Google Pay zniknie w USA już w czerwcu

Amerykańska wersja aplikacji Google Pay zostanie wchłonięta przez Google Wallet – na razie nie wiadomo czy i kiedy apka zniknie w innych krajach.

Google Pay - Google Wallet

Google uwielbia robić rebranding. Klasycznym przykładem jest to, że Google Talk zmienia się w Hangouts, a następnie ponownie zmienia kurs i staje się Google Chat — a na początku tego miesiąca zaobserwowaliśmy kolejna zmianę, gdy nazwa Google Bard została zmieniona na Google Gemini. Jednak najbardziej zagmatwanym przykładem jest Portfel Google (Google Wallet), pionier w obszarze płatności NFC, który ostatecznie został połączony z Android Pay i przemianowany na Google Pay, by dla większości użytkowników ponownie stać się Portfelem Google, mimo że Google Pay pozostało w USA, Indiach i Singapurze. Teraz Google rzuca na stos kolejną nazwę i zamyka koło.

Google ogłosiło, że upraszcza swoją ofertę płatności mobilnych w USA, wycofując aplikację Google Pay ze skutkiem od 4 czerwca 2024 roku. Firma twierdzi, że nadal można będzie uzyskać dostęp do najpopularniejszych funkcji Google Pay w aplikacji Portfel Google (Google Wallet), ale oferty oferowane przez GPay będą teraz musiały zostać znalezione w wyszukiwarce Google.

Ponadto po upływie wskazanego terminu nie będzie już można wysyłać pieniędzy do znajomych i rodziny ani prosić o pieniędze za pośrednictwem aplikacji Google Pay, a firma nie ogłosiła planów wdrożenia funkcji płatności peer-to-peer w Portfelu Google.

Co ważne, użytkownicy mają czas do 4 czerwca na przelanie jakichkolwiek środków z Google Pay do banku, po czym aplikacja przestanie działać. Jeśli jednak w tym momencie środki pozostaną na koncie Google Pay, nadal będzie można korzystać z witryny Google Pay, aby zarządzać pieniędzmi i je przesyłać. W dającej się przewidzieć przyszłości ta witryna nadal będzie źródłem kart kredytowych i debetowych powiązanych z kontem Google.

Portfel Google jest i nadal będzie głównym miejscem płatności mobilnych firmy w USA, umożliwiającym przechowywanie kart kredytowych i debetowych do użytku z płatnościami zbliżeniowymi. Można także używać tej aplikacji do zapisywania kart lojalnościowych, karnetów, biletów, cyfrowych kluczyków do samochodu, a nawet identyfikatorów rządowych w niektórych jurysdykcjach. Google twierdzi, że przed tą zmianą w USA wykorzystanie Portfela przewyższało wykorzystanie Google Pay w stosunku pięć do jednego.

Choć zmiana ta może wydawać się nagła, następuje po tym, jak Google faktycznie zrobił to samo na wszystkich rynkach poza Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Singapurem, które były jedynymi pozostałymi krajami, które miały dostęp do aplikacji Google Pay przed tym posunięciem. Co ciekawe, Portfel Google nadal nie jest dostępny w Indiach – jedynie Google Pay – i nie ma żadnych informacji o planach zmiany tego stanu rzeczy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | Android Police