Kwantowe bezpieczeństwo (PQ3) wiadomości iMessage!

Apple właśnie uczyniło iMessage najbezpieczniejszą aplikacją do przesyłania wiadomości dodając ulepszenie zabezpieczeń PQ3!

Diagram PQ3 w iMessage
Diagram: PQ3 w iMessage | fot. Apple

Firma Apple ogłosiła ważną aktualizację dla iMessage, która według firmy zmienia tę aplikację w najbezpieczniejszą dostępną obecnie aplikację mobilną do przesyłania wiadomości. Zespół ds. badań nad bezpieczeństwem zaktualizował iMessage o nowy postkwantowy protokół kryptograficzny, który poprawia kompleksowe bezpieczne przesyłanie wiadomości.

Sprawdź też: Dlaczego Apple doda w tym roku obsługę RCS do iPhone’a?

Apple twierdzi, że „dzięki szyfrowaniu odpornemu na kompromisy i rozbudowanym zabezpieczeniom przed nawet bardzo wyrafinowanymi atakami kwantowymi, PQ3 jest pierwszym protokołem do przesyłania wiadomości, który osiągnął poziom bezpieczeństwa 3, zapewniając ochronę protokołów przewyższającą te, które można znaleźć we wszystkich innych powszechnie wdrażanych aplikacjach do przesyłania wiadomości”.

Firma twierdzi, że PQ3 ma najsilniejsze właściwości bezpieczeństwa ze wszystkich protokołów przesyłania wiadomości na dużą skalę na świecie.

Dla porównania, Line, Viber i WhatsApp mają klasyczną kryptografię poziomu 1, którą miał również iMessage. Na przykład Signal dodał ochronę poziomu 2 poprzez ustanowienie klucza PQC, ale Apple poszło o krok dalej, wprowadzając ciągłe ponowne kluczowanie PQC. Protokół iMessage PQ3 firmy Apple sprawia, że jest to najbezpieczniejsza aplikacja do przesyłania wiadomości!

Teraz, w obliczu rosnących zagrożeń związanych z obliczeniami kwantowymi, Apple zdecydowało się zaktualizować istniejący protokół, aby uniknąć ewentualnych naruszeń jego szyfrowania. Firma wyjaśnia:

Chociaż komputery kwantowe posiadające takie możliwości jeszcze nie istnieją, przestępcy dysponujący niezwykle dobrymi zasobami mogą już przygotować się na ich ewentualne przybycie, wykorzystując gwałtowny spadek kosztów nowoczesnego przechowywania danych. Założenie jest proste: tacy przestępcy mogą zebrać duże ilości dzisiejszych zaszyfrowanych danych i zapisać je w celu wykorzystania w przyszłości. Chociaż dzisiaj nie są w stanie odszyfrować żadnych danych, mogą je zachować do czasu zdobycia komputera kwantowego, który będzie w stanie je odszyfrować w przyszłości. Jest to scenariusz ataku znany jako „Zbierz teraz, odszyfruj później”.

Kiedy i jak możesz skorzystać z nowego protokołu iMessage?

Wsparcie dla PQ3 rozpocznie się wraz z publicznymi wydaniami systemów iOS 17.4, iPadOS 17.4, macOS 14.4 i watchOS 10.4 i jest już dostępne w odpowiednich wersjach zapoznawczych dla programistów i publicznych wersjach beta. Rozmowy przez iMessage pomiędzy urządzeniami obsługującymi PQ3 są automatycznie przełączane na protokół szyfrowania postkwantowego.

Dzięki temu Apple twierdzi, że nowy protokół PQ3 w pełni zastąpi istniejący protokół we wszystkich obsługiwanych rozmowach w tym roku.

Więcej informacji o tym protokole i o tym, jak Apple dba o to, aby iMessage stał się najbezpieczniejszą aplikacją do przesyłania wiadomości, możesz przeczytać na stronach Apple’a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Security Research Blog | BGR