Programiści wciąż pracują nad emulacją starych gier na iOS-a, tym razem na nowszych iPhone’ach

Narzędzie open source o nazwie touchHLE, stworzone przez programistę Hikari no Yume, ma na celu emulację starych aplikacji iOS na macOS i Windows.

Super Monkey Ball emulowany na nowszym iPhonie pod iOS-em
Super Monkey Ball emulowany na nowszym iPhonie pod iOS-em

W oparciu o projekt touchHLE innemu programiście udało się emulować stare aplikacje na iOS-a pod Androidem – a teraz „ciciplusplus” pomyślnie przeportował to narzędzie na iOS-a (tak, to prawda). Deweloper dzieli się postępami prac nad narzędziem touchHLE w serwisie społecznościowym X. W ostatnich tygodniach udało mu się nie tylko emulować kilka bardziej skomplikowanych gier, ale także przeportował narzędzie tak, aby działało na nowoczesnych urządzeniach z systemem iOS. W jednym z przykładów deweloper pokazał klasyczną grę Super Monkey Ball działającą na telefonie iPhone SE z systemem iOS 15.8.

Zobacz też: Retro Gaming Watch to konsola i zegarek w jednym

Ale jaki jest sens emulowania aplikacji iOS na iOS? Ideą touchHLE jest utrzymanie starych gier przy życiu. Wraz z ewolucją systemu iOS i wycofywaniem niektórych interfejsów API aplikacje, które są zbyt stare i nie otrzymują już aktualizacji, nie są kompatybilne z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego.

Na przykład nowoczesne iPhone’y i iPady nie obsługują aplikacji 32-bitowych, więc nie można na nich uruchomić większości aplikacji z początków sklepu App Store. Dzięki touchHLE ci, którzy tęsknią za tymi aplikacjami i grami, będą mieli kolejną szansę, aby zagrać w nie ponownie, bez konieczności posiadania starego sprzętu.

Oprócz Super Monkey Ball widzieliśmy, jak programiści z powodzeniem uruchamiali gry takie jak Shrek, Resident Evil i Crash Bandicoot: Nitro Kart 3D z touchHLE. Oczywiście na tym etapie wszystko jest bardzo eksperymentalne i ograniczone, ale zawsze ciekawie jest zobaczyć, jak programiści pracują nad uruchamianiem aplikacji na iOS-a na różnych platformach.

Kod źródłowy projektu touchHLE można znaleźć w serwisie GitHub. Czy są jakieś stare gry na iOS, które chciałbyś emulować na nowoczesnym urządzeniu? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac