Jak najdokładniej sprawdzić prędkość swojego internetu?

Jeśli zastanawiasz się, jak szybkie jest Twoje domowe połączenie internetowe, to podpowiadam co warto zrobić, aby dokładnie to sprawdzić?

Jak dokładnie zmierzyć prędkość internetu domowego?

Aby znaleźć najbardziej dokładną wartość szybkości domowego połączenia szerokopasmowego, to kluczem jest podłączenie do sieci tylko jednego komputera. Jeśli zauważyłeś, że Twój internet zamula, to przed kontaktem z dostawca usług, warto samodzielnie przeprowadzić test łącza, pamiętając o kilku ważnych zasadach, o których przeczytasz w dalszej części. Wykonanie takiego sprawdzenia da Ci pewność, jaką maksymalną prędkość możesz uzyskać w domu dzięki obecnie posiadanej usłudze. Pomoże Ci także ustalić, czy to Twoje połączenie jest problemem, czy też konkretne urządzenie, którego używasz do łączenia się z internetem.

Do testu łącza użyj gigabitowego kabla Ethernet (CAT5e lub CAT6), który będziesz mógł podłączyć do komputera z kartą sieciową obsługująca przepustowość do 1 Gb/s. Tylko za pomocą połączenia kablowego jesteś w stanie ocenić, czy dostajesz tak szybki internet za jaki płacisz. Sprawdzanie łącza przez Wi-Fi nie jest miarodajne i w zależności od routera, warunków zewnętrznych i wielu innych czynników, pomiary mogą być mocno zaniżone i nie mogą być podstawą do weryfikacji prędkości.

Może Cię zainteresować także: Aplikacja Speedtest sprawdza możliwości sieci pod kątem wideo

 1. Użyj komputera (stacjonarnego lub laptopa) z portem sieciowym Gigabit. Pamiętaj, że do przeprowadzenia tego testu potrzebny będzie kabel sieciowy.
 2. Upewnij się, że komputer testowy jest jedynym urządzeniem aktualnie podłączonym do Twojej sieci.
  • Jeśli masz modem i router, odłącz router od modemu i za pomocą kabla sieciowego podłącz komputer bezpośrednio do portu sieciowego modemu.
  • Jeśli masz zestaw modem/router, upewnij się, że komputer, na którym przeprowadzasz testy, jest jedynym podłączonym do portu LAN urządzenia. Ponadto należy wyłączyć Wi-Fi w modemie lub routerze/modemie przynajmniej na czas testu. Możesz to zrobić, logując się do interfejsu internetowego urządzenia. Niektóre urządzenia mają również przełącznik sprzętowy, który wyłącza Wi-Fi.
 3. Następnie z komputera przejdź na jedną z zaufanych stron do pomiaru prędkości łącza internetowego (na przykład: ⏱speedtest.pl, ⏱speedtest.net, ⏱dsl.cz, ⏱nperf.com, ⏱fast.com, ⏱speedof.me lub ⏱testmy.net) i kliknij rozpocznij testowanie.

💡 WSKAZÓWKA!
Warto uruchomić test kilka razy i wypróbować połączenie z różnymi serwerami (najlepiej za pomocą kilku wspomnianych wcześniej serwisów). Upewnij się, że wybrane serwery są blisko Twojej lokalizacji. Najwyższy wynik, jaki otrzymasz – to Twoja rzeczywista prędkość Internetu.

Możesz też sprawdzić prędkość internetu na naszej stronie za pomocą widżetu nPerf.

Należy jednak pamiętać, że prędkość łącza szerokopasmowego cały czas się zmienia. Dzieje się tak, ponieważ sygnał testowy nie dociera bezpośrednio z serwera testowego do Twojego domu. Po drodze robi pit-stopy. W zależności od tego, gdzie sygnał się zatrzymuje, można go mniej lub bardziej spowolnić. Co więcej, w dowolnym momencie do serwera testowego może uzyskać dostęp wielu użytkowników próbujących wykonać ten sam test. Może to również niekorzystnie wpłynąć na Twoje wyniki, dlatego pojedyncze słabe wyniki nie są niczym nadzwyczajnym i nie musza świadczyć, że z Twoim łączem jest coś nie tak.

Zwróć uwagę, że prędkości uzyskane z takiego testu są najlepszą metoda na sprawdzenie maksymalnej prędkości łącza. Kiedy wykonujesz codzienne czynności związane z korzystaniem z internetu, takie jak przesyłanie strumieniowe lub surfowanie po stronach WWW, wydajność będzie również zależeć od serwerów wszystkich zaangażowanych stron (Twojego usługodawcy, usługi, z której przesyłasz strumieniowo itp.). Serwery te mogą, ale nie muszą być w stanie dostarczać treści tak szybko, jak urządzenie jest w stanie je odbierać.

Aby określić prędkość internetu konkretnego urządzenia w dowolnym momencie, możesz skorzystać z powyższych serwisów przez przeglądarkę , a w przypadku smartfonów i tabletów, które ciężko jest podłączyć do kabla z aplikacji mobilnej na urządzenia z systemami iOS lub Android. Poniżej znajdziesz kilka aplikacji, które warto mieć na uwadze.

SpeedTest.pl Mobilny

Aplikacja Internet Speed Test (od SpeedTest.pl) to zaawansowane narzędzie do pomiaru prędkości łącza na urządzeniu mobilnym. Wyposażona jest w nowoczesny, intuicyjny interfejs, w polskiej wersji językowej. Dla bardziej doświadczonych użytkowników dostępna jest również spora liczba opcji konfiguracyjnych.

Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej: SpeedTest.pl Mobilny

Aplikacja oferuje między innymi:

 • automatyczne dobieranie parametrów speed test w zależności od rodzaju połączenia (WiFi, 3G, 4G LTE, 5G),
 • wyświetlanie podstawowych informacji na temat połączenia (adres IP, dostawca internetu oraz organizacja, operator lub nazwa sieci WiFi),
 • archiwum wyników w postaci lokalnej bazy danych z opcjami filtrowania i sortowania listy według różnych kryteriów.

PRO Speed test

PRO Speed Test dla iOS to dodatkowa aplikacja w ramach certyfikowanego systemu pomiaru jakości usługi dostępu do Internetu. Aplikacja umożliwia wykonanie pomiarów niecertyfikowanych, na które składają się następujące testy dla połączenia WiFi oraz mobilnych 2G, 3G, 4G LTE:

 • Test ping – test opóźnień przesyłania danych między urządzeniem mobilnym a Internetem,
 • Test jitter – test zmienności opóźnień przesyłania danych,
 • Test download – test prędkości pobierania danych z Internetu,
 • Test upload – test prędkości wysyłania danych do Internetu.
PRO Speed Test - zrzut ekranów z aplikacji

Po zakończeniu każdego pomiaru aplikacja zaprezentuje ocenę połączenia w skali 1-5 dla kategorii:

 • Przeglądanie stron www,
 • Odtwarzanie video w niskiej i wysokiej jakości (HD),
 • Rozmowy głosowe,
 • Gry online.

Speedtest by Ookla

Aplikacja Speedtest by Ookla służy do szybkiego i łatwego testowania prędkości połączenia internetowego jednym dotknięciem – dokładnego w każdym miejscu, dzięki globalnej sieci serwerów. Umożliwia przeglądanie map zasięgu sieci komórkowych w oparciu o rzeczywiste dane zgromadzone przez aplikację Speedtest. Obrazuje dostępność wielu sieci operatorów komórkowych do poziomu ulicy, bezpośrednio w aplikacji.

Speedtest by Ookla - screeny z aplikacji

Dzięki milionom użytkowników Speedtest jest bardzo popularną aplikacją do testowania połączenia internetowego. To co ją wyróżnia to między innymi:

 • Wykresy w czasie rzeczywistym pokazują stabilność połączenia. 
 • Mapy zasięgu sieci telefonii komórkowej.
 • Zapewnia dokładny pomiar w sieci 5G. 
 • Testuje z użyciem jednego połączenia, aby symulować pobieranie pliku, lub wielu połączeń, aby sprawdzić maksymalną prędkość. 
 • Historia pomiarów i raportów.

FAST Speed Test (Netflix, Inc.)

Aplikacja FAST Speed Test od Netfliksa służy do sprawdzania szybkości pobierania oraz wysyłania danych zarówno w przypadku łącza szerokopasmowego, jak i internetu mobilnego. Apka nie wyświetla reklam i ma intuicyjny interfejs, dlatego jest niesłychanie prosta w obsłudze. Oczywiście mogą z niej korzystać użytkownicy z całego świata.

Fast Speed test (Netflix) - aplikacja mobilna

nPerf internet speed test

Oprócz zwykłego testu prędkości, nPerf pozwala sprawdzić jakość połączenia internetowego w sieci komórkowej 3G/4G lub Wi-Fi do 1 Gb/s! 

 • Pełny test QoS: W kilka sekund sprawdzisz szybkość transferu (speed test), prędkość nawigacji i jakość strumienia wideo na swoim smartfonie lub tablecie.
 • Porównanie: Porównaj wyniki z wynikami innych użytkowników dla różnych operatorów dzięki wyjątkowemu barometrowi działającemu w czasie rzeczywistym.
 • Interaktywna mapa: Sprawdź wszystkie testy nPerf i zasięg sieci komórkowych operatorów (Orange, Play, Plus, T-Mobile).
 • Monitor sieci: Kontroluj swój aktualny transfer w górze ekranu (pasek stanu) i wykorzystanie danych z abonamentu (powiadomienia).

Menu rozwijane, dostępne po naciśnięciu przycisku w górnym lewym rogu ekranu, pozwala wykonać oddzielne testy: transferu (speed test), nawigacji, strumienia wideo.

nPerf internet speed test

nPerf wykorzystuje zaawansowaną technologię opracowaną przez zespoły DegroupTest, francuskiego lidera publicznych pomiarów jakości oraz na globalnej sieci serwerów, które dostarczają transfery niezbędne do testów szybkości. Dzięki nPerf nie zrujnujesz swojego transferu danych 3G/4G w abonamencie: dzięki wielu optymalizacjom speed test pobiera do 2 razy mniej danych w czasie testu niż konkurencja. Dodatkowo, wskaźnik poboru danych pozwala włączyć ostrzeżenia w przypadku osiągnięcia progu miesięcznego, którego wartość ustawia się w Ustawieniach. 

Można testować wszystkie połączenia do ponad 1 GB/s, atkże 2G, 3G, 4G LTE, 5G, Wimax, WiFi i Ethernet.
Obsługa wszystkich połączeń WiFi: WIFI 802.11 a/b/g/ac dual-band, tri-band i quadri-band.
Obsługa wszystkich połączeń LTE: LTE, LTE Advanced dual-band, tri-band i +.

źródło: CNET | opracowanie własne