Holistyczna koncepcja bezinwazyjnego glukometru Zedsen

Chociaż inteligentne zegarki i urządzenia do noszenia są coraz skuteczniejsze w monitorowaniu naszego zdrowia, nadal istnieją pewne dane biometryczne, których nie można po prostu zmierzyć za pomocą tych maleńkich czujników.

Zedsen - koncepcja nieinwazyjnego glukometru i aplikacji mobilnej
Zedsen – koncepcja nieinwazyjnego glukometru i aplikacji mobilnej

Spośród poważnych chorób, z którymi musimy się borykać, często najtrudniejsza jest cukrzyca, ale nie z powodu braku narzędzi. Sprawdzanie poziomu cukru we krwi jest jednym z najbardziej niewygodnych i bolesnych, jakie można doświadczyć ze względu na konieczność pobrania choćby kropli krwi z palca. Dlatego właśnie trwa wyścig w opracowywaniu niezawodnych i dokładnych nieinwazyjnych glukometrów, ale ta koncepcja projektowa skupia się na innym aspekcie, aby nakłonić ludzi do częstszego kontrolowania swojego stanu zdrowia i unikania najgorszych scenariuszy.

Zobacz też: Przenośny nieinwazyjny glukometr KnowU będzie wykorzystywał fale radiowe

Posiadanie monitora poziomu cukru we krwi, który nie wymaga ani jednej kropli krwi, jest ważną częścią rozwiązania, choć nie jedyną. W końcu mamy już mnóstwo inteligentnych zegarków, które potrafią odczytywać tętno i rytm serca, ale nie każdy tak naprawdę stara monitoruje te dane, dopóki nie jest za późno. Druga strona problemu ma charakter bardziej psychologiczny i emocjonalny – ludzie mają tendencję do unikania korzystania z tych wyrobów medycznych właśnie dlatego, że są to wyroby medyczne.

Zedsen to projekt koncepcyjny, wykonany przez projektantów: Harry Moorman, Adam Haynes, Viviane Mosso, Callum Beal, Mary Chan (Cambridge Consultants), który stara się zachować estetykę i funkcjonalność w jednym urządzeniu.

Zedsen - koncepcja nieinwazyjnego glukometru
Zedsen – koncepcja nieinwazyjnego glukometru

Na przykład samo urządzenie wygląda zupełnie inaczej niż jakikolwiek inny domowy sprzęt medyczny, co przełamuje bariery psychologiczne w korzystaniu z narzędzi zdrowotnych. Górna część lub przód urządzenia wygląda bardzo minimalistycznie i niepozornie, podczas gdy spód ma powierzchnię przypominającą fale na basenie lub w ogrodzie Zen. Innymi słowy, projekt ma wywoływać uczucie spokoju, coś, czego prawdopodobnie nigdy nie kojarzyłbyś z monitorem poziomu glukozy, czyli glukometrem.

Zedsen - koncepcja nieinwazyjnego glukometru

Rozsunięcie urządzenia powoduje także poczucie tajemnicy i odkrycia, aby pokazać rzeczywistą funkcjonalną część glukometru. Nawet wtedy technologia jest ograniczona do minimum i działa bardziej jak skarb, który odkrywany jest za każdym razem, gdy mierzysz poziom cukru we krwi.

Motyw wizualny, zwłaszcza zmarszczki i znacznik odcisków palców, są również obecne w interfejsie użytkownika aplikacji mobilnej, tworząc silniejsze mentalne połączenie między sprzętem i oprogramowaniem.

Koncepcyjne ekrany aplikacji dla glukometru Zedsen
Koncepcyjne ekrany aplikacji dla glukometru Zedsen

Projekt Zedsen nie jest co prawda przełomowy, zwłaszcza że dąży do bardziej minimalistycznego i dyskretnego motywu, ale jest to projekt, który odwołuje się do ludzkiej strony równania, co robi niewiele sprzętu medycznego. Ponieważ istnieje już nieinwazyjna technologia monitorowania poziomu glukozy, aby ludzie rzeczywiście z niej korzystali, potrzebne jest coś więcej niż tylko dokuczliwe przypomnienia, ale coś, co nie będzie przerażać ludzi samym spojrzeniem na urządzenie.

Wersje kolorystyczne koncepcyjnego glukometru Zedsen
Wersje kolorystyczne koncepcyjnego glukometru Zedsen

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cambridge Consultants | Yanko Design