliotekę filmów, seriali telewizyjnych i treści dokumentalnych za naciśnięciem jednego przycisku. Infografika autorstwa Preyash Shah przedstawia ceny serwisu Netflix według kraju przy użyciu standardowych (podstawowych) miesięcznych stawek subskrypcji pakietu z Netflix.com i przeliczeniu na USD według stanu na 10 grudnia 2023 roku.

Jaka jest cena podstawowej subskrypcji Netflix w zależności kraju?

Spośród 244 krajów i terytoriów, w których w grudniu 2023 roku dostępny był serwis Netflix, najdroższa była Szwajcaria, gdzie miesięczna subskrypcja kosztowała 21,48 USD miesięcznie. To aż o 5 dolarów więcej niż cena w drugim najdroższym kraju na liście.

Inne zamożne kraje, takie jak Dania, Irlandia i Stany Zjednoczone, znalazły się w pierwszej piątce najdroższych krajów, jeśli chodzi o subskrypcje Netflix. Cena dostępu w tych krajach waha się od 16,46 do 15,49 dolarów.

Na drugim końcu listy najniższy koszt subskrypcji Netflixa miał Pakistan – 2,82 dolara miesięcznie. Na kolejnych miejscach uplasowały się Turcja z ceną 3,38 USD i Argentyna z ceną 3,57 USD.

W Polsce z cena za subskrypcję w przeliczeniu na dolary wyniosła 7,19 USD.

Mapa: ceny Netflixa na świecie wg kraju (stan na 10 grudnia 2023 r.)
Mapa: ceny Netflixa na świecie wg kraju (stan na 10 grudnia 2023 r.)

Na zmiany cen subskrypcji Netflix w różnych krajach wpływa kilka czynników. Obejmują one:

  • Czynniki ekonomiczne: Netflix dostosowuje swoje ceny do siły nabywczej konsumentów na każdym rynku. Kraje o wyższych średnich dochodach zazwyczaj ponoszą wyższe koszty abonamentu.
  • Konkurencja rynkowa: obecność silnych lokalnych usług przesyłania strumieniowego może wywrzeć presję na obniżenie cen Netflixa, zmuszając go do dostosowania swojej oferty, aby zachować konkurencyjność.
  • Licencjonowanie treści: koszt nabycia praw do treści różni się w zależności od regionu, co wpływa na ogólną strukturę cen. W krajach o wyższych opłatach licencyjnych koszty subskrypcji mogą być wyższe.
  • Wahania walut: kursy wymiany walut mogą mieć wpływ na model cenowy Netflixa, prowadząc do sporadycznych korekt lub wahań kosztów subskrypcji.

Chociaż przystępność cenowa pozostaje główną troską konsumentów, strategia cenowa Netflixa ma również na celu zrównoważenie dostępności z pozyskiwaniem treści i rentownością.

W miarę ewolucji branży przesyłania strumieniowego ciekawie będzie obserwować, jak Netflix dostosowuje swój model cenowy, aby utrzymać swoją globalną dominację, jednocześnie zaspokajając różnorodne potrzeby i preferencje swoich odbiorców.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Visual Capitalist