nPerf: Najlepszy internet stacjonarny i mobilny w Polsce w 2023 roku

Netia i Orange miały najlepsze wyniki w analizie internetu stacjonarnego w Polsce w 2023 roku. Podium w zestawieniu internetu mobilnego zapewnił sobie Orange.

Internet stacjonarny w Polsce w 2023 roku - wyniki nPerf
Internet stacjonarny w Polsce w 2023 roku – wyniki nPerf

Poniższe wyniki pochodzą z badania przeprowadzone przez nPerf, francuską firmę z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w badaniu wydajności połączeń internetowych. Opiera się na danych generowanych przez użytkowników z testu prędkości nPerf. Ogólne wyniki uwzględniają wszystkie technologie stacjonarne dostępne w kraju (ADSL, telewizja kablowa, światłowód, itd.). W badaniu przeanalizowano 32.261 testów połączeń internetowych w kraju.

Badanie nPerf opiera się na tysiącach testów przeprowadzonych wyłącznie przez klientów końcowych operatorów, co czyni je jednym z największych badań typu crowdsourcing w kraju. Testy te odzwierciedlają rzeczywiste doświadczenia ogółu społeczeństwa w Polsce w różnych sieciach internetowych. Wynik nPerf, wyrażony w nPoints, odzwierciedla ogólną jakość połączenia doświadczanego przez użytkownika. Wyniki uwzględniają wszystkie istotne wskaźniki.

Test prędkości: W kompleksowej analizie obejmującej okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku Vectra (215 Mb/s) został uznany za zapewniający najszybszą stałą prędkość pobierania w Polsce. Prędkość ta jest miarą ilości danych odebranych z serwera nPerf w ciągu jednej sekundy. Wyższe wartości wskazują szybsze połączenia.

Doskonała prędkość: prędkości pobierania większe niż 25 Mb/s są klasyfikowane jako doskonałe i umożliwiają takie czynności jak strumieniowe przesyłanie wideo 4K.

Netia osiągnęła najniższe opóźnienie (23 ms) w Polsce. Opóźnienie wskazuje szybkość reakcji Twojego połączenia. Mniejsze opóźnienia przekładają się na bardziej bezpośrednią interakcję z treścią. Opóźnienie mierzone jest w milisekundach (ms).

Doskonałe opóźnienie: 0–30 ms jest uważane za doskonałe i umożliwia interakcję w czasie rzeczywistym.

Netia oferuje najszybszą prędkość wysyłania w Polsce (86 Mb/s). Szybkość wysyłania odnosi się do szybkości wysyłania informacji z urządzenia do serwera nPerf. Prędkości wysyłania przekraczające 10 Mb/s są klasyfikowane jako doskonałe, co umożliwia abonentom łatwe przesyłanie filmów HD do Internetu.

Zestawienie prędkości internetu mobilnego w Polsce w 2023 roku

Orange zapewnił najlepsze wyniki internetu mobilnego w Polsce w 2023 roku. Pod uwagę wzięto jedynie testy przeprowadzone na terenie Polski za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji nPerf dostępnej na iOS-a i Androida. Do tej analizy wzięto pod uwagę 43.787 testów połączeń internetowych w kraju.

Internet mobilny w Polsce w 2023 roku - wyniki nPerf
Internet mobilny w Polsce w 2023 roku – wyniki nPerf

Test prędkości: W analizie obejmującej okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku T-Mobile (45 Mb/s) i Orange (44.6 Mb/s) zostały uznane za zapewniające najszybsze prędkości mobilnego pobierania danych w Polsce.

Test streamingu: Orange zapewnił najlepszą jakość mobilnego przesyłania wideo w Polsce (82 %). Celem testu streamingu jest zmierzenie jakości oglądania wideo na najpopularniejszej platformie streamingowej na świecie: YouTube.

Doskonały streaming: wynik od 75% do 100% oznacza płynne przesyłanie strumieniowe wideo.

Test nPerf ocenia jakość transmisji strumieniowej w YouTube, przeprowadzając oceny w trzech różnych rozdzielczościach: 360p (standardowa rozdzielczość), 720p (HD) i 1080p (Full HD). Ogólna ocena opiera się na średniej z tych trzech testów, co zapewnia wszechstronną miarę wydajności przesyłania strumieniowego na różnych poziomach jakości wideo.

Test przeglądania: Orange okazał się wiodącym dostawcą usługi przeglądania stron internetowych ze współczynnikiem wydajności na poziomie 69 %, co odpowiada średniemu czasowi ładowania strony wynoszącemu 3,1 sekundy.

Dobre przeglądanie: wyniki od 50% do 75% są wystarczające do ogólnego przeglądania.

Internet mobilny 5G w Polsce w 2023 roku - wyniki nPerf
Internet mobilny 5G w Polsce w 2023 roku – wyniki nPerf

Wyniki 5G: Abonenci sieci komórkowej Play cieszyli się najwyższą średnią prędkością pobierania danych w sieci 5G (74 Mb/s).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: nPerf