Apple zarabia 3074 USD na sekundę!

Dochód netto wynoszący 290 mld dolarów przy przychodach wynoszących 1,6 bln dolarów: takie są wyniki piątki GAMAM z ostatniego roku (dwanaście miesięcy zakończonych 30 września 2023 roku).

Przychód netto firm technologicznych w ciągu 1 sekundy, w 2023 roku
Przychód netto firm technologicznych w ciągu 1 sekundy, w 2023 roku | fot. Statista

Po spadku zysków i sprzedaży, szczególnie w drugiej połowie 2022 roku, największym amerykańskim firmom technologicznym udało się odbić, częściowo dzięki ciężkiej restrukturyzacji, która spowodowała utratę miejsc pracy przez dziesiątki tysięcy osób. Mimo to nie udało im się powtórzyć eksplozji rentowności spowodowanej pandemią i wiele osób zwróciło się do usług online z konieczności, a dochody netto spadały z roku na rok wśród rosnących przychodów.

Aby kwoty te były bardziej wiarygodne, podzieliliśmy ich zyski na krótszą skalę czasową: dochód netto na sekundę. Na podstawie zysków netto Apple’a, od października 2022 roku do września 2023 roku firma zarabiała w tym okresie 3074 dolarów na sekundę.

Następne w kolejności są Microsoft i Alphabet, z zyskami generowanymi w każdej sekundzie odpowiednio 2443 USD i 2115 USD, a za nimi plasują się Meta (942 USD) i Amazon (636 USD).

Liczby te wyglądają jeszcze bardziej ekstremalnie w porównaniu ze średnim dochodem obywateli USA. Według danych US Census Bureau za rok 2022 średni dochód gospodarstwa domowego wyniósł około 75.000 dolarów rocznie, co oznacza spadek o 2,3 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

Oznacza to, że Apple potrzebuje zaledwie pół minuty, aby zarobić środki generowane przez jedno przeciętne gospodarstwo domowe w Stanach Zjednoczonych w ciągu całego roku.

* GAMAM – skrót od Google, Apple, Microsoft, Amazon, Meta

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista